Menu
TOPZINE.cz
Čeští herci a české herečky

Jiří Mádl se dal na scenáristiku. S herectvím ale končit nehodlá

Redakce

Redakce

16. 3. 2012

FOTO: Punker Jiří Mádl z filmu Čtyři slunce!Profil herce!Je upřímný, sympatický a úspěšný. Jenže být obsazovaným českým hercem Jiřímu Mádlovi nestačí – sám chce scénáře k filmům tvořit.

FOTO: Punker Jiří Mádl z filmu Čtyři slunce

Poznáte ho? Takto můžete Jiřího Mádla vidět v kině, v novince Čtyři slunce. Zdroj: distributor filmu

Před deseti lety možná Jiří Mádl toužil, aby se o něm psalo v jiné než kulturní rubrice. Tehdy snil o kariéře profesionálního hokejisty, kterou měl i slibně rozjetou, jenže pak ji ukončilo vážné zranění ruky. A tak zkusil herectví – a stal se zřejmě větší celebritou, než kdyby dál jezdil po ledě za pukem.

Přitom je pořád tak mladý! Mádlovi je teprve 25 let, nejde přitom říct, že by šlo o typickou dětskou hereckou hvězdu. Zazářil až jako teenager, rolí ve filmu Snowboarďáci, kde vytvořil úspěšné duo s Vojtou Kotkem. Oba se stali miláčky fanynek, výrazněji však o sobě dává vědět na herecké dráze právě Mádl.

Do scénáře mluvil už u Snowboarďáků

Českobudějovický herec se narodil 23. října 1986. Absolvoval Biskupské gymnázium J. N. Neumanna, pak přešel do Prahy a vystudoval sociální a masovou komunikaci na Univerzitě Jana Ámose Komenského. V posledních letech ale propadl nové vášni: scenáristice.

[youtube_660]uuy48yVm834[/youtube_660]

„Vždy jsem k tomu oboru tíhl. Stejně jako ke psaní. Ovlivnilo mě to i při výběru vysoké školy. Rozhodoval jsem se mezi scenáristikou, žurnalistikou či nějakým jiným tvůrčím psaním,“ řekl pro MF DNES.

Ostatně už když natáčel Snowboarďáky, svůj první a zřejmě také nejznámější film, prý měl tendence tvůrcům do scénáře mluvit. Definitivně pak tomuto řemeslu propadl na filmařském kurzu v New Yorku, na nějž vyrazil v roce 2008. „Potřeboval jsem si ujasnit, co chci dělat dál.“ A pochopil.

Nechtěl zůstat jen snowboarďákem – a povedlo se

„Pravidelně točím filmy a to je asi tak všechno, co může český herec chtít. Nemám na tom bůhvíjakou zásluhu, od začátku je to spíš štěstí, ale najednou je mi dvacet dva a říkám si: Už pět let hraju, super, ale copak to má takhle vydržet dalších čtyřicet roků? Nemůžu si na nic stěžovat, ale cítím, že bych mohl zvládnout něco víc – času je spousta,“ vysvětloval později po návratu z kurzu.

FOTO: Mádl v roli podivína Ubra ve filmu Děti noci

Že se Mádl nebrání výstředním rolím, dokázal i ve filmu Děti noci.

Uznání přitom sklidil už za první film, Snowboarďáky, úspěšnou teenagerovskou komedii Karla Janáka. Z Mádla byl herecký objev, idol dospívajících dívek, hvězda pro bulvár. „Podle mě se média a herci potřebují navzájem, ale nemyslím, že potřebujeme bulvár. Aspoň já určitě ne. Kdyby všechen shořel, mně to život nezkazí,“ vyjádřil se kdysi se svou typickou upřímností.

Čtěte také: Exluzivní rozhovor s hvězdou nové komedie Probudím se včera

Na Snowboarďáky dnes Mádl vzpomíná jako na velkej začátek, po němž přišly snahy o navázání na úspěšný debut s filmy Rafťáci a Ro(c)k podvraťáků. Mádl si začal zvykat na život celebrity – a pečlivě zvažoval nabídky, které se na něj hrnuly.

„Povrchní známosti se mi teď navazují výborně, hlubší těžko,“ svěřil se. Dobře se mu však povedlo vyprostit se z role snowboarďáka, neboť na ní navázal velmi rozličnými postavami: sprejerem Michalem ve filmu Gympl, uhrovitým podivínem Ubrem v Dětech noci (výkon, za nějž získal ocenění na festivalu v Karlových Varech) až třeba rolí prince Jeronýma v pohádce Peklo s princeznou.

FOTO: K Mádlovým nejslavnějším rolím patří ta ve filmu Gympl.

Sprejer Michal ve filmu Gympl – za tuto roli sklidil Mádl (vlevo) uznání. Vedle něj Tomáš Vorel ml.

Dlouho odmítal role v seriálech, buď přišly v nevhodný čas, nebo ho nelákaly. Až před rokem se objevil na ČT1 ve Znamení koně, dílu, které proslavila také titulní píseň od skupiny Kryštof. Momentálně se Mádl proměnil v pankáče Jerryho ve filmu Čtyři slunce, který natočil režisér Bohdan Sláma. A nyní ho můžete vidět v nové komedii Probudím se včera, kde si zahrál učitele Petra, který se vrátí do roku 1989, aby napravil, co tehdy promeškal.

Za filmy sklízí obdiv, za klip vytrpěl lynč

Mádl působí dojmem, že se nezastaví – točí jeden film za druhým, k tomu spolu s Kotkem moderoval televizní pořad Stahovák, ve spolupráci s Marthou Issovou zase zaujal předvolebním klipem Přemluv bábu!. V něm vyzval k volební účasti a postavil se za pravici. Provokativní nálada klipu ale vzbudila i negativní reakce. „Takový mediální lynč jsme asi nikdy nezažili,“ říká.

[youtube_660]MLfFhdcXJhA[/youtube_660]

Z vysokého pracovního tempa však umí Mádl vypadnout. „Měl jsem víkend, kdy jsem si nakoupil spoustu jídla, které mám rád, bagety, tuňáka, kozí sýr, parmezán, vařil jsem si, koukal na filmy, četl a bylo to skvělý.“ Nevyhýbá se ani alkoholu, přestože od šestnácti let věří v Boha.

Stejně tak jako odpočinek ale Mádla baví práce, psaní scénářů obzvlášť. „Doufám, že by snad jednou mohl na plátně běžet film, kde bude pod scénářem mé jméno.“ S herectvím však končit nehodlá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jiří Mádl se dal na scenáristiku. S herectvím ale končit nehodlá