Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Herci ve finále zapomněli text. Klepl s Bydžovskou nadchli

Anna Kottová

Anna Kottová

30. 1. 2012

Inscenace Herci se Zuzanou Bydžovskou a Bobem Kleplem se vrací po delší pauze do pražského Divadla Palace. Napsal ji a zrežíroval Petr Zelenka, který stojí za filmy Knoflíkáři, Karamazovi nebo Příběhy obyčejného šílenství.

FOTO: Herci v Divadle Palace

Bob Klepl a Zuzana Bydžovská mají v Hercích vražednou energii Zdroj: studiodva.cz

Scéna o pár židlích, stolu a prostírání připomíná prádelnickou inscenaci Večeře s přáteli stejně jako téma výměny přátel.

Čtěte také: Hybnerová a Písařík si zkusili detektivku

Bee a Barney se po deseti letech rozešli. Na kterou stranu se mají manželé Jo a Steve postavit? Bee s novým milencem pozvali na večeři, ale Barney se na ní objeví nedopatřením taky. Co s nepříjemnou situací? Zbavit se narychlo nechtěných hostů.

FOTO: Herci Divadla Palace s Bobem Kleplem a Zuzanou Bydžovskou

Co uděláme? Běž se schovat za popelnici

Zuzana Bydžovská jako Jo poletuje v tyrkysových šatech po jevišti a snaží se celou situaci vyřešit. Výrazy mění brilantně každých pár minut. Před manželem jí tečou nervy a před hosty se s úsměvem přetvařuje.

Bob Klepl střídá dvě role. Z inteligentního upraveného Stevea se během chvíle promění v komicky šišlajícího Barneyho. S podivným příčeskem na hlavě připomíná orangutana poskakujícího po jevišti.

Herci očima Barbory Šimečkové: Inscenace Petra Zelenky stojí na třech pevných pilířích: Bobu Kleplovi, Zuzaně Bydžovské a momentu překvapení. Ten přichází v prvních vteřinách druhého dějství, kdy je konečně ospravedlněn název Herci. Čekání se ale nadmíru vyplatí, aha efekt zafunguje na výbornou. Od této chvíle si divák nenechává uniknout jedinou repliku, převlek či grimasu. A přestože většinu z více než dvouhodinového představení prožijete s úsměvem na rtech, hra Michaela Frayna servíruje lesk a bídu herecké profese s trefnou tragikomickou příchutí. Škoda jen, že inscenace nenabízí více prostoru, kde by publikum vážnější odkazy schované pod rouškou vtipu stačilo úplně odhalit.

Hodnocení: 70 %

Obdivuji, kolik elánu ze sebe oba herci vydají. Celou inscenaci táhnou sami dvě a půl hodiny. I přes skvělý situační humor vás inscenace ale začne nudit. Co ty dlouhé pomlky? Oni snad neznají text. Hra se točí pořád kolem stejného tématu a nevyvíjí se.

Nepřehlédněte: Konečně vtipná hra pro mladší publikum

Záhy první třetinu utne Zuzana Bydžovská: „To je nějaký výpadek proudu. Takže to asi rozpustíme. Vraťte se do sálu, až se rozsvítí. Přestávka.“

Zdá se, že není vše tak, jak má být. Omyl. Scéna se zcela promění v divadelní zákulisí, tedy v půdní kamrlík plný krámů po rodinných příslušnících. Druhá třetina šlápne do humoru naplno. Osvětlí chyby herců, zcela změní téma a rozjede zábavu na plné obrátky.

FOTO: Herci v Divadle Palace

Nechci vědět, zda to podobně vypadá v divadelním zákulisí

Celou hru uvidíte znovu, což hercům usnadňuje naučení textu, ale v novém rozměru. Poslední část, kde by inscenace měla gradovat, má ale opačný efekt. Hra vystřílela všechen svůj vtipný prach a nemá už čím překvapit.

Dvě a půl hodiny je na činohru dost. První a druhá část spolu tvoří kompaktní vtipný celek. Zajímavé hře se skvělými hereckými výkony kazí dobrou pověst černá ovce v podobě poslední části hry. Konec ukazuje návrat herců do reality všedního života a dokáže vyčarovat i roztomilou pointu.

Herci

Divadlo Palace

Autor: Petr Zelenka, Michael Frayn

Režie: Petr Zelenka

Hrají: Zuzana Bydžovská, Bohumil Klepl

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Herci ve finále zapomněli text. Klepl s Bydžovskou nadchli