×
TOPZINE.cz

RECENZE: Milovaní. Miloš Forman zpívá, tančí, souloží. V divném muzikálu

Francouzský muzikál dlouhý dvě a půl hodiny. Už to by vám mělo celkem jasně říct, jak moc vás film Milovaní bude bavit. Jenže on tam hraje Miloš Forman…

[album: https://www.topzine.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/2011_milovani/]

Snímek Milovaní jakožto evropská produkce nemá moc šancí vydělat v českých kinech balíky. Přesto ale má čím zaujmout: do hlavních rolí byly obsazeny velké hvězdy francouzského stříbrného plátna plus jedna libůstka pro nás Čechy – v jedné z hlavních rolí se zde objevil režisér Miloš Forman (Amadeus, Přelet nad kukaččím hnízdem).

Catherine Deneuve chtěla být původně módní návrhářkou. Nakonec ale ve 14 letech sklouzla k herectví, kde potkala i svého životního partnera Marcela Mastroianniho. Ze vztahu nakonec vzešla Chiara Mastroianni, taktéž herečka. V poslední době jsme mohli Deneuve vidět ve snímku Profesionální manželka.

Jenže u Formana to začíná a končí. On sám je tím snad jediným pozitivním na snímku, který absolutně netuší, jaké chce mít vyznění. Forman se snaží dodat nádech humoru a grotesky, když si třeba spokojeně sedne v restauraci k obří dávce klobásek a žebírek se slovy: „Konečně typicky francouzské jídlo!“

Dcera slavného otce a český emigrant, Zdroj: distributor filmu

Jak je ale Forman komický a scény s ním vypadají, že Milovaní jsou skutečně komedie, tak zbytek filmu netuší, která bije. Narazíte zde na dramatické momenty z okupace v roce 1968, ale i muzikálová čísla nebo neurčitý sex mezi dvěma gayi a jednou dámou.

Očima Oldřicha Mánerta: Mají to v té Francii ale divné vztahy. Manželé se podvádějí, a ještě si svou nevěru s úsměvem schvalují, pohledné mladice se zase zamilovávají do homosexuálních protějšků. Máme je litovat? Máme jim fandit? Ve filmu Milovaní neradno hledat nápovědu.

Děj vedený odnikud nikam vláčí po vykonstruovaných zápletkách nesympatické postavy, které neumějí vyjadřovat emoce, a proto je musí při jakékoli příležitosti vyjádřit zpěvem. Rádoby muzikálové scény mimochodem pohřbívají už tak hlemýždí tempo filmu. Není zde katarze, není zde mnohými očekávaný svěží humor, potěší snad jen úsměvně civilní Miloš Forman v roli milého záletnického děduly. Obrovský francouzský krok vedle.

Hodnocení: 1*

Onou dámou je Chiara Mastroianni, dcera slavných rodičů. Po jejím boku se v Milovaných objeví v druhé hlavní roli právě i její maminka, Catherine Deneuve. Dále zde hraje i nadějný mladý Francouz Louis Garrel nebo Paul Schneider (Voda pro slony). Samá hvězdná jména, která ale vede režisér, jenž neví, co chce.

Nejen vyznění snímku je nejasné, ale i jeho myšlenka balancuje a neví, kam se přiklonit. Celou dobu sledujete film, kde si to rozdává každý s každým. V podstatě je zde řečeno, že je jedno, že milenci k sobě chovají jen minimální city. Na konci ale Deneuve vyhopsá do schodů a pronese hlubokou myšlenku, že důležitá je hlavně láska. Jeden výžlebt ale nemůže změnit něco, co do diváka hustil už více než dvě hodiny předchozí děj.

Režisér Christophe Honoré neokouzlil ani svým předchozím filmem Krásná Junie

Děj, ve kterém nelze pochopit motivace jednotlivých postav, a to ani při zmíněném náhodném sexu. Zrovna u Mastroianni to většinou vypadá, že možná s někým souloží a tváří se, jak ji to baví, ve skutečnosti ale její postava absolutně netuší, proč hupsla do postele právě s tímhle člověkem.

Trocha retro lásky neškodí… Někdy

A to vše provází tklivé písničky, případně rozpustilé, s texty na úrovni Hanny Montany. „Mám tě ráda, ale ty mě opouštíííš,“ to je přibližně vrchol textů, které zpívají ústřední postavy. K tomu si přidejte, že jde pořád o herce, a tak jejich projev nezní zrovna bezchybně (zvlášť Deneuve místy raději ani nezpívá, ale svůj text odříkává).

Přitom prvních pár minut Milovaných bylo tak lákavých. Hrál francouzský cover písně These Boots are Made for Walkin‘ a slečny v retro šatičkách chodily do rytmu v obchodě s botami. Jenže jak skončily úvodní titulky, začalo peklo. Ještě díky za toho Formana.

Milovaní (Biens-aimés, Les)

Komedie / Muzikál
Francie, 2011, 139 min

Režie: Christophe Honoré
Hrají: Ludivine Sagnier, Chiara Mastroianni, Catherine Deneuve, Louis Garrel, Miloš Forman, Radivoje Bukvic, Zuzana Onufráková, Paul Schneider, Zuzana Kronerová, Pavel Liška, Václav Neužil ml.

Hodnocení: 1*Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..