Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Madagaskar 3. Útěk z divočiny se proměnil v barevný disko cirkus

Nela Christovová

Nela Christovová

12. 6. 2012

Jak dlouho můžete tahat diváky na stokrát uvařené nudli a zároveň z nich ždímat co nejvíc peněz? Hollywoodští producenti zřejmě dospěli k názoru, že pekelně dlouho, o čemž svědčí i zpracování už třetího Madagaskaru.

Pamatujete si dobu, kdy do kin přišel první díl Madagaskaru? Z rádia i televize znělo téměř nepřetržitě „I like to move it, move it“ a tenhle popěvek jste z hlavy dostávali jen těžko. Příběh ukecané zebry Martyho, lvího metrosexuála Alexe a jejich kamarádů Melmana a Glorie působil jako jedna velká africká párty. S dalšími díly ale postavy začínají trpět syndromem přílišného paření a dochází jim síla i vtipnost.

Všechny tři díly Madagascaru režíroval Eric Darnell, který si výrobu animáků vyzkoušel už u filmu Mravenec Z. Tenhle chytrý a zábavný kousek se dočkal velmi pozitivního hodnocení a Darnella si od té doby Hollywood zafixoval jako režiséra animovaných filmů. Natočil například i seriálový spin-off o madagaskarských tučňácích.

Prakticky stejný problém jsme viděli u série Shrek, kde s každým dílem rapidně klesala kvalita. Naštěstí se producenti namísto čtvrtého dílu rozhodli zkusit štěstí s prequelem Kocour v botách… A kvůli slabému scénáři to opět nedopadlo.

FOTO: Madagaskar 3

Na tvou hřívu jedině lesklý kondicionér! Zdroj: distributor filmu

I přes záplavu odstrašujících příkladů se tvůrci odhodlali ještě ke třetí části, která navázala tam, kde předchozí díl skončil. Tučňákům se podařilo zprovoznit letadlo a spolu s obří hromadou nalezeného zlata to odletěli roztočit do Monte Carla, zatímco kámoše ze zoo nechali někde uprostřed africké savany.

Když už Martymu a spol. dojde, že je tučňáci vypekli, rozhodnou se vydat se za nimi. Těžko říct, jak je najednou možné, že se svépomocí dostanou až do Evropy, ale očividně stačil šnorchl. Nějakými peripetiemi ale letadlo už nestartuje, takže se celá parta musí do své milované newyorské zoo dostat jinak.

Trailer předčí celý film

Sympatické dabingové obsazení se shoduje s předchozími díly, ale abychom nesledovali dokola ty samé obličeje, scenáristé hlavním hrdinům do cesty postavili krachující cirkus. Ten má s velkou oklikou namířeno do Ameriky a jeho zvířecí obyvatelé jsou mimochodem víc než cokoliv jiného zoufale nezajímaví a nevtipní.

[youtube_660]albNaey6L2o[/youtube_660]

Moc mě ani nenadchla myšlenka, že ušišlaný lachtan a tygr se silným ruským přízvukem by měli dětem k devadesátiminutovému pobavení stačit. Ale jestli jste už viděli trailer, máte za sebou pravděpodobně ty nejvtipnější záběry z celého filmu. Děj je nastavený alespoň na lovestory, samozřejmě v tak nevinném provedení, že ji dospělý člověk skoro nepostřehne.

Očima Pavlíny Nouzové: V USA měl třetí Madagaskar premiéru ve stejný den jako očekávané sci-fi Prometheus (ať už si o něm myslíte cokoli, minimálně jeho kampaň byla výborná). Ovšem ve výdělcích je na tom animovaný blábol bez příběhu o 10 milionů dolarů lépe.

Dokazuje to dvě věci: 1. natočí se i čtvrtý díl, kde bude ještě více postav, bude to ještě barevnější a infantilnější. 2. Madagaskar je tak zažitá značka, že je vlastně úplně jedno, o čem další díl je. I když bude prznit Edith Piaf a drtit mozkové buňky stylem z Afriky se do Evropy dostaneme pomocí šnorchlů, protože do Ameriky se tak dostat neumíme. Teď už se jen těšte na čtvrtou Dobu ledovou.

Hodnocení: 2**

Tvůrci byli v tomhle dílu obzvlášť ujetí na cizí přízvuky, kromě zmiňovaných cirkusáků se ve filmu jako hlavní záporačka objeví kapitánka DuBois, pro změnu huhlající po francouzsku. Konečně se tak hlavní hrdinové dočkali pořádného padoucha, v prvních dvou dílech se tak maximálně potýkali s otravným lemurem, vyznávajícím životní styl Daniela Nekonečného.

FOTO: Madagaskar 3

Plavali a plavali, až skončili v Evropě.

Podobně barevný a ujetý jako král lemurů je vlastně celý díl. Kdo by čekal, že zvířecí partička bude vystupovat v odrbaném šapitó, nemohl být vzdálenější pravdě. Z klasických představení, jaké jsme za dětských let všichni absolvovali, se stal barevný disko cirkus.

Všechno se odehrává ve zběsilém víru neonových vln a do rytmu jim vyhrává Katy Perry svoji někdejší pecku Firework. Komerčnější už Madagaskar 3 být nemůže, přesto si na sebe i tenhle díl díky zástupu neodbytných malých diváků zřejmě vydělá.

Madagaskar 3

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný
USA, 2012, 92 min

Režie: Eric Darnell
Hrají (v českém znění): Filip Blažek, Miroslava Pleštilová, Filip Švarc, Václav Vydra, Zbyšek Pantůček

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Madagaskar 3. Útěk z divočiny se proměnil v barevný disko cirkus