Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Hru Central Park West napsal Woody Allen. Cimrmane třes se

David Mičke

David Mičke

27. 1. 2012

Martin Stach, Michal Kern, Diana Šoltýsová, Bianka IštokováV žižkovském divadle vládne především kultovní Jára Cimrman. Velkým zpestřením je ale v tamním repertoáru Central Park West od Woodyho Allena. Ansámbl 3D Company touto inscenací Cimrmana vyzval na souboj.

Anna Fixová a Diana Šoltýsová

Na ostří nože Zdroj: martinvokoun.cz

Tvorba, pod níž je podepsaný Woody Allen, patří delší dobu k tomu nejkvalitnějšímu z pop-kultury. Známá je převážně jeho filmová tvorba, nicméně i jako dramatik Allen nezahálel.

Recenzujeme: Sex noci svatojánské od Woodyho Allena

Počátkem osmdesátých let napsal Allen hru Central Park West. Za spolupráce Žižkovského divadla Járy Cimrmana ji nyní zinscenoval soubor 3D Company, a to pod vedením režiséra Martina Vokouna.

Jednoaktové drama je zasazeno do newyorského bytu na Central Park West. V něm zrovna s lahví alkoholu přebývá psycholožka Phyllis, k níž se připojí její kamarádka Carol. Bytem se ale nerozléhá smích a nevládne přátelská atmosféra. Spíš naopak. Je cítit pnutí, protože Phyllis opouští manžel.

„Myslela jsem si, že tvá duševní nevyrovnanost je znakem literárního génia… a přitom to byla jen prachsprostá demence.“

Námět jak stvořený pro srdcervoucí a slzami naplněné představení. Takový prvoplánový doják ale vůbec nezapadá do Allenovy palety nápadů.

Psycholožka potřebuje psychologa

Anna Fixová jako Phyllis začíná vlažně. Chvíli se nedá rozpoznat, co se od ní dá čekat. Patří to ale k její roli, kdy zpod určité zástěny pomalu vylézá podstata Phyllis.

Naproti tomu Carol, kterou hraje Diana Šoltýsová, má charakterovou barvu nastavenou už zkraje. Zdá se, že za Phyllis nepřišla jen proto, aby jí dělala vrbu. Dianino „Co se stalo?“ je ale tak neuvěřitelně k sežrání, že by to stačilo k odpuštění i těch největších hříchů.

Diana Šoltýsová, Petr Stach, Anna Fixová

Jedna manželská krize je asi málo

Dialogy se vyvíjejí a člověk žasne, s jakou bravurou si obě herečky dovedou s rolemi poradit. Roztok, který vznikne smícháním labilní psycholožky a prostoduché hysteričky, má potenciál. Přesto mu ještě něco chybí.

Představení se opírá o výtečné herce

Na scénu se dostává tak trochu šílený spisovatel Howard, manžel Carol. Petr Stach jím do inscenace vnese další prvek, který roztok doslova rozbublá.

Podívejte se: Jaké jsou nejlepší divadelní zločiny?

Je nejlepší ze všech herců. Čiré zoufalství, navozené faktem, že byl manželkou odsunut na druhou kolej, je jen jednou z jeho tváří. Je ze všech herců nejproměnlivější a skvěle se dovede tváří přizpůsobit všem situacím, v nichž jeho situační pózy mají fungovat jako spouštěč kýžených emocí.

Diana Šoltýsová, Petr Stach

Italská domácnost v podání Carol a Howarda

Manželská krize, která je ze své přirozenosti vážným tématem. K tomu položené absurdní zvraty, obraty a hlášky vytvářející milé paradoxy. Tak vzniká skvělá souhra dvou protipólů, na nichž je inscenace postavena.

V průběhu děje není možné nabýt jednoznačného dojmu o budoucím směřování vnitřního světa každé postavy. Herci se střídavě předhánějí v tom, kdo svého svěřence posune do co možná nejšílenějších sfér.

Kdo vlastně miluje koho?

Dalo by se tvrdit, že příchod Howarda je vrcholem inscenace. Stále ale chybí rozuzlení. Do spletence dorazí manžel Phyllis, Sam (Michal Kern). Další figurka, která přispěje do kolektivního seriálu hledání identity.

Michal Kern vtiskne Samovi hefnerovskou suverenitu. Přivolá pár slz a přiloží další polínka do žáru tragikomedie. Po jeho příchodu je jasné, že všechno není tak, jak se zdálo být.

Anna Fixová, Diana Šoltýsová, Petr Stach, Michal Kern

Na vzájemné pochopení to nevypadá

Poslední hřebíček do rakve přidá další zástupkyně něžného (pro tento případ trochu škodolibého) pohlaví, mladá dívčina Julie (Ivana Korolová). Ta konečně rozčísne tu chaotickou, avšak se sofistikovanou duchaplností utkanou, telenovelu a svým příchodem rozpoutá frašku.

Central Park West je skvělá oddychovka. V daném případě takové přízvisko nemá ani v nejmenším žádný podtext zavánějící příklonem k nepopulární jednoduchosti. Večer strávený s inscenací pobaví skoro až k infarktu, a navíc přinese partii mnoha zvratů s překvapivým vítězem.

Central Park West

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Autor: Woody Allen

Režie: Martin Vokoun

Hrají: Anna Fixová, Diana Šoltýsová, Petr Stach, Michal Kern, Ivana Korolová

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hru Central Park West napsal Woody Allen. Cimrmane třes se