Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Film Líbáš jako ďábel splňuje očekávání. Iluze si nedělejte

Lucie Šimůnková

Lucie Šimůnková

16. 5. 2012

Přichází léto a s ním komedie, která vám řekne, kam se vypravit na dovolenou. A taky, jak se tam určitě nechovat.

Vypadá to, že se nám v České republice rozvíjí trend nových komedií. Jejich společným znakem je, že se v nich herci pitvoří a neustále někam padají, přičemž je to často spíš trapné než vtipné. Rozhodně je ale poznáte podle všudypřítomného product placementu, který se už nikdo nesnaží ani maskovat.

Marie Poledňáková nenatočila za svou kariéru mnoho filmů, avšak tři nejznámější jí přinesly v české kinematografii nesmrtelnost. Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) a Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) patří k nejlepší rodinným filmům a komedie S tebou mě baví svět (1982) byla zvolena komedií století. Poledňáková se nedávno vrátila do režisérského křesla pokračováním Vaškových příběhů v Jak se krotí krokodýli (2006).

Jak ono se to vlastně tehdy odehrálo? Byla jednou jedna Helena (Kamila Magálová), která v pokročilém věku našla novou lásku Františka (Oldřich Kaiser). Ten nebyl až tak svobodný, naopak měl energickou manželku Bohunku (Eva Holubová). A také Helena dosud bydlela se svým bývalým Karlem (Jiří Bartoška). Přesto se nějak povedlo, že se Helena a František dali dohromady.

FOTO: Libas jako dabel (2012)

Bohunka zažije v Maroku mnohá dobrodružství. Zdroj: distributor filmu

Komedie Líbáš jako bůh se stala divácky nejúspěšnějším filmem roku 2009. Jak už to v takových případech bývá, rozhodli se tvůrci natočit sequel. Takže tady máme Líbáš jako ďábel, který je rychlejší, akčnější, mezinárodnější, ale také trapnější, nudnější, poskákanější a o tři minuty kratší.

Ve druhém díle se divák podívá do exotického Maroka (romantická dovolená), dozví se víc o Helenině sestře Kristýně (Nela Boudová) a ideálně také zatouží sjednat si nové pojištění a platební kartu. Vztah Heleny a Františka opět komplikují jejich ex, nemotornost, a navíc ještě neschopnost postarat se o sebe v zahraničí. Pokud jste viděli první díl, tak stačí, když si jeho děj přenesete mezi písečné duny.

Je to akční, ale bez děje

Líbáš jako ďábel okopíroval z předchozího dílu všechno, co šlo (a podle tvůrců fungovalo). Vtipy jsou stejné, všichni stále někam padají, něco ztrácí, něco nechápou. Neustále spolu mluví po telefonu, něco řeší, nad něčím lamentují, něčemu se diví. A při tom se ve filmu nic neděje! Absence děje při zahlcenosti akcí je vlastně paradox. Příběh ale skutečně postrádá nějakou výraznější zápletku, která by snad v divákovi vyvolala zájem o to, jak to celé dopadne.

[youtube_660]odg7W8UD9r0[/youtube_660]

Změnily se tedy pouze dvě věci – zasazení více než poloviny filmu do zahraničí a výměna vedlejší dějové linie s Romanem Vojtkem a Marthou Issovou za srdceryvný příběh Nely Boudové a Jiřího Langmajera. První změna má potenciál přitáhnout v létě cestovním kancelářím více zájemců o exotickou dovolenou. Cestování Heleny s Františkem funguje jako odstrašující příklad, aneb když na to sám nemám, pojedu radši s cestovkou.

Změna je život

Druhá změna se odehrála pravděpodobně pod dojmem, že v minulém díle byl a) nedostatek záda-mrazících trapných scén, nebo b) potřeba zakončit snímek jasným a ničím nezkaleným happy-endem. V každém případě se divákovi zasteskne po dobách, kdy byl Langmajerovým největším hereckým průšvihem doktor z Ordinace v růžové zahradě.

Pozitivní aspekty filmu: Kamile Magálové to slušelo, Jiří Bartoška se potrénoval v golfu na příští MFF a paní režisérka se nechala slyšet, že třetí díl už nenatočí. Nejde o to, že by byl Líbáš jako ďábel výrazně horší než současná komediální produkce. Spolu s prvním dílem ale ukazuje, že je vlastně jedno, jaký je děj, humor nebo zpracování filmu, důležité je, že tam hrají herci, které známe z bulvárních plátků.

FOTO: Libas jako dabel (2012)

Milostná předehra?

A přitom jakou změnu znamená dobře napsaný scénář, můžeme sledovat nyní v kinech (Vrásky z lásky). Téměř milion diváků však dokazuje, že je něco takového příliš nezajímá. Tak pro nás ostatní, kdyby se ti filmmakeři alespoň naučili, jak rafinovaně schovat reklamy generálních a dalších partnerů. To by byla teprve paráda!

Líbáš jako ďábel

Komedie
Česko, 2012, 113 minut

Režie: Marie Poledňáková
Hrají: Kamila Magálová, Oldřich Kaiser, Jiří Bartoška, Eva Holubová, Roman Vojtek, Martha Issová, Nela Boudová, Jiří Langmajer

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Film Líbáš jako ďábel splňuje očekávání. Iluze si nedělejte