Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: August zasáhne i cyniky. Kohoutova hra má stále co nabídnout

Redakce

Redakce

5. 4. 2012

dušan sitek-august august, august Zdroj: Petr Koubek, www.divadlopodpalmovkou.czDivadlo pod Palmovkou proměnilo scénu v cirkusovou arénu. Odehrává se zde melancholický příběh klauna Augusta, který je ochotný pro splnění svého snu obětovat život.

dušan sitek-august august, august Zdroj: Petr Koubek, www.divadlopodpalmovkou.cz

Dušan Sitek ztvárňuje ředitele cirkusu Zdroj: Petr Koubek, Divadlo pod Palmovkou

Petr Kracik svůj režisérský koncept hry August August, august pojal velmi citlivě a otevřeně. Snovou realitu prostředí cirkusu a lidských tužeb vykreslil přesvědčivě, prostor dal i fantazii diváka. Inscenace tak nabízí velké množství rovin a možností uchopení.

Nepřehlédněte: Kdo se objevil na plakátech Letních shakespearovských slavností?

Herecký projev Radka Valenty, který ztvárňuje Augusta, v určitých momentech opravdu dojímá. Není divu, že jeho tesklivá píseň, při níž se doprovází hrou na pilu, probudí k životu pohřbenou hadrovou pannu Lulu, jeho nastávající ženu, které se energicky ujala Hana Seidlová. Rodinu Augustů doplňuje Jan Konečný, na němž je jako na synovi ukázaná nemožnost vyhnout se rodovému předurčení.

Příběh stojí na touze Augusta frizírovat Valčík osmi bílých lipicánů, což je výsadou ředitele cirkusu. Aby došlo k naplnění jeho snu, musí splnit ředitelem zadané úkoly.

Očima Báry Nachtmanové: Příběh cirkusového klauna, který sní svůj sen, a jak by řekl Coelho Alchymista, chce realizovat svůj Osobní příběh, se může na první pohled zdát banální. Na druhou stranu zrovna tenhle Kohoutův klaun v sobě nesl v době vzniku tolik příběhů, že jeho fenomenální úspěch přineslo hlavně dobové vyznění. Má nám, nové generaci, která už drobné nuance nezachytí, stále co dát? Myslím, že ano. I kdyby to mělo být jen hluboce senzitivní vyznění, o které se postaralo výborné herecké ztvárnění Radka Valenty.

Hodnocení: 80 %

Ředitele Holzknechta hraje Dušan Sitek, kterého už samotný výrazný hlasový projev staví do pozice autority. Tento vzniklý prostor mezi principálem a naivním klaunem vystavuje otázky, jak moc si vrchnost může zahrávat se životy ostatních lidí a co vše je schopna udělat pro vlastní pobavení a potěšení.

FOTO: Radek Valenta v inscenaci AUGUST AUGUST, august

Radek Valenta je vůdčí osobou rodiny Augustů

Společenské postavení již na první pohled určují kostýmy Samihy Maleh, které dobře korespondují se scénografickým zpracováním Jaroslava Milfajta.

Pohybové průpravy klaunů se ujal Boris Hybner. Prostředí cirkusu se tím scénicky stalo zcela uvěřitelné. Podporují to i úvod a závěr inscenace, při nichž k divákovi promlouvá samotný principál a dává mu tím pocit, že se účastní vystoupení v šapitó.

August August, august-ivo_kubecka_radek_valenta_a_richard_sirek

Co obětujete pro splnění svého přání?

Melancholický příběh klauna a jeho snahy proměnit své tužby ve skutečnost obsahuje mnoho krásných momentů. Pobaví, rozteskní, ale hlavně donutí diváka zamyslet se. Sice zde chybí kontext s výraznou historickou událostí jako při premiéře ve vinohradském divadle, přesto obsahuje paralely k současné společenské situaci.

Čtěte také: Nejlepší české herečky vás nezklamou

Co všechno jsme schopni udělat pro své vlastní naplnění, co jsme ochotni obětovat a jak daleko sahá moc výše postavených lidí ve světě zdánlivé společenské rovnosti? Inscenace August August, august odpovědi nedává, ale nutí diváka hledat je v sobě.

August August, august

Divadlo pod Palmovkou

Autor: Pavel Kohout

Režie: Petr Kracik

Hrají: Dušan Sitek, Jitka Sedláčková, Ivo Kubečka, Tereza Šefrnová/Anna Stropnická, Radek Valenta, Hana Seidlová, Miloš Kopecký, Jan Konečný, Aleš Alinče

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: August zasáhne i cyniky. Kohoutova hra má stále co nabídnout