Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

V Pardubicích vyhlásili inscenaci roku. TOPZINE.cz přináší výsledky

Aneta Filipová

Aneta Filipová

2. 1. 2012

FOTO: VČD Pardubice, AmadeusVýchodočeské divadlo Pardubice vyhlásilo 31. prosince výsledky divácké ankety o Inscenaci roku 2011. Přečtěte si, které divadelní počiny Východočeši ocenili.

FOTO: VČD Pardubice, Amadeus

Inscenace Amadeus v režii hostujícího M. Taranta je divácky velmi úspěšná Zdroj: vcd.cz

Po silvestrovském představení Bláznivé nůžky vyhlásil ředitel divadla Petr Dohnal spolu s primátorkou města Štěpánkou Fraňkovou výsledky divácké ankety o nejoblíbenější inscenaci roku 2011. Východočeští diváci doporučují z repertoáru divadla Amadea, Mefista a Čachtickou paní.

Recenzujeme: Zvoník Matky Boží není černobílé klišé

Diváci pardubického divadla smíchu tak paradoxně jako inscenace roku nezvolili oddechová komediální témata. Divadlo totiž každoročně pořádá GRAND Festival smíchu a TOPZINE.cz vám přinese vybrané recenze z přehlídky nejlepších komedií, která se koná od 27. února do 5. března.

Shafferův Amadeus s Ladislavem Špinerem (Mozart) a Josefem Vránou (Salieri) v hlavních rolích své prvenství obhájil už podruhé.

FOTO: Čachtická paní, VČD Pardubice

Hraběnka Alžběta Bathoryová je podle Guinessovy knihy rekordů největší masovou vražedkyní

Výjimkou tedy není ani dramatizace románu Klause Manna Mefisto. V letošní anketě obsadil německý příběh ze třicátých let druhé místo. Režie se ujal hostující Petr Kracik (Svatá Jana, Jméno růže).

Faustovský příběh herce Hendrika Höfgena (Ladislav Špiner), který se ve své touze po velkých rolích postupně zaprodá i nacistické moci, ocenili i novináři a odborná kritika. Udělili jí Cenu novinářů za rok 2011.

Čtěte také rozhovor s herečkou Lucií Štěpánkovou

Krvavá bathoryovská legenda o Čachtické paní obhájila loňskou pomyslnou třetí pozici v divácké oblíbenosti.

Tato inscenace v hlavní roli s Kristinou Jelínkovou patří k těm, které Východočeské divadlo uvádí také v plenéru na Kunětické hoře. Mezi letošní outdoorové inscenace patří komedie Tajemný hrad v Karpatech.

FOTO: Mefisto, VČD Pardubice

Klaus Mann spáchal sebevraždu, aniž by se dožil vydání svého díla

Loni se také na předních místech objevila hudební balada Cikáni jdou do nebe v režii hostujícího Mariána Pecka, který spolu se scénografem Pavolem Andraškem tvoří osobitý tvůrčí tandem (Lebensraum, Ondina, Romance pro křídlovku). Jejich poetika znamená především křehká, lidsky pohádková témata.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Pardubicích vyhlásili inscenaci roku. TOPZINE.cz přináší výsledky