Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Apokalypsa v Hollywoodu. James Franco hraje sám sebe

Nela Christovová

Nela Christovová

24. 10. 2013

Na filmovém plátně se sešly slavné tváře jako James Franco, Rihanna, Emma Watson nebo Channing Tatum, aby si zahrály… samy sebe. A je se na co těšit, Apokalypsa v Hollywoodu vám totiž zkazí i ty poslední iluze o téhle sebrance.

Jméno kanadského komika Setha Rogena vám možná nebude povědomé. Tenhle vzhledově (a co si budeme povídat, i hereckým projevem) nenápadný týpek se proslavil jako poslíček Dale z komedie Travička zelená, v níž si s Jamesem Frankem ubalil legendárního cross jointa.

Oba herci si v Apokalypse v Hollywoodu zahráli sami sebe. Tedy s trochou nadsázky, protože se na plátno vrací jako kámoši, kteří s ubaleným jointem vzpomínají na lepší časy a odvážně sní o nejočekávanějším sequelu všech dob – Travičce zelené 2!

Známé tváře uvidíte v netradičních rolích

Začátek filmu je doslova protkaný slavnými jmény, a není divu, paří se totiž u Jamese Franca, který pořádá kolaudačku svého ultramoderního domu. Ve filmu se mihne Rihanna, překvapí drsná Emma Watson a Jason Segel epicky zemře. A nejde o žádný zásadní spoiler, protož Segel nebude v téhle šílené komedii první ani poslední mrtvý. Uprostřed mejdanu vypukne apokalypsa, jakou předpověděla už bible a do hlubin pekelných popadají známé tváře jak hrušky na podzim.

Na celém světě nakonec zbyde jen hrstka lidí – a mezi nimi i notoričtí herci vedlejších rolí, jejichž ega třikrát přesahují vlastní dosažené úspěchy. Nemůžeme je ale všechny házet do stejného pytle – každý je totiž svým jedinečným způsobem otravný a všichni dohromady tvoří partu kámošů, po jakých jste nikdy netoužili.

video
play-sharp-fill

Nutno všem aktérům, kteří se na plátně mihnuli aspoň na pár vteřin, připsat k dobru jejich ochotu udělat si ze sebe legraci a dobrovolně srazit IQ své postavy (a v podstatě tedy své vlastní) o dobrých dvacet bodů. Cenu za nejujetější roli by si zřejmě odnesl Channing Tatum, kvůli němuž budou šokované fanynky Let’s Dance v kině zřejmě kolabovat. Docela slušný výsledek vzhledem k tomu, že se Tatum ve filmu objeví na 3 minuty.

Od Setha Rogena, který se podílel i na tvorbě scénáře, samozřejmě nemůžete čekat nic jiného než hluboce fekální humor, který dávno překročil hranici dobrého vkusu. Nebudete ušetřeni vyobrazení snad žádné tělesné tekutiny, a pokud přece, můžete si být jistí, že se o ní vede alespoň jeden pěkně peprný dialog.

S drogami, sexuální tematikou a anglickým slovíčkem začínajícím na f se nešetří. Komu tenhle druh humoru cizí, pravděpodobně si neužije ani porci sebeironie, s jakou se hollywoodská smetánka nechala zvěčnit. Všichni ztvárnili vtipnější verzi sebe samých, kdybyste někoho z nich potkali ve skutečnosti, asi budete překvapeni jejich všedností.

Zápletka ničím nepřekvapí

Ať už po sobě herci hází sebeostřejší pohledy, na place vládla hodně uvolněná atmosféra. Seth Rogen chytře vsadil na improvizaci, se kterou má zkušenosti ještě z dob svých stand-up výstupů. Herci přímo při natáčení vymýšlí vlastní dialogy, nahrávají jeden druhému a dohromady vytváří dojem bezprostřední konverzace ne zrovna party kámošů.

FOTO: Apokalypsa v Hollywoodu

Když apokalypsu přežijí jenom herci, je jasné, že bude zle. Zdroj: Falcon

Přesto ani nemá smysl u téhle komedie hodnotit herecké výkony, protože hlavní protagonisté se ve výběru výrazových prostředků očividně příliš nepředřeli. Parodická zápletka mísí komično s patetickým scénami, které vedou k dost nepřekvapivému finále. O to zajímavější jsou vedlejší minizápletky a zejména nečkaná závěrečná scéna s hudebními hvězdami, které si v Apokalypse střihly vtipné cameo.

Verdikt Nely Christovové:

Tenhle film měl partičce přátel kolem Setha Rogena především udělat radost a pánové Jonah Hill, Craig Robinson a Danny McBride dostali šanci se konečně vyblbnout až na půdu. Apokalypsa v Hollywoodu však má i přes stopáž 107 minut jenom minimální děj, který v podstatě ničím nepřekvapí. Pokud ale chcete na chvíli vypnout a bavit se nekonečným proudem improvizace a peprných hlášek, pak je tahle komedie přesně to pravé.

Hodnocení: 50 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Apokalypsa v Hollywoodu. James Franco hraje sám sebe