Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Catherine Deneuve: Zářivá hvězda filmového nebe

Redakce

Redakce

4. 1. 2011

FOTO: Catherine DeneuvePřestože je film umění,  málokterý herec nebo herečka se může umělcem nazvat. Není ale pochyb, že Catherine Deneuve umělkyní je a vždy bude. Francouzská kráska dokázala celému světu, že atraktivita a talent spolu můžou jít ruku v ruce.

FOTO: Catherine Deneuve

Catherine Deneuve

Catherine Fabienne Dorléac se narodila v roce 1943 do filmové rodiny. Měla tři sestry a s Francoise se považovaly za dvojčata, ačkoliv Francoise byla o 18 měsíců starší. Dalo by se říci, že Catherine bylo souzeno stát se herečkou, ona ale se svým životem měla jiné plány. Chtěla totiž být modní návrhářkou. To ale nic nemění na tom, že se poprvé objevila ve filmu ve svých čtrnácti letech, a to ve snímku Gymnazistky.

Osudové setkání a paraplíčko

V sedmnácti potkala ve vyhlášeném Epi-Clubu režiséra Rogera Vadima. Ze vztahu s o patnáct let starším filmařem se narodil syn Christian. Ani první filmový úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Ve svých dvaceti letech hrála v muzikálu Paraplíčka z Cherbourgu. Tento snímek režiséra Jacquese Demyho se setkal s obrovským úspěchem nejen ve Francii. Kromě pěti oscarových nominací, získal i Zlatou palmu v Cannes.

FOTO:Catherine Deneuve

Catherine ve filmu Belle de jour

V polovině šedesátých let Catherine umlčela své kritiky a dokázala filmovému světu, že není obsazována jen pro svou krásnou tvář, ale i herecké umění. Catherine si do svých filmů vybírali opravdu skuteční velikáni, například Roman Polanski do svého Hnusu, Luis Buñuel do Krásky dne a Tristany.

Tragická smrt dvojčete Francoise

S Demym kromě paraplíček natočila další tři filmy. Na úspěch jejich prvního filmu navázali dalším muzikálem, a to Slečinkami z Rochefortu, ve kterém se objevila Hollywoodská star Gene Kelly. Titulní role sester připadla Catherine a Francoise. Bohužel to byla poslední role, ve které se Francoise objevila před svou tragickou smrtí v roce 1967. Bylo to necelé dva roky poté, co spolu s Mickem Jaggerem byli za svědky na svatbě Catherine s fotografem Davidem Baileym.

Ve filmu Tohle se stává jen druhým, se poprvé setkává před kamerou s Marcelem Mastroiannim. V roce 1972 se jim narodila dcera Chiara. Jako světová herečka má také zkušenosti s Hollywoodem. Její poprvé bylo ve filmu Vyvedeni aprílem. V roce 1982 natočila pro studio MGM upírský horor Hlad režiséra Tonnyho Scotta. Indočína, snímek Regise Wargniera v hlavní roli s Catherine, získal pro Francii po dlouhé době Oscara. Zahrála si také ve filmu Tanec v temnotách režiséra Larse von Triera, kde vystoupila spolu s Islandskou zpěvačkou Björk.

FOTO: Profesionální manželka

Film profesionální manželka režíroval Francois Ozon

Jednou hvězda, stále hvězda

Catherine patří stále mezi obsazované herečky, zahrála si dokonce i v jedné epizodě populárního serialu Plastická chirurgie s. r. o. Její nejnovější film se jmenuje Profesionální manželka. Jedná se o situační komedii, režírovanou Francoisem Ozonem. Catherine zůstává stejný lesk jako na začátku její filmové kariéry. A to je jasným důkazem toho, že se krásá dá skloubit s hereckým talentem a uměním, za kterým se skrývá spousta let tvrdé dřiny.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Catherine Deneuve: Zářivá hvězda filmového nebe