Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Expendables: Postradatelní. Sen každého puberťáka? Bruce, Sly a Arnie v jedné scéně!

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

16. 8. 2010

Splnil se mi bláznivý sen z dětství. Na stará kolena jsem viděla v jedné scéně Bruce Willise, Sylvestera Stallona a Arnolda Schwarzeneggera. Teď už můžu umřít.

Jet Li, Sylvester Stallone a Jason Statham, Zdroj: distributor filmu

Všichni jsme vyrostli na nějakých filmech. Ti křehčí z nás hltali (nebo spíš hltaly) pohádky s princeznami, jiným milující tatínkové pouštěli mafiánské thrillery a dokazovali jim, že svět není růžovoučký. A pak tu je skupina těch, kteří znají nazpaměť všechny hlášky z Komanda a jejich vzorem je John McClane…

K dokonalosti chybí jenom Seagal a JCVD

I já patřím mezi ně, a proto jsem se na film Expendables těšila jako malá holka. Proč? Stačí se podívat na seznam herců. Kromě božské trojky uvidíte ještě Mickeyho Rourka, Jasona Stathama, Jeta Liho a Dolpha Lundgrena. To je prostě kombinace, o které jste si jako malí říkali kdybych jednou natočil film, hráli by tam oni. Chybí snad už jen Jean-Claude Van Damme (ten roli odmítl, protože se mu prý právě rozjíždí kariéra, haha) a Steven Seagal.

I bez těchto dvou nepřemožitelných bijců se můžete těšit na akční jízdu. Krev cáká až do prvních řad, příběh nemá zrovna objevnou pointu a všichni dohromady jsou tak drsní, že jim i nějakou tu vrásku odpustíte. Jediné, co chybí k dokonalosti, je vtip, se kterým se u takovéhle (nebudeme si lhát) akční slátaniny holt počítá.

Stallone není v režisérském křesle žádný nováček. Za sebou má čtyři poslední díly Rockyho nebo nejnovějšího Ramba. I v Expendables je vidět, že má cit pro film. Na rozdíl od jiných svalnatých rváčů (ano, narážím na pana Pterodaktyla Jákla) dokáže sladit jednotlivé prvky jako kameru, herecké výkony nebo speciální efekty. Pokud se něčemu zasmějete, je to schválně.

Expendables bojují proti levičáckým parchantům

Je i spoluautorem scénáře. Ten opravdu není žádný veleoriginální. Prostě parta drsňáků, kterou si různí pochybní lidé najímají na špinavou práci, se dostane do průšvihu. Na latinskoamerickém ostrově se totiž připletou pod nohy zlotřilému diktátorovi, když se Stallonovi zalíbí jeho dcera (samozřejmě pro její udatné demokratické názory). Rozhodnou se ji tedy osvobodit a cestou zabít pár stovek vojáků.

Těch vojáků je pořád nějak málo, ne?

Očima Radka Langa: Bez Stallona by akční film dneška byl úplně jinde. A o moc by přišel. Postradatelní spíše reflektují posledních třicet let žánru, aniž by aspirovali na supermoderní efektnost nebo překombinovaný děj. Chlapácké dialogy i charaktery (a činy) ironizují filmy, kde jsou podobně míněné atributy prezentovány vážně, a vyvolávají příjemnou nostalgii (jež je hlavním motorem zejména v první půlce). Postradatelní tak těží sami ze sebe a z umění podívat se na žánr akčního filmu jako na hru. Hru hrdinů na postradatelné, postradatelných na hrdiny.

Hodnocení: 3***

Jestli ale čekáte druhé Komando, bohužel vás zklamu. K tomu, aby se Expendables vyrovnali téhle akční klasice, by museli být ještě plní zapamatovatelných hlášek. Takové se tu vyskytnou asi dvě. Jinak ale snímek není nijak zvlášť vtipný. Když ho srovnám s nedávným A-Teamem, bavila jsem se u něj o stupeň víc, i když neměl žádného Bruce.

Téhle poloze se někdy říká sendvič...

Hlavně že teče krev

Druhou vadou na kráse je ještě zběsilý střih. V soubojové scéně na začátku, kde se Sly a Statham rvou s partou vojáků, to tolik nevadí. Působí i originálně a zajímavě. Jenže jak protivníků přibývá a střih je pořád rychlý a rozdováděný, divák přestane stíhat vnímat, kdo je kdo. Chvílemi vám to až přijde jedno, hlavně, že teče krev.

Expendables musíte brát jako nostalgický film. Zavzpomínáte si na všechny ty Univerzální vojáky a Ramba, uroníte slzičku a pojedete dál. Pokud jste tyhle filmy nikdy neviděli a ani po tom netoužíte, budete naopak těžce otrávení. Rozhodně to není snímek pro každého.

Expendables: Postradatelní (Expendables)

Akční / Dobrodružný / Thriller
USA, 2010, 99 min

Režie: Sylvester Stallone
Hrají: Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren, Randy Couture, Terry Crews, Mickey Rourke, David Zayas, Eric Roberts, Gary Daniels, Steve Austin, Charisma Carpenter, Giselle Itié, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Expendables: Postradatelní. Sen každého puberťáka? Bruce, Sly a Arnie v jedné scéně!