Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jiří Mádl: Kultura z nás dělá lidi. Ne rohlíky, jogurty nebo ropa

!Exkluzivní rozhovor!Festival Cinema Mundi přivítal v neděli 4. března delegaci k předpremiéře filmu Probudím se včera. Její součástí byl i Jiří Mádl, s nímž vám TOPZINE.cz přináší exkluzivní rozhovor.

FOTO: Jiri Madl - Probudim se vcera

Jiří Mádl v roce 1989. Zdroj: distributor filmu

Jak se vám na festivalu Cinema Mundi, potažmo v Brně líbí?

Zatím se mi tu moc líbí. V Brně se mi líbí pokaždé, mám tu pár kamarádů a hlavně kamarádek a vždycky sem rád přijedu. Nikdy to ale není na dlouho, což mě mrzí.

Plánujete se v rámci programu festivalu podívat i na nějaký film?

Probudím se včera bych hrozně rád viděl. Myslím si, že to je dobrý film, prý má i dobré obsazení!

Jiří Mádl (*1986) patří mezi nejlepší herce mladé české generace. Proslavil se díky filmu Snowboarďáci, kde se seznámil s Vojtěchem Kotkem, s nímž se následně objevil v dalších komediích. Během osmileté kariéry si zahrál v téměř dvou desítkách filmů. V budoucnu by se rád věnoval psaní scénářů a dramaturgii.

Festival Cinema Mundi přináší filmy ze všech koutů světa. Máte vy osobně nějakou oblíbenou národní kinematografii?

Mám rád korejskou a norskou. Nechci soudit, možná je to proto, že se ke mně z nějakého zvláštního důvodu dostaly zrovna ty nejlepší filmy, ale vím, že mě skoro nikdy nic nezklamalo. Z korejských filmů se sem ale dostávají jen umělecké snímky nebo drsňárny, přitom natáčejí třeba nádherná válečná dramata, která jsou mnohem lepší než úplně ta nejlepší dramata, co jsem kdy viděl, a je hrozná škoda, že se tady nikdy nevysílala.

FOTO: Jiri Madl - Probudim se vcera

Takhle že jsem vypadal?

Myslíte si, že jsou festivaly pro filmový průmysl a fanoušky důležité, že mají svůj význam?

Určitě. Rozšiřují obzory diváka, máme možnost podívat se i na něco mimo hlavní proud. Ne vždycky je nabídka mimo hlavní proud dobrá, ale velmi často je mnohem lepší než mainstream. Kultura všeobecně je to jediné, co po různých civilizacích zůstane. Proto na světě jsme. Kdybychom se zabývali jen výrobou rohlíků, jogurtů a ropy, tak budeme jen zvířátka, která potřebují něco prodat, aby se najedla. Kultura z nás teprve dělá lidi. A festival je oslava kultury, ať už je to festival hudební, nebo filmový.

Co si myslíte o tom, že město Brno v letošním roce festival Cinema Mundi nepodpořilo?

Vůbec do toho nechci mluvit, nejsem tak informovaný. Zároveň jsem si vědom, že festivalů a různých kulturních akcí je hodně, a vím, že Brno zase řadu jiných festivalů podpoří. To není otázka pro mě.

Přijel jste sem s filmem Probudím se včera, v němž ztvárňujete hlavní postavu a který půjde za pár dní do kin. Jak byste na něj potenciální diváky nalákal?

Je prostě dobrý! (smích) Pořád se ohlížíme, jestli se nám náhodou před pár lety nežilo líp. A v Probudím se včera najednou za hodinu a půl člověk dostane obrázek, jak se žije teď i jak se žilo dříve. Takové rychlé srovnání humornou formou. Zatím jsme měli asi tři projekce a lidi vždycky vycházeli velice spokojení s úsměvem na rtech. Z toho mám opravdu radost.

[youtube_660]YHz5T8HFdrA[/youtube_660]

Je pro vás tento film něčím významný?

Je to můj patnáctý celovečerní film, taková malá kulatina. A je pro mě významný, protože mám pocit, že jsem udělal jakýsi oblouk v žánrech. Že jsem se přes komedie, přes pohádky a přes dramata zase dostal po dlouhé době, skoro po čtyřech letech, k čisté komedii. Je to velice hezký návrat a mám z něj radost.

Existuje něco, co byste na závěr popřál návštěvníkům festivalu i festivalu samotnému?

Popřál bych jim, ať si filmy užijí, protože na světě nám kromě radostí vztahových, milostných, jídla a pití zbývá už jen ta kultura. A protože těchto radostí je hrozně málo, lidé by si jich měli užívat co nejvíc. A festival k tomu patří.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jiří Mádl: Kultura z nás dělá lidi. Ne rohlíky, jogurty nebo ropa