Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Mezi nejhorší české filmy se řadí mnoho lahůdek. Jaký je váš favorit?

Jiří Tichý

Jiří Tichý

17. 3. 2012

Sezóna udělování cen je za námi, takže už víme, které filmy jsou podle všemožných organizací ty nejlepší. Pojďme se tedy podívat, které z tuzemských děl jsou naopak ty nejhorší.

Bez tohoto pokračování bychom se obešli. Zdroj: distributor filmu

Nenechme se zmást, nejen v české kotlině vznikají snímky, ze kterých by se pozvracela i záchodová mísa. Jen jsou na našem malém písečku jaksi více vidět. Hlavně když je symbolizuje taková osobnost, jakou je Zdeněk Troška.

Filmy Víta Olmera

Jak příznačný je vývoj tvorby režiséra Víta Olmera pro celou českou kinematografii. V předrevoluční filmové produkci fungoval cenzurní aparát vládnoucí strany i jako regulátor alespoň minimální kvality. V současné společnosti, jíž vládne ruka trhu, může do kin kdejaká splácanina, která má šanci na vydělání nějaké té koruny.

Vít Olmer se hned na začátku 90. let blýskl Tankovým praporem, ale už o dva roky později spáchal režijní harakiri započaté rozporuplnou Nahotou na prodej, následovanou dvěma díly nesmyslných Playgirls. S novým tisíciletím přidal i novou perlu, která se může s hrdostí sobě vlastní ucházet o post nejhorší český film 21. století. Prostě takové Waterloo po česku.

[youtube_660]G7vPkVUzmKE[/youtube_660]

Bastardi

O Bastardech Tomáše Magnuska (scénář, hlavní role) se nedá napsat nic dobrého. Herci nehrají, neherci vypadají spíše komicky než přirozeně a laciné sprosté hlášky romských žáků jsou jen na efekt. A co se nám to autor vlastně snaží namluvit? Že žijeme někde ve třetím světě? Ale prosím vás.

[youtube_660]ZBaTvkY2CGM[/youtube_660]

Saxána a Lexikon kouzel

Václav Vorlíček v mnohých z nás vybudoval představu, jak by měly vypadat pohádky či komedie. Až do přelomu tisíciletí si vedl více než dobře, o čemž svědčí jeho filmografie obsahující například Arabelu, původní Dívku na koštěti, komedii Jak utopit doktora Mráčka nebo z těch novějších třeba Jezerní královnu.

Bohužel s novým miléniem přišel i nový přístup a s ním takové průsery jako Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko či nejnověji digitálně zprzněná Saxána a Lexikon kouzel s amorální tetou Bohdalovou.

[youtube_660]I7qoSw3fMEQ[/youtube_660]

Westernstory

S šílenými komediemi máme u nás dlouhou zkušenost. A některé jsou tak mimo realitu, až je jejich shlédnutí nezapomenutelným zážitkem plným zábavy. Westernstory je také nezapomenutelná, ale pro diváky, kteří jí věnovali svůj čas, bohužel ze zcela opačného důvodu. Primitivnost dosáhla svého vrcholu a Zdeněk Troška se bude muset sakra snažit, aby to někdy v budoucnu trumfl.

[youtube_660]FCqZ-j9qrlU[/youtube_660]

Jak se krotí krokodýli

Životním úspěchem Marie Poledňákové je bezesporu S tebou mě baví svět. Od časů dnes již kultovní komedie se pouze veze na renomé chlapsko-dětského tripu. Do největších hlubin zatím klesla s filmem Jak se krotí krokodýli.

Vystihla to redaktorka Alice Hříbalová: Vtipu by se člověk nedohledal ani s mikroskopem. Uřvanost dosáhla úrovně, za kterou by se nestyděli ani Teletubbies, dětští (ne)herci byli hrozní a dospělí jakbysmet. Vnady Barbory Štěpánové mě ještě týden strašily ve snech. Nikdy více! Tohle bych pustila snad jen nejhoršímu nepříteli.

[youtube_660]CV8k-ojMxdk[/youtube_660]

Zdeněk Troška

Vít Olmer se mu sice snaží šlapat na paty, ale je to jako by se šnek pokoušel dohnat geparda. Zdeněk Troška je jednoduše nekorunovaným králem českého braku. Že si může dovolit cokoliv a že mu za to lidi ještě ochotně zaplatí, dokázal, když zfilmoval stovky vtipů v Kameňácích a dotáhl to do dokonalosti, když celý film založil jen na jedné anekdotě. Zvědavci s masochistickými sklony mohou zkusit jeho Doktora od jezera hrochů.

[youtube_660]06XMFXLFTwI[/youtube_660]

[poll id=“151″]

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Mezi nejhorší české filmy se řadí mnoho lahůdek. Jaký je váš favorit?