Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze filmu Mechanik zabiják. Poker face Jasona Stathama v remaku klasického thrilleru

Lucie Šimůnková

Lucie Šimůnková

19. 7. 2011

FOTO: Mechanik zabijak (2011)Remake téměř čtyřicet let starého filmu působí vyčpěle jako dvakrát přelitá káva. Naštěstí ale diváka nestihne příliš znechutit.

FOTO: Mechanik zabijak (2011)

Nájemný vrah číhá všude, Zdroj: distributor filmu

Historie směšných názvů filmů je dlouhá a zvláště v české distribuci by vydala na devítisvazkovou publikaci. Připomeňme si letošní  Ženy sobě (v originále Bridesmaids), nepochopitelný To byl zítra flám (2010) nebo klasické Hady v letadle (2006). Název Mechanik zabiják evokuje obraz chlápka v uválených montérkách, který vraždí montážním klíčem, v lepším případě Pavla LiškuPupendu, který srdnatě vysvětluje, že pracuje jako auto-mekányk.

Archetyp nájemného vraha

Jason Statham patří mezi herce, kteří se specializují na úzce specifický typ postav. Statham ten svůj definitivně potvrdil v trilogii Kurýr (2002-2008) a dotáhl ho k dokonalosti natolik, že se ve filmu Expendables: Postradatelní (2010) objevil vedle klasiků nasupeného výrazu Sylvestera Stalloneho, Dolpha Lundgrena, Arnolda Schwarzeneggera a Bruce Willise.

Ani snímek Mechanik zabiják není výjimkou. Statham zde hraje nájemného vraha Arthura Bishopa, který oplývá všemi typickými vlastnostmi: vlastní jeden obličejový výraz, z nějakého důvodu je lepší než všichni ostatní, je neodolatelný pro všechny ženy, drsný, ale zároveň citlivý. Jeho citlivost se zde projevuje v náklonnosti k přitažlivé prostitutce (Mini Anden) a zálibě v gramofonových deskách.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/mechanik-zabijak-2011/]

Jinak se ale Arthur s ničím nemaže. Když dostane za úkol zabít svého přítele a mentora (Donald Sutherland), učiní tak téměř bez zaváhání. Drobné výčitky svědomí, které se nakonec dostaví, zahání tak, že z učitelova nezvedeného synka Steva (Ben Foster) vytrénuje zabijáka. Steve zpočátku neví, že to byl právě Arthur, kdo jeho otce zabil, a s nadšením se rozkoukává v nové profesi, pro kterou navíc projeví přirozený talent.

Kdo dřív uhodne konec?

Ve filmu se toho moc nenamluví, což však není nic výjimečného. Podžánr thrilleru označovaný jako hitman se zaměřuje na (většinou) mužské postavy mající za úkol někoho zavraždit a řídí se motem: „Drsní hoši málo mluví.“ Kořeny tohoto typu filmů lze hledat v původní mafiánské trilogii Kmotr a také právě v původním snímku Mechanik zabiják (1972) s Charlesem Bronsonem v hlavní roli.

Zdaleka ne tak žádoucí je předvídatelnost snímku. Obyčejně se může divák spolehnout alespoň na jeden zajímavý a překvapivý zvrat v závěru, avšak zde se mu nedostane takového luxusu. Celou zápletku lze od začátku do konce velmi snadno uhodnout. V někom by to snad mohlo vyvolat uspokojení s vlastní inteligencí, ale jiný přínos se nedá očekávat.

Akčních scén alespoň v druhé polovině filmu přibude, a proto se divák nijak výrazně nenudí. Film se v těchto částech alespoň trochu rozproudí a subjektivně ubíhá o něco rychleji. Co do invenčnosti ale akční sekvence nijak nepřevyšují zápletku nebo chování postav. Divák neuvidí nic, co by předtím již mnohokrát neviděl. Překvapení mu uchystá alespoň zdařilý hudební doprovod, který připomíná mix mezi spaghetti westerny a country rádiem.

Očima Pavlíny Nouzové: Esence akčních filmů se sympatickým zabijákem v hlavní roli. Jason Statham je těsně vedle výbuchu auta, a nic se mu nestane. Jason Statham nastoupí do cizího jeepu a nastartuje ho během pár vteřin. Jason Statham odjíždí do zapadajícího slunce. Kdyby tu byl aspoň The Rock nebo někdo, kdo chápe, že z podobných klišé se má dělat sranda, a ne je brát vážně, pak by měl Mechanik zabiják po filmařské stránce smysl. Takhle jde jen o patvar s výborně nasnímanými souboji muže na muže, povedenou hudbou a ucházejícím výkonem sidekicka Bena Fostera.

Hodnocení: 2**

Velmi slabý průměr

Pokud by byl Mechanik zabiják natočen ve světě, kde neexistuje možnost srovnání, pravděpodobně by obstál jako průměrný zástupce nepříliš frekventovaného podžánru. Akční snímky ale v současnosti nabízejí takové množství lákadel, ať už co do inovativnosti akčních scén nebo překvapivosti a originality zápletek, že Mechanikovi nelze odpustit jeho laxní přístup.

FOTO: Mechanik zabijak (2011)

Správný chlap si poradí sám.

Režisér Simon West je známý svým prvním filmem Con Air (1997), ale po něm již neprojevil tolik talentu. Jeho adaptace počítačové hry Lara Croft – Tomb Raider (2001) nesla stopy vyčpělosti, minima nápadů a postrádala snahu o originalitu stejně jako Mechanik zabiják. Fanouškům Jasona Stathama by snímek neměl uniknout už z podstaty jejich zájmu, ale ostatní raději ruce pryč. Letní dny se dají strávit mnohem lépe.

Mechanik zabiják (The Mechanic)

Akční / Drama / Thriller
USA, 2011, 93 minut

Režie: Simon West
Hrají: Jason Statham, Ben Foster, Donald Sutherland, Tony Goldwyn, Mini Anden

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu Mechanik zabiják. Poker face Jasona Stathama v remaku klasického thrilleru