Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Mocná Afrodité na Vinohradech pobaví. Divadlo ale nekopíruje film

Redakce

Redakce

9. 2. 2012

Filmová komedie Woodyho Allena z roku 1995 se dočkala divadelního zpracování v repertoáru Divadla na Vinohradech. Příběh v názvu nese pojmenování bohyně lásky, krásy a sexuální touhy, půjde tedy o milostný příběh s rafinovanou zápletkou.[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/mocna-afrodite/]

Zamotané vztahy dominují Allenovým komediím a ani v tomto případě se nedočkáme výjimky. Originální vtip a bonmoty, kterými se Allenovy filmy proslavily, dostávají postavy do nebezpečných a absurdních situací, které diváky vděčně rozesmějí.

Woody Allen vlastním jménem Allen Stewart Konigsberg (1935) je americký filmový režisér, scenárista, spisovatel, dramatik, amatérský klarinetista, herec a komik. Na kontě má tři Oscary.

Hlavní linie se točí kolem sportovního novináře Lennyho Weinreba, který žije s vysoce ambiciózní a intelektuální galeristkou Mandou. Řeč se stáčí na téma děti. Manda po dítěti touží, ale Lenny nechce zprvu ani slyšet, nakonec svolí k adopci syna Maxe.

Čtěte také: Apartmá skrývá tři komedie v jednom balení

Po nějaké době ovšem Lennyho zavede zvědavost na stopu Maxovy matky, po které zahájí pátrání v domnění, jak musí být skvělá, což usuzuje dle Maxových vloh. Když ji ovšem nalezne, nestačí se divit. Přesto má chuť jí pomáhat a zachraňovat.

FOTO: Mocná Afrodité Divadla na Vinohradech

Václav Vydra jako Lenny, kterého si ve filmu zahrál sám Allen Zdroj: Viktor Kronbauer, DnV

Václav Vydra není mocný Woody, přesto má jeho Lenny grády svým vlastním způsobem. Neprojevuje se roztržitě, ale spíše flegmatičtěji.

Kdo nečeká extra filmovou kopii, nebude zklamán. Obecně filmové adaptace na divadelních prknech moc nesedí, tento případ nevyjímaje, přesto je třeba podotknout, že nelze srovnávat.

Nepřehlédněte: Allenův Sex noci svatojánské je v Praze

Do současných peripetií se zjevují antické figury z mytologických dramat a olympští bohové, kteří našeptávají Lennymu různá proroctví a moudré rady. Hudba Jakuba Kudláče dodává mystičnou atmosféru pomocí chorálových scén, kdy se tajemně zjevují postavy ve velké vzdálenosti od diváků.

FOTO: Mocná Afrodité Divadla na Vinohradech

Mužská herecká esa, Ladislav Frei a Václav Vydra

Scéna vinohradského divadla patří obvykle k těm nejvydařenějším prvkům. Zde ovšem prostor spíše ubírá na kráse. Tento kus by možná vynikl daleko lépe v komornějším provedení. Masky chvílemi působí až ustrašeně a těžkopádně, ale v některých momentech pikantně.

Následně se potkáme s bytovou jednotkou Lindy. Práce kostymérky Daniely Klimešové a vizualita scény Lukáše Kuchynky spolu ladí.

Podívejte se: Cimrman se třese před Woody Allenem

Barbora Poláková coby Linda předvádí výsostně humorné výpady svou bravurně zvládnutou rolí lehké děvy, která se prezentuje jako herečka v domnění, že mezi herectvím a pornoherectvím není žádný rozdíl.

Jana Stryková nedostala příliš prostoru ukázat svůj herecký um v rozkvětu, a tak se setkáváme spíše s frigidně pojatou rolí neurotické anorektičky, která ovšem přesně vystihuje dnešní typ žen, chladnokrevné kariéristky. Lukáš Příkazký zvládl svou roli dítěte velmi humorným stylem.

FOTO: Mocná Afrodité Divadla na Vinohradech

Jiřina Jirásková, pod jménem Kassandra, prorokuje

Režisérka Natálie Deáková si poradila poměrně šikovným způsobem několika inovacemi, kdy začlenila do scénáře aktuální vtipy na dění kolem, a tím osvěžila allenovský styl. Například pomocí prorocké Kassandry v podání Jiřiny Jiráskové, která káže o hypoteční krizi.

Rozhodně se nebudete nudit, ani permanentně bavit. Hra časem určitě vykrystalizuje a sedne si. Zdánlivě velké sousto může časem dojít k pořádnému dožvýkání a náležité synchronicitě rozvozu živin bez zbytečných záchvatů hypoglykémie.

Mocná Afrodité

Divadlo na Vinohradech

Autor: Woody Allen
Režie: Natálie Deáková
Hrají: Ladislav Frej, Vendulka Křížová, Václav Vašák, Petra Hobzová, Jana Stryková, Václav Vydra, Michal Novotný, Jiřina Jirásková, Lukáš Příkazký, Petr Novotný a další

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

RECENZE: Mocná Afrodité na Vinohradech pobaví. Divadlo ale nekopíruje film