Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Martha Issová tíhla k outsiderům a nešťastníkům

Redakce

Redakce

14. 5. 2009

martha-issovaBohunka ze seriálu Hop nebo trop, drogově závislá maturantka Katka z Dobré čtvrti nebo prodavačka v nonstop prodejně Ofka z filmu Děti noci, to je jen malý výčet rolí mladé nadějné televizní, filmové a divadelní herečky Marthy Issové.

 

Martha Issová se narodila 22. března 1981. Jejími rodiči jsou známá česká herečka Lenka Termerová, se kterou si vztah matka-dcera mohla vyzkoušet v pohádce O princezně, která nesměla na slunce z roku 1997. Role princezny jménem Sněhová vločka byla pro Marthu první příležitostí před televizními kamerami. Její matka zde ztvárnila postavu královny. Otec Marthy Issové Moris Issa, je původem ze Sýrie a v ČR působí jako režisér. V současné době je například jedním z režisérů divácky populárního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Bratr Marthy Issové Filip pracuje jako střihač. Rovněž Marthina sestřenice, herečka Klára Issová, je divákům známá z řady filmů.

V průběhu natáčení již zmíněné pohádky začala Martha Issová studovat herectví na Státní konzervatoři v Praze. Kvůli dalším natáčecím povinnostem však konzervatoř nedokončila a byla ze studií vyloučena. Poté následovaly dva roky studia na konzervatoři Jaroslava Ježka v oboru jazzový zpěv.

V roce 1998 se Martha Issová objevila v pohádkovém příběhu Františka aneb O zelených svících a Černé Matce Boží v režii svého otce. Pohádkový příběh byl inspirován francouzskou legendou a napsal jej Tomáš Vondrovic. Dále si Martha zahrála ve filmu Početí mého mladšího bratra v režii Vladimíra Drhy nebo v dramatické povídce Začátek světa, oba snímky pocházejí z roku 2000.

Úspěchu se jí dostává až díky roli svobodné matky v televizní komedii Otec neznámý z roku 2001 v režii Karla Kachyni. V roli dívčina otce, kapitána Outlého, který pátrá po otci svého vnoučete, se představil Karel Heřmánek.

Další úspěch přineslo Marthě účinkování v televizním seriálu Hop nebo trop o partě kamarádů, která zažívá radostná i strastiplná dobrodružství na lyžích, na vodě, na kole i na koních. V režii Jiřího Chlumského si zde Martha „střihla“ roli Bohunky. Jejím seriálovým partnerem byl Marek Taclík. Druhá řada seriálu byla odvysílána koncem loňského roku.

Do širokého diváckého povědomí a za zlom v její herecké kariéře můžeme považovat účinkování v divácky oblíbeném seriálu Dobrá čtvrť z roku 2005. V tomto seriálu si Martha Issová pod režijní taktovkou Karla Smyczka zahrála postavu maturantky gymnázia Katku Erhartovou. Katka musí řešit řadu problémů, které ji přivedou k závislosti na tvrdých drogách a dostane se tak na samé dno. Ze závislosti „unikne“ až díky svému kamarádovi a pozdějšímu příteli Honzovi Opelíkovi. Martha Issová v jednom rozhovoru přiznává, že i když sama podobné problémy, jaké měla její seriálová Katka, nikdy osobně nezažila, vždy stejně jako ona tíhla k outsiderům a nešťastníkům.

Stejně jako seriál Hop nebo trop se i Dobrá čtvrť dočkala svého pokračování, které jsme na televizních obrazovkách mohli vidět v loňském roce.

V roce 2007 si Martha Issová zahrála ve filmu Tajnosti režisérky Alice Nellis. Postava Cecilie, dcera hlavní hrdinky, v podání Ivy Bittové, vynesla Marthě Issové nominaci na Českého lva za rok 2007 za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.

Druhou nominaci na Českého lva za rok 2008, tentokrát za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, přinesla Marthě role ve filmu Michaely Pavlátové Děti noci.

Martha Issová zde ztvárňuje postavu mladé dívky Ofky, která marně hledá smysl a náplň svého života. Pracuje v nonstop prodejně, kde se setkává s různými osudy lidí. Za roli Ofky získali Martha Issová společně s Jiřím Mádlem ocenění na minulém ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

 

Martha Issová září i na divadelních prknech. Působí v několika pražských divadlech. Vidět jsme ji mohli v komediální hře Blboun v Divadle Na Fidlovačce, v Divadle Bez zábradlí ve hře Když tančila, v Divadle Kalich ve známé komediální inscenaci Nahniličko od Jana Krause. V současné době můžeme Marthu Issovou vidět v Dejvickém divadle a to v inscenacích Spřízněni volbou nebo Černá díra.

 

Martha Issová patří mezi talentované herečky současné mladé generace. Dokáže zahrát jak křehké a zranitelné dívky, tak i drsné, problémové a se životem se nemazlící postavy, a právě díky tomu si získává stále větší náklonnost a oblibu u diváků.  

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Martha Issová tíhla k outsiderům a nešťastníkům