Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Sylvester Stallone: Nic nekončí, dokud to doopravdy neskončí

Redakce

Redakce

29. 12. 2009

Italský hřebec, John Rambo nebo snad Lincoln Hawk, to vše je Sylvester Stallone – hrdina americké kinematografie se z těžkých začátků stal legendou.

Jeden z jeho novějších filmů - Expendables, Zdroj: distributor filmu

Sylvester se narodil v rodině holiče Franka Stallone a astroložky Jackie Stallone v roce 1946. Už od raného mládí byl postižen částečným ochrnutím lícních a jazykových svalů, které mu způsobilo povisnutí části tváře a obtížnou mluvu.

Nejprve žil ve čtvrti Queens, poté v Marylandu, kde vystudoval střední školu pro postižené děti v Devereux Manor. Poté byl přijat na módní vysokou školu, ze které ovšem odešel po úspěšném přijmutí na American College of Switzerland ve městě Leysin. Tam vystudoval dramaturgii a scenáristiku a pod pseudonymy Q. Moonblood nebo J.J. Deadlock začal psát scénáře.

Jeho první, neznámá filmová role byla v pornografickém snímku The Party at Kitty and Stud’s, za který údajně dostal 200$, ovšem po jeho prvním velkém úspěchu v Rockym byl film přejmenován na Itallian Stallion. Mezi jeho další filmy, ve kterých hrál spíše jen okrajové role patřilo Rebel, později přejmenované na A man called…Rainbo, Banáni, Klute, nebo Zajatec 2. avenue. Také se objevil v detektivním seriálu Kojak.

Celosvětově se však proslavil až filmem o Philadelphském boxerovi, Rocky. Zde ztvárnil roli skromně žijícího lokálního boxera a výběrčího dluhů, který dostal šanci zápasit s mistrem světa v těžké váze Apollo Creedem (Carl Weathers). Shodou náhod se zamiluje do Adrian (Talia Shire) a často se stýká s jejím bratrem Pauliem (Burt Young). Tvrdým tréninkem ho provází starý trenér Mickey (Burgess Meredith v jedné ze svých nejznámějších rolí).

První jeho velká role - Rocky

Film poukazuje na skutečnou sílu člověka, kterou má v sobě každý z nás. Film dostal hodnocení 80% na serveru Imdb.com a 93% na Rottentomatoes.com. Pokračování Rocky II vydělalo více než 200 milionů dolarů po celém světě.

Dalším Stalloneho trhákem byla série snímků o Johnu Rambovi, počínaje snímkem First Blood (1982). Zde hraje veterána z Vietnamské války. Nejenže se tento film stejně jako Rocky stal kultovní záležitostí (odtud slova jako “Rambošátek“ – bandana, nebo “Rambo-styl“ – bezhlavé vrhání se do boje), ale také odhaloval problémy vojáků, vracevších se z Vietnamu a jejich reintegrace do společnosti (zde podobnost s některými Remarqovými romány).

V případě obou filmů následovaly mnohá pokračování. Rocky III (1982), Rocky IV(1985), Rambo II(1985), Rambo III(1988), Rocky V(1990) a konečně Rocky Balboa (2006) a Rambo: Do pekla a zpět (2008). Mimo tyto nejznámější Stalloneho počiny uspěl také ve snímcích Cliffhanger (1993), Kriminál (1989)nebo Demolition man (1993). Další z filmů, ve kterých účinkoval, Over the top, je velmi podobný Rockymu nejen tématem síly lidskosti a vůle.

A druhá velká role - John Rambo

Sylvester Stallone má z prvního manželství se Sashou Czack syna Sage Stalloneho, a Seargea Stallone, který je autista. Po sedmiletém manželství se v roce 1985 oženil s Brigitte Nielsen, která si zahrála i v Rockym 4, dvojice však spolu zůstala jen dva roky. Nyní žije od roku 1997 s Jennifer Flavin, se kterou má tři dcery Sophii, Sistine a Scarlet Rose.

Stallone byl vychováván jako katolík a jeho víra postupně upadala. Po nemoci jedné z jeho dcer v roce 1996 svou víru opět obnovil.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sylvester Stallone: Nic nekončí, dokud to doopravdy neskončí