Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Hra Smrtelná vražda. Hybnerová a Písařík si zkusili detektivku

Redakce

Redakce

24. 11. 2011

Detektivní příběh tří postav v jednom pokoji, ze kterého nelze uniknout, vyzdvihují především nadstandardní herecké výkony. Divadlo Palace, stejně jako nedávno Divadlo pod Palmovkou, si vyzkoušelo detektivní žánr.

FOTO: Smrtelná vražda

Tři lidé se ocitnou v jednom pokoji Zdroj: Divadlo Palace

Hru Smrtelná vražda Davida Foleyho zrežírovala zkušená režisérka Lucie Bělohradská v dramaturgické spolupráci s Barbarou Tůmovou. Jejich tvůrčí tandem se osvědčil již při uvedení premiéry hry Past na myši od Agathy Christie, kterou hraje Divadlo pod Palmovkou.

Vanda Hybnerová opět ukázala své herecké dovednosti v různých úhlech, a to doslova. Její až akrobatická čísla, kdy lehce poletuje v náručích svých hereckých kolegů, udivují ladností a dovedností ohebného těla.

Čtěte také: Je divadelní Cena za něžnost lepší než filmová?

Zkušenosti, které Hybnerová nasbírala v předchozích letech, zejména z Divadla Komedie, kde stále ještě jednou nohou hostuje, zúročila i v tomto napínavém kousku. Držitelka Thálie a dvou významných divadelních nominací patří v této hře rozhodně mezi největší lákadla.

Trojitý klam

Pozadu nezůstávají ani sekundant Martin Písařík alias Billy a Michal Novotný coby zkorumpovaný vazal z ochranky Ted. Oba herce obecenstvo nejspíše zná z kultovního českého seriálu Ordinace v růžové zahradě.

FOTO: Smrtelná vražda

Nápadník Billy a ochrankář Ted

Mnohé diváky detektivka jistě překvapí, nikoli ostřílené a časté návštěvníky divadel. Tato podívaná je ovšem určena zejména mainstreamovému divákovi, což odpovídá repertoáru divadla Palace.

Inscenace překvapí svou kvalitou, propracovaností a zápletkou podobně nečekaně jako například představení Soukromý skandál.

Podívejte se: Dejte mi už konečně Pokoj!

Scéna svou jednoduchostí dovoluje vyniknout hereckému úsilí naplno. Dominuje šedivá barva v různých odstínech a vrstvách. Jediným barevným bodem se zdá visící obraz Marylin Monroe ve stylu Andyho Warhola, jak se na vkusnou paní návrhářku Camille patří.

Dominově rozestavěné obdélníkové paravány ústí do geometrického trojúhelníku, naproti jehož špičce uprostřed stojí stůl a gauč. Vpravo ještě vybočuje tenké béžové topení.

David Foley premiéroval Smrtelnou vraždu v roce 2007. Smrtelná vražda patří mezi jeho nejznámější a nejhranější hry. V roce 2008 získal za nejlepší hru nominaci na americkou cenu Edgar Award, což je cena Edgara Allana Poea.

Kostýmy velmi trefně dolaďují vizuálně i dobově luxusní byt, ve kterém se po celou dobu děj odehrává. Katarína Hollá si nechala záležet zejména na krásném korzetu, ve kterém se Hybnerová pohybuje.

FOTO: Smrtelná vražda

Vanda Hybnerová umí vymodelovat svoji postavu

Cit pro detail i celek vyvolává estetické okouzlení a navozuje pocit skutečné atmosféry úspěšné ženy a atraktivní bohaté celebrity, která bydlí v činžovním domě a vodí si do draze zařízeného bytu mladé muže na jednu noc. Což se jí ovšem může vymstít. Hudební podkres dokonale brnká o nervy diváků.

Tak dlouho si člověk zahrává, až vypadne ze hry

Lucie Bělohradská ví, jak navodit až mrazivě napínavou atmosféru. Daří se jí to díky zkušenostem, které získala ve spolupráci s televizí nebo dalšími vynikajícími divadly.

Bělohradská režírovala už na prknech Divadla pod Palmovkou, Divadla Na zábradlí, Divadla na Vinohradech, Národního divadla a v rámci Letních shakespearovských slavností vytvořila Hamleta (2003) a Jindřicha IV. (2010).

FOTO: Smrtelná vražda

Vypjaté momenty střídá několik vtipných

Zkušenosti zde prolnula do žánru dechberoucího thrilleru, který navozuje vjem živého filmového plátna. Tajemství, masky, překvapivé momenty, lži a nedůvěra.  Jedna z postav spřádá své šílené sítě, do kterých chce lapit bohatou kořist. I přes složitost a náhlé zvraty si oddechnete u několika vtipů, které během temného příběhu zazní.

Žádná Komedie

Pokud ovšem patříte mezi milovníky thrillerů na úrovni repertoáru Divadla Komedie, zvažte, zda máte chuť na oddechovku pro širší publikum. Pro příznivce a fanoušky detektivního žánru je Smrtelná vražda jasná volba.

Jaká jiná než smrtelná, že? Pointu se ale dozvíte až na místě. Prozradit lze jen tolik, že návrhářka Camille žije ráda sama se svou svobodou a prací.

Na elitních večírcích si pokaždé uloví nějakého mladíčka, kterého nikdy nenechá přespat až do rána. Jenže narazí na jednoho, který přijde s vlastními pravidly a toulat v noci se mu nijak nechce. Když se konflikt mezi nimi přiostřuje, zavolá Camille svou ochranku.

Smrtelná vražda

Divadlo Palace

Autor: David Foley

Režie: Lucie Bělohradská

Hrají: Vanda Hybnerová, Michal Novotný a Martin Písařík

Hodnocení: 70 %

Jak spáchat Smrtelnou vraždu odhalilo divadlo Palace

Hru Smrtelná vražda Davida Foleyho zrežírovala zkušená režisérka Lucie Bělohradská v dramaturgické spolupráci s Barbarou Tůmovou. Jejich tvůrčí tandem se osvědčil již při uvedení premiéry Past na myši {odkaz}od Agaty Christie, které hraje Divadlo pod palmovkou. Detektivní příběh tří postav v jednom pokoji, ze kterého nelze uniknout, vyzdvihují především nadstandardní herecké výkony.

Vanda Hybnerová opět ukázala své herecké dovednosti v různých úhlech, a to doslova. Její až akrobatická čísla, kdy lehce poletuje v náručích svých hereckých kolegů, udivují ladností a dovedností ohebného těla. Zkušenosti, které nasbírala v předchozích letech, zejména z Divadla Komedie, kde stále ještě jednou nohou hostuje, zúročila i v tomto napínavém kousku. Držitelka Thálie a dvou významných divadelních nominací patří v této hře rozhodně mezi největší lákadla.

Trojitý klam

Pozadu nezůstává ani sekundant Martin Písařík alias Billy a Michal Novotný coby zkorumpovaný vazal z ochranky Ted. Oba herce obecenstvo nejspíše zná z kultovního českého seriálu, Ordinace v růžové zahradě. Mnohé diváky detektivka jistě překvapí, nikoli ostřílené a časté návštěvníky divadel. Tato podívaná je ovšem určena zejména mainstreamovému divákovi, což odpovídá repertoáru divadla Palace. Inscenace překvapí svou kvalitou, propracovaností a zápletkou, podobně nečekaně jako například představení Soukromý skandál [A1].

Většinový divák zatleská nadšením. Scéna dovoluje svou jednoduchostí vyniknout hereckému úsilí naplno. Dominuje šedivá barva v různých odstínech a vrstvách. Jediným barevným bodem se zdá visící obraz Marylin Monroe ve stylu Andyho Warhola, jak se na vkusnou paní návrhářku Camille patří. Dominově rozestavěné obdélníkové paravány ústí do geometrického trojúhelníku naproti jehož špičce uprostřed stojí stůl a gauč. Vpravo ještě vybočuje tenké béžové topení.

Kostýmy velmi trefně dolaďují vizuálně i dobově luxusní byt, ve kterém se po celou dobu děj odehrává. Katarína Hollá si si nechala záležet zejména na krásném korzetu, ve kterém se Hybnerová pohybuje. Cit pro detail i celek vyvolává estetické okouzlení a navozuje pocit skutečné atmosféry úspěšné ženy a atraktivní bohaté celebrity, která bydlí v činžovním domě a vodí si do draze zařízeného bytu mladé muže na jednu noc. Což se jí ovšem může vymstít. Hudební podkres dokonale brnká o nervy diváků.

Tak dlouho si člověk zahrává, až vypadne ze hry

Lucie Bělohradská ví, jak navodit až mrazivě napínavou atmosféru, po všech zkušenostech, které získala ve spolupráci s televizí nebo dalšími vynikajícími divadly.

/Divadlo pod Palmovkou, Divadlo v Řeznické, Divadlo Na zábradlí, Divadlo na Vinohradech, činohra Národního divadla, Kollowrat, Stavovské divadlo a v rámci Letních shakespearovských slavností režírovala Hamleta (2003) a Jindřicha IV.(2010), atd.)

Zde je prolnula do žánru dechberoucího thrilleru, který navozuje vjem živého filmového plátna. Tajemství, masky, překvapivé momenty, lži, nedůvěra, přání sdílet a přitom mnoho různých fabulovaných možností, které interpretuje jedna z postav a spřádá do svých šílených sítí další možnosti, jak lapit bohatou kořist.

David Foley premiéroval Smrtelnou vraždu v roce 2007 na International Mystery Writer’s festival v Kentucky. Smrtelná vražda patří mezi jeho nejznámější a nejhranější. V roce 2008 získal za tutéž hru nominaci na cenu Edgar Award, což je cena Edgara Allena Poa. Prestižní cena, udělovaná společností Mystery Writers of America. Ve své složitosti a náhlých zvratů si i oddechnete u několika vtipů, které během temného příběhu zazní.

Žádná Komedie

Pokud ovšem patříte mezi milovníky thrillerů na úrovni repertoáru divadla Komedie, zvažte, zda máte chuť na oddechovku pro širší publikum. Pro příznivce a fanoušky detektivního žánru je Smrtelná vražda jasná volba. A nenechte se zmást pleonasmem v názvu. Postupně vám jej příběh rozklíčuje.

Jaká jiná než smrtelná, že? A co třeba… ne, pointu se dozvíte až na místě. Prozradit lze jen tolik, že návrhářka Camille žije ráda sama se svou svobodou a prací. Na elitních večírcích si pokaždé uloví nějakého mladíčka, kterého nikdy nenechá přespat až do rána. Jenže, narazí na jednoho, který přijde s vlastními pravidly a toulat v noci se mu nijak nechce. Když se konflikt mezi nimi přiostřuje, zavolá Camille svou ochranku, ovšem netuší… nic.

Hodnocení: 70 %

Smrtelná vražda

Divadlo Palace theatre

Autor: David Foley

Režie: Lucie Bělohradská

Hrají: Vandou Hybnerová Michal Novotný a Martin Písařík


[A1]odkaz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hra Smrtelná vražda. Hybnerová a Písařík si zkusili detektivku