Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Jiří Langmajer předvádí herecký koncert v Keanovi Divadla pod Palmovkou

Anna Kottová

Anna Kottová

30. 3. 2011

FOTO: Kean (Jiří Langmajer) v krásném oranžovém županuHra se sice zpočátku nejistě rozkoukává, ale jen do té doby, než se na jevišti objeví představitel hlavní role.  Nečekané omámení se potichu přikrade a už se vás nepustí. Opilé nebo střízlivé, ať už v jakémkoliv stavu, představení s názvem Kean v Divadle pod Palmovkou prostě baví.

FOTO: Kean (Jiří Langmajer) v krásném oranžovém županu

„Jsem slavný a co z toho?“ Zdroj: Divadlo pod Palmovkou

Zadlužený náfuka a slavný představitel shakespearovských dramat Edmund Kean pocházel z chudých poměrů, a to ho celoživotně poznamenalo. Herecká hvězda se nejvíce bojí ztráty zájmu ze strany diváků. V dospělosti na něj společnost také kouká skrz prsty kvůli jeho povolání. „Kean není muž?“ „Ne, Kean je herec,“ zle klevetí a smějí se mu za zády.

Neřízená střela na scéně

Kean (Jiří Langmajer) vrhne do noblesní společnosti jako uragán. Velká gesta a strniště na tváři naznačuje burana, ale jeho okouzlující charisma nakazí všechny přítomné na jevišti i mimo něj. Chytře a se lstí vlastní Donu Juanovi naznačí pomocí dopisu manželce dánského velvyslance Eleně (Simona Vrbická), aby tajně navštívila jeho divadelní šatnu.

Keanův okoukaný trik s dopisem zná princ z Walesu (David Suchařípa). Oba muži jsou dlouholetí přátelé a z rozmaru spolu soupeří o krásné ženy, i když princ s menším úspěchem. Stejně jako ve své roli waleského prince stojí Suchařípa i v hereckém projevu o několik kroků za představitelem hlavní postavy.

Lepší úspěch nežli peníze

V inkriminovaný večer, kdy se má Kean sejít s Elenou, se na prahu divadelní šatny zjeví princ waleský. Nabídne herci splacení všech dluhů, pokud nechá nevinnou ženu na pokoji. Za nabídkou ale stojí zcela zištné důvody, protože jeho výsost by rád Elenu pro sebe.

Foto: Jiří Langmajer (Kean) a Klára Issová (Anna Dumbyová)

Protřelý Kean a naivka Anna

Muži se vsadí o to, zda Elena skutečně dorazí. Jaké je to pro Keana zklamání, když se z tajné chodby vynoří další z řady jeho obdivovatelek, hloupoučká Anna Dumbyová (Klára Issová). Anně nakonec slíbí roli Desdemony, po které tolik prahne, stejně jako stát na jevišti po jeho boku.

Překvapivý závěr

Keana nakonec dohoní všechny jeho problémy, alkohol, dluhy i ženy. Rozhodne se tedy, samozřejmě z lásky, opustit Londýn i s Annou. Jeho život je totiž jedna velká hra, ale zároveň potrhlá lež a snění. Herec se schovává za svou roli, protože aspoň na chvilku se chce stát někým s vlastnostmi, které sám nikdy nebude mít.

Diváci využili situace přestavování kulis už v první půlce představení, aby Jiřího Langmajera ocenili potleskem. Dejte geniálnímu herci do ruky prostor v hlavní roli a on se vám odvděčí jejím prvotřídním a neopakovatelným ztvárněním. Jedna Keanova herecká grimasa totiž rychle střídá jinou.

FOTO: Pravá tvář rozpolcené osobnosti

„Ty si myslíš, že hraju pro peníze?“

Dlouhá inteligentní komedie ale občas sklouzne do nepřehledně dlouhých a nudných dialogů. Jiří Langmajer v ní hraje jakoby sám sebe a role mu padne jako ulitá. Zní to sice neuvěřitelně, ale dvojice autorů jej musela znát, nebo aspoň někoho velice podobného.

„V divadle je jen jeden zákon. Buď stoupáš, nebo padáš.“

Kean v Divadle pod Palmovkou se podobá Černé labuti na filmovém plátně. Jiří Langmajer, pan Herec, vtiskl Keanovi tvář a nenávratně jej spojil se svou osobou. Kdyby se rozdávali divadelní Oskaři, herec v hlavní roli by jednoznačně uspěl. Bez vtipu a hlavního hrdiny by ale celé představení upadlo v zapomnění.

Kean

Divadlo pod Palmovkou

Autor: A. Dumas/J. P. Sartre

Režie: Petr Hruška

Hrají: Jiří Langmajer, David Suchařípa, Klára Issová, Marcela Nohýnková, Jiří Havel, Simona Vrbická a další

Hodnocení: 4 ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jiří Langmajer předvádí herecký koncert v Keanovi Divadla pod Palmovkou