Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Vybrali jsme nejlepší české herečky. Nezklamou vás nejen v divadle

Redakce

Redakce

16. 3. 2012

Přemýšlíte, jak prožít příjemný večer a zažít něco nevšedního? Napadlo vás zajít do divadla, ale je toho tolik na výběr. Zkuste se rozhodnout podle hereckého obsazení a máte zčásti vyhráno. Podívejte se na nejlepší české herečky dle TOPZINE.cz, které jsou zárukou kvality.

5. Tatiana Vilhelmová

Tatiana Vilhelmová je sice nejmladší herečkou v naší TOP 5, přesto se dokáže hereckým umem vyrovnat starším kolegyním z branže. Ve třiatřiceti letech se může chlubit nominací na Cenu Thálie, Cenu Alfréda Radoka a sedmi nominacemi na Českého lva. Sedmá nominace z roku 2006 byla už konečně úspěšná a Vilhelmová se může chlubit zlatou soškou.

Čtěte také: Jak dopadli muži? Vybrali jsme pět herců, se kterými nešlápnete vedle

V dětství se Tatiana Vilhelmová chtěla věnovat baletu a zpěvu. Sen jí nakonec nevyšel, a tak se v devatenácti letech rozhodla jít na konzervatoř. Přestože studia na Státní konzervatoři v Praze nedokončila, dostala Vilhelmová nabídku z Dejvického divadla.

Její zkušenosti s herectvím začaly už v šestnácti letech, kdy si zahrála v seriálu Prima sezóna. O rok později natočila celovečerní film Indiánské léto, kde za svou roli dostala první nominaci na Českého lva.

Pokud navštívíte Dejvické divadlo, uvidíte tuto výraznou herečku se zvláštním hlasem v incenacích 39 stupňů a Muž bez minulosti (po jejím boku můžete vidět také Ivana Trojana, vítěze TOP 5 herců).

4. Eliška Balzerová

Když se řekne Eliška Balzerová, snad každému se jako první vybaví film Ženy v pokušení, kde Balzerová excelovala v roli herečky Vilmy. Za tento výkon byla dokonce oceněna neprestižnější cenou ve filmovém odvětví u nás. Role Vilmy tak přinesla této dvaašedesátileté herečce prvního Lva, který možná nebude ani poslední.

FOTO: Eliška Balzerová

Svérázná Vilma přinesla Balzerové nejen Českého lva, ale i velkou pozornost a obdiv Zdroj: distributor filmu

Rodačka ze Vsetína získala o divadlo zájem díky své mamince, která hrála v ochotnickém divadle. Po vystudování herectví a režie v Brně se stala členkou Jihočeského divadla.

Po šesti letech odešla do Divadla na Vinohradech a zůstala tu dvacet sezon. Chvíli hrála v Národním divadle, ale poté se začala podílet spolu s kolegou Tomášem Töpferem na znovuobnovení Divadla Na Fidlovačce. V roce 1998 Divadlo Na Fidlovačce uvedlo první představení po znovuotevření a Eliška Balzerová, která v něm hrála, zůstala v divadle dodnes.

V současné době můžeme vidět Elišku Balzerovou v Divadle Na Fidlovačce po boku Tomáše Töpfera v inscenacích Šumař na střeše, Poslední doutník a Julie, ty jsi kouzelná. V komorní scéně Fidlovačky hraje i v ryze dámském triu v inscenaci Tři holky jako květ s mottem: Láska, sex, narození, smrt a lekce salsy.

Její brilantní výkon oceníte i ve hře Můj báječný rozvod, kde sklízí velký úspěch. Vidět ji můžete jak v Divadle Viola, tak v Komorní Fidlovačce.

3. Ivana Chýlková

Ivana Chýlková je nejen úspěšná filmová a divadelní herečka, ale také dobře zpívá, a tak se prosadila i na poli muzikálového herectví. Velké charisma a výška dělá z Chýlkové výraznou osobnost a také díky tomu často dostává role silných a nezávislých žen.

FOTO: Ivana Chýlková

Ivana Chýlková má komplikovaný vztah s Kryštofem Hádkem v inscenaci Absolvent Zdroj: studiodva.cz

Svá studia započala na konzervatoři v Ostravě, ale poté, co byla přijata na DAMU, opustila Ostravu a vydala se do Prahy. Po úspěšném dokončení studia příležitostně zpívala a prostřídala několik divadelních souborů.

Od roku 1988 byla členkou Činoherního studia v Ústí nad Labem, jež po třech letech opustila a následně dva roky působila v pražském Divadle Na Zábradlí. Od roku 1993 pak hraje v pražském Činoherním klubu.

Pro zasmání: 10 nejlepších vtipů o divadle. Znáte nějaký?

Jako filmová herečka získala i jednoho Českého lva za film Díky za každé nové ráno. Z její filmografie stojí za zmínku film Čas sluhů, který znamenal velký průlom v její filmové dráze, a kde si zahrála po boku svého dlouholetého partnera Karla Rodena.

Ivana Chýlková hraje současně na několika různých scénách. Můžete ji vidět ve hře Láska (Divadlo Bez Zábradlí), spolu s Ondřejem Vetchým ve hře Maska a tvář (Činoherní klub), dále ve hře Sexuální perverze v Chicagu (Činoherní klub) a pokud máte rádi hudbu, nenechte si ujít muzikál Vražda za oponou (Hudební divadlo Karlín).

2. Zuzana Bydžovská

Držitelka tří Českých lvů Zuzana Bydžovská je velice populární a známá na filmovém plátně (Lidice, Venkovský učitel, Mamas & Papas), ale tato charismatická a ojedinělá herečka se dokázala stejně dobře prosadit na divadelní scéně.

FOTO: Zuzana Bydžovská

Zuzana Bydžovská po boku další velké herečky Evy Holubové ve hře Druhý břeh

Padesátnice Zuzana Bydžovská je na divadelních prknech jako doma. Navzdory svému původu z rodiny lékařů se nevydala cestou medicíny, ale odjela do Prahy studovat Státní konzervatoř.

Po úspěšném absolvování konzervatoře začala hrát v Divadle Na Zábradlí a v roce 1990 odešla do angažmá Národního divadla, kde si zahrála například ve hře Médea, Strýček Váňa, Měsíc pro smolaře a mnoha dalších. Po deseti letech se opět vrátila na scénu Divadla Na Zábradlí, kde je dodnes. Současně také hostuje v divadlech Kalich a Ungelt.

Pokud byste chtěli nějaké to představení se Zuzanou Bydžovskou vidět, máte hned několik možností, a to ve hře Lidský hlas (Café Teatr Černá Labuť), Baronky (Divadlo Kalich), Herci (Divadlo Palace), Druhý břeh (Divadlo Palace) a v neposlední řadě pak Moje hra (Divadlo Kalich).

1. Simona Stašová

Jedna z nejvytíženějších a nejobsazovanějších hereček u nás, Simona Stašová, se dostala až do čela naší Top 5. Dalo by se říci, že právě v nezapomenutelné roli maminky Šebkové ve filmu Pelíšky z roku 1998 odstartovala svou úspěšnou kariéru, a stala se tak vysoce oceňovanou herečkou.

FOTO: Paní plukovníková: Jiřina Bohdalová a Simona Stašová

Simona Stašová spolu s maminkou Jiřinou Bohdalovou ve hře Paní plukovníková Zdroj: Majka Votavová a Petr Koubek, Divadlo na Jezerce

Předpoklady k herectví se daly očekávat od jejího útlého dětství, neboť Simona Stašová je dcerou jedné z největších hereček české scény Jiřiny Bohdalové. Už při studiích na konzervatoři a DAMU zahájila svou divadelní dráhu v Jihočeském divadle.

Rok nato jižní Čechy opustila a vydala se do Prahy, kde se stala členkou tehdejšího Divadla E. F. Buriana na čtrnáct let. Od roku 1991 pak hrála v Městských divadlech pražských, kde v Divadle ABC zůstala dodnes.

Skoro 57letá Simona Stašová je nejen skvělou divadelní herečkou, ale dokázala, že i perfektně zvládá role ve filmech (Román pro ženy, Štěstí, Muži v naději a mnoho dalších) a četných seriálech (za roli v seriálu Místo nahoře byla Stašová i nominována v roce 2004 na Cenu Elsa).

V domovském Divadle ABC nyní účinkuje v inscenacích Popel a pálenka a Třikrát život. Vedle své maminky Jiřiny Bohdalové můžete vidět Simonu Stašovou mimo jiné ve hře Lásky paní Katty nebo Paní plukovníková.

[poll id=“138″]

Ohodnoťte tento článek:
1,5
Právě čtete

Vybrali jsme nejlepší české herečky. Nezklamou vás nejen v divadle