Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Konfident. Naivní estébák Jiří Mádl zachraňuje nevinné

Nela Christovová

Nela Christovová

5. 7. 2012

S filmy o agentech StB jako by se v posledních letech roztrhl pytel. Po Poutech nebo Kawasakiho růži konečně dorazil i do českých kin koprodukční snímek Konfident.

Jirka Mádl jako estébák? Ještě před pár lety by se za tenhle nápad člověku skoro vysmáli, ale pubertální Snowboarďák už herecky definitivně dospěl. V koprodukčním dramatu Konfident si zahrál mladíka, kterého zlákala spolupráce s tajnou službou. Ale čím víc se chce z jejich vlivu vymanit, tím spíš se zamotává do spletitých sítí.

Slovenka Michaela Majerníková si na svou velkou roli opravdu počkala. Její debut na stříbrném plátně totiž přišel až po třicátých narozeninách právě v podobě postavy Adamovy manželky. Absolventka divadelního herectví na VŠMU se divákům uvedla ve vedlejší roli v seriálu Rádio, který kritika rozcupovala na kousky.

Nejde však o čistokrevné drama, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ostřílený slovenský režisér Juraj Nvota se s palčivým tématem vypořádal tak, že mu udělil lehce komediální podtón. A kupodivu to nepůsobí nijak nepatřičně nebo ohraně, ačkoliv scénář do značné míry staví na zažitých klišé.

FOTO: Konfident

Do průvodu se zařadily i soudružky z místní JZD! I za to jste mohli vyfasovat pár měsíců v chládku. Zdroj: distributor filmu

Právě jméno slovenského režiséra láká na iluzi netradičního zpracování látky, které se ale ve skutečnosti nebezpečně podobá českým snímkům. Přesto je znát rozdíl, filmaři si doslova vyhráli s kamerou a zřejmě díky koprodukci si mohli dovolit luxus leteckých scén, na kterých viditelně nešetřili.

Když v StB sedí samí hlupáci

Co má společné letectví a StB? Nadšeného radioamatéra Adama (Jiří Mádl), který chce svým angažováním lidem vlastně pomoct. Ale jak se ukáže, svými odposlechy nechce práskat, naopak začne věčné provokatéry vysekávat z průšvihu. Skoro až bolí sledovat, jakého naivku z něj tvůrci udělali, ale do své role přesně zapadl.

To se nedá tvrdit o postavě Adamovy manželky v podání Michaely Majerníkové, které by člověk spíš uvěřil úlohu Mádlovy starší ségry. Tahle dvojka postrádá jiskru, navíc Majerníková od pohledu působí jako živel, takže v roli umírněné Evy vypadá trochu jako motorkářka na převýchově.

[youtube_660]EYnlDB_UG6g[/youtube_660]

Jak Adam zjišťuje, jeho okolí je prošpikováno agenty, samozřejmě těmi zlými, kteří hlídají každý jeho krok. I s tím se dá žít. Ačkoliv by v ústředně museli sedět samí tupci, aby jim nedošlo, co se u Adama asi probírá, zatímco jim kvalitu odposlechu ruší hektolitry protékající vody v dřezu. Dějová linka působí dost zjednodušeně, ale cílem bylo znázornit život obyčejného člověka, který bojuje se šmírováním i bez technických serepetiček.

Očima Pavlíny Nouzové: Scénář slepený z nepříliš propojených scén a uprostřed toho všeho Jiří Mádl, ve kterém proběhne jakési prozření, i když to divák příliš nezaznamená. Konfident sestává z postav, jejichž osud nevysvětluje, scén, které nemají žádný větší smysl pro vývoj děje či hlavního hrdiny, a občasných fórů, působících spíš jak z průměrné frašky (v paneláku je slyšet hlasitá soulož hlavních hrdinů, haha). Není to sice tragédie, u které byste si řezali zápěstí, ale nenapadá mě moc důvodů, proč něco takového mělo být natočeno.

Hodnocení: 2**

Podle Nvotova zpracování se téměř zdá, že za socialismu byl v StB pomalu každý druhý, navíc všechny postavy působí černobíle a jejich osudy se ubírají odhadnutelným směrem. Scénář nemůže jen tak něčím překvapit, ale zajímavější by bylo sledovat, jak by si zarytí estébáci tak, jak jsou zde vykreslení, poradili po revoluci.

FOTO: Konfident

Vypadalo to jako idylka, než začali odposlouchávat i jeho. Pořád a při všem.

Nabízí se srovnání s Kawasakiho růží, která ale zprostředkovává mnohem vážnější pohled do nitra člověka, jenž se svou minulostí příliš nechlubil. Osobnost Adama naopak divákovi téměř nepředkládá důvod pro hlubší zamyšlení, nedočkáme se ani žádné dechberoucí pointy.

Zároveň ale z filmu alespoň nemusíme mít pocit, že se režisér tak jako mnozí před ním pokusil těžit ze vzkvétající socialistické nostalgie. Hvězdnému obsazení, kterému vévodí skvělý Ondřej Vetchý a jako obvykle slizký Jan Budař, nelze herecky nic vytknout. Naopak zastiňuje i své slovenské kolegy, které českým hvězdám dělají spíš jen křoví.

Konfident (eŠteBák)

Drama / Komedie / Historický
Slovensko / Polsko / Česko, 2012, 108 min

Režie: Juraj Nvota
Hrají: Jiří Mádl, Michaela Majerníková, Jan Budař, Ondřej Vetchý, Arnošt Goldflam, Vlado Hajdu, Marko Igonda, Táňa Pauhofová, Szidi Tobias, Marek Geišberg, Maciej Stuhr, Dorota Nvotová, Lukáš Latinák

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Konfident. Naivní estébák Jiří Mádl zachraňuje nevinné