Menu
TOPZINE.cz

RECENZE: Gangster Squad. Ryan Gosling a spol. putují za krví mafiánů

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

30. 1. 2013

Když se řekne mafiánský film, jen málokdo by si představil, že ho může mít na svědomí režisér odlehčeného Zombielandu. Spojení nesourodého však mnohdy přinese překvapivé výsledky. Zahoďte proto očekávání a připravte se na brutální akční jízdu, kde místo břitkých dialogů hrají prim pěsti, drsní detektivové a rozstřelené hlavy. Lovci mafie z Gangster Squad přicházejí.

Žánr mafiánských a gangsterských filmů je v duších filmových fanoušků zakořeněn jako osudově nedotknutelný mix drsňáků v oblecích, čestných chlapů, svůdných krásek a do sebe zahleděné zarputilosti. Buď z plátna kin štěká rozkazy málomluvný Marlon Brando, nebo jeho stylový kolega se zjizvenou tváří všechny rozstřeluje na cucky. Tomuto žánru však nikdy nebyl vlastní humor. Přece jen, kdo dělá rozpustilé vtípky, jen těžko si může vybudovat postavení v rámci pořádné mafiánské rodiny.

Šílení američtí střelci dokáží nejen rozproudit debaty o držení zbraní, ale také ovlivnit výslednou podobu jinak zcela nesouvisejícího filmu. Doplatil na to i Gangster Squad. Po loňské střelbě na premiéře filmu Temný rytíř povstal v americkém Denveru totiž museli tvůrci mafiánského fláku vystřihnout scénu, při které hlavní hrdinové vystoupí z plátna a začnou pálit do návštěvníků kina. Producenti se rozhodli, že ponechání takové scény ve výsledném sestřihu by bylo necitlivé vůči rodinám obětí skutečného masakru (více čtěte zde).

A právě motiv budování postavení je možné otisknout do zatím posledního žánrového zářezu Gangster Squad, který má na svědomí režisér Ruben Fleischer (Zombieland). Tvůrce, který má komiku v krvi, se totiž rozhodl svůj rozpustilý styl přenést i do vtípky nesnášejícího žánru. Naneštěstí však několikrát sjede z cesty a chce se rovnat svým slavnějším bratříčkům. Chtěl by si vybudovat ono zmíněné postavení, i když je už od počátku předurčen k neúspěchu. Ale jen v očích těch, kteří jsou svázáni žánrovými konvencemi.

Tatatatata...ale i větší. Zdroj: Warner

Tatatatata… ale i větší. Zdroj: Warner

Až to může na diváka od úvodních minut filmu působit tak, že Fleischer zfilmoval nikdy neexistující mafiánský komiks z pera Marka Millara. Stylové intro vystavěné na ultrazpomalených záběrech boxujícího záporáka s tváří Seana Penna určí směr, kterým se film v následující hodině a půl bude ubírat. Žádné velké pletichaření, jen jeden ultra drsný mafián, kterému jde po krku stejně umanutý polda bok po boku se skromných týmem více či méně stejně odhodlaných bojovníků. Nic ostatního není důležité. Náš tým jezdí od čerta k ďáblu a střílí, podpaluje a mlátí.

Nela ChristovováOčima Nely ChristovovéGangster Squad je zvláštní kousek. Na jednu stranu vizuálně uhlazený a patetický, přesto je chvílemi drsně explicitní. Tahle kombinace působí, jako by se tvůrci nemohli rozhodnout, jestli chtějí spíš šokovat, nebo se divákům zalíbit. Tomu s trochou nadsázky odpovídá i obsazení, protože koho to kdy napadlo, udělat z Ryana Goslinga drsného lovce mafiánů? Upřímně na to nemá hlas a nestačí ani ten jediný výraz obličeje, se kterým si vystačí ve většině filmů. Naopak odvážnou volbou, která se nakonec vyplatila, je obsazení Joshe Brolina. Tomu jedinému můžeme aspoň trochu věřit, že by dokázal zdolat mafiánského kmotra Seana Penna.

Hodnocení:  4****

Fleischer po většinu stopáže dokáže udržet zvolenou extrémní stylizaci, kde neplatí zákony tohoto světa a jeden hrdina dokáže koltem od boku postřílet tlupu padouchů, kteří na něj střílí ze samopalu. Příjemně nekorektní násilí však z nepochopitelných důvodů probublá na povrch jen několikrát. Jeden rozpůlený člověk a jedny v detailu amputované prsty v prvních deseti minutách navnadí, v následující hodině se však nekompromisnost bohužel vytratí.

video
play-sharp-fill

To by nemuselo být na škodu, kdyby se jisté osoby s úlekem nesnažily v několika momentech dělat z Gangster Squad něco víc než jen čistokrevnou lineární zábavu. To tváří v tvář extrémně stylizovanému filmovému světu jednoduše nefunguje a těch několik skřípajících momentů navíc dokáže pokazit i scény sousedící, které by jinak fungovaly na jedničku. Fleischer dokáže precizním způsobem pracovat s očekáváním diváka a proměnou scény v rámci mnohdy až komiksových prvků (smrt jako motivace pro hlavního hrdinu apod.).

Při sledování Gangster Squad se člověk nevyhne pocitu, že z výsledného filmu byla vystříhána dobrá půlhodina materiálu. Je dost dobře možné, že v režisérské verzi může být ze snímku regulérní vážný mafiánský film, stejně tak jako by mohl být při ještě agresivnější střihačské práci nekompromisní akční řezničinou. Jak k tomu přispěly masivní dotáčky způsobené nechvalně proslulou střelbou v kině v americkém Denveru, můžeme jen spekulovat.

Očekávání nechte doma

Určitá nekonzistentnost v rámci stylizace je však chytře ukryta pod vrstvou řemeslné kvality. Na podobný žánr masivní rozpočet padl za oběť do posledního detailu propracovaným dobovkám. Ty v kombinaci se snímáním pro tento žánr netradičním v mnoha momentech malují obrazy vskutku dechberoucí. A když vám na nich pobíhají herci s tváří Ryana Goslinga, vlastně ani tak dobrý kameraman být nemusíte.

Mafiánský boss, který rád ruční práci.

Mafiánský boss, který rád ruční práci.

Tak jako každá správná týmovka i Gangster Squad tlačí do popředí skvěle obsazenou hlavní skupinku mafiánských postrachů. Umíněný a přes mrtvoly kráčející Josh Brolin uplatňuje svůj tesaný výraz, Gosling opět nasazuje pohled raněné laně a kňouravým hláskem posílá do mdlob dámské osazenstvo kinosálu. Až se může zdát, že už vlastně ani nehraje filmovou postavu, ale sám sebe. Filmoví nadšenci však nejvíce ocení regulérní návrat Roberta Patricka, kterého si všichni dobře pamatujeme z druhého Terminátora coby nekompromisního T-1000. Snad jen ten Sean Penn v roli vyšinutého záporáka šlape na hereckou pilu až příliš, jak je u něj v posledních letech zvykem.

Hlavní přednost Gangster Squad se tak pro mnoho diváků stane i jeho hlavním prokletím. Nehraje na žánrová pravidla a jde si svou vlastní cestou. Většina bude očekávat filmový kolos parametrů Neúplatných nebo Kmotra, dostanou však příběhově subtilní, avšak po čertech zábavnou jednohubku. Ta zcela jistě neuspokojí intelektuály, v záplavě oscarových kandidátů ale potěší skutečné filmové a možná také komiksové fanoušky.

Gangster Squad – Lovci mafie, Krimi / Drama / Akční / Thriller, USA, 2013, 113 min, Režie: Ruben Fleischer, Hrají: Ryan Gosling, Emma Stone, Sean Penn, Josh Brolin, Giovanni Ribisi, Nick Nolte, Anthony Mackie, Mireille Enos, Michael Peña, Robert Patrick, Jon Polito, Derek Mears, Frank Grillo, Holt McCallany, Brandon Molale, Ambyr Childers, Jim Fitzpatrick, De’aundre Bonds, Mac Brandt, Troy Garity, Jack McGee, Robert Sisko

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Gangster Squad. Ryan Gosling a spol. putují za krví mafiánů