Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Program United Islands 2012 je nabitý. Prahu roztančí i holandští Prodigy

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

24. 5. 2012

Už za méně než měsíc Prahu opět ovládne festival United Islands. Na dva dny budou ostrovy hlavního města plné hudby nejrůznějších žánrů – elektra, jazzu, dubstepu i salsy. Spojené ostrovy jsou to pravé pro ty, kteří hledají inspiraci do svého přehrávače.

Kraak & Smaak sklízejí přirovnání k The Prodigy nebo The Chemical Brothers. Zdroj: United Islands

České hudební festivaly často opakují ty samé interprety stále dokola. Pro ty posluchače, kteří touží po nějaké inspiraci, je tu ale festival United Islands, který ke konci června opět ovládne pražské ostrovy. Na celkem deseti scénách zahraje přes 200 kapel či jiných hudebních projektů a vstup bude jako každý rok zdarma.

Informace k festivalu:
Účinkující: Kraak & Smaak (Nizozemí), Zapaska (Ukrajina), Röövel Ööbik (Estonsko), Baron Bane (Švédsko), WWW (ČR) a další
Datum: čtvrtek 21. – sobota 23. června 2012
Místo: ostrovy a prostranství při řece Vltavě, Praha
Vstupenky: vstup je zdarma

„Jako jednomu z mála festivalů se nám daří nerecyklovat úspěšné umělce z minulých ročníků a objevujeme pro hudební fanoušky stále nové kapely z různých zemí i žánrů. Program letošního ročníku festivalu může posloužit jako malý návod, co by nemělo ujít pozornosti,“ chválí výběr letošního devátého ročníku dramaturg David Gaydečka.

Čtěte více: Loni Audio Bullys svou výškou zastínili i Petřínskou rozhlednu

První den festivalu si užijí spíše fanoušci DJs, protože se rozjede hlavně klubová scéna. Spolu s tím se budou v Bio Oko promítat i filmy, například Elitní jednotka. V pátek 22. června se už představí některé první kapely, především české, a v sobotu to rozjedou už hlavně zahraniční esa. TOPZINE.cz pro vás vybral pět nejzajímavějších.

[youtube_660]QsWfhibOmJM[/youtube_660]

Röövel Ööbik (23. června, 13:30, Exit Stage na Střeleckém ostrově)

Jedna z nejznámějších estonských kapel už patří téměř mezi veterány. Dávali se dohromady v roce 1987, kdy se jejich země ještě nacházela pod nadvládou Sovětského svazu. Původně se inspirovali psychedelickým rockem, následně ale zapojili i jazz, funk nebo house. I když už hrají nějaký ten pátek, pořád sklízí pochvalné kritiky a naživo dokážou zapojit nejnovějších trendy. Než přemýšlet, jak se Röövel Ööbik proboha čte, je spíše namístě si je poslechnout.

Time Switch (23. června, 14:45, Exit Stage na Střeleckém ostrově)

Time Switch možná tolik neřekne, co ale N.O.H.A.? Právě z bývalých členů tohoto uskupení se zrodil nový projekt, který už stihl procestovat celou Evropu a sklidit chválu za svoji energii při živých vystoupeních. Mix hlasu Minervy Díaz Pérez a rychlých beatů roztančí nejednoho posluchače. Pokud vás tento netradiční drum’n’bass zatím nezaujal, na United Islands okusíte novinku – Time Switch vystoupí i se svým novým zpěvákem Mikem Romeem, který má karibské kořeny.

Boom Pam (23. června, 16:30, World Stage na Kampě)

Izraelský rock líznutý Balkánem? Pokud chcete vyzkoušet něco vyloženě nového, pak jsou tu pro vás Boom Pam. Pochází z Tel Avivu a hrají mix všeho možného – židovské, balkánské, blízkovýchodní a romské hudby. Kapela je složená ze dvou elektrických kytar, bicích a tuby. Některé písně si píší sami, jindy vychází z lidovek. World music jak má být!

Zapaska (23. června, 17:15, Club Stage na Střeleckém ostrově)

Pokud budete mít po krk elektroniky, pak by vás mohla mile překvapit ukrajinská indie kapela Zapaska. Dvojici tvoří zpěvačka a kytaristka Iana a na harmoniku a spoustu dalších nástrojů ji doprovází její manžel Pavel. Zároveň mají zálibu v nejrůznějších elektronických hračičkách a na koncertech staví na smyčkování nástrojových partů v reálném čase. Nic tedy od nich nezní stejně, protože přímo před fanoušky hledají nové a nové souzvuky.

[youtube_660]8nUVxAhsT54[/youtube_660]

Kraak & Smaak (23. června, 20:45, Exit Stage na Střeleckém ostrově)

A konečně headliner letošního ročníku. Tím je nizozemské trio Kraak & Smaak, které například taneční magazín IDJ popisuje jako „kapelu, kterou musíte vidět naživo“. Oscar de Jong, Mark Kneppers a Wim Plug jsou často přirovnáváni k takovým známým esům, jako jsou The Prodigy nebo The Chemical Brothers. Na festivalu budou pravděpodobně hrát hlavně skladby z posledního, rok starého alba Electric Hustle, určitě ale dojde i na starší kousky.

Pokud jste si nevybrali z pěti tipů TOPZINE.cz, pak vás ještě může zaujmout temný objev britské alternativní scény O.Children, švédští melancholici Baron Bane, ukrajinská salsa v podání Dislocados nebo netradiční verze gipsy music z Francie Pad Brapad.

Česká želízka na United Islands budou spíše méně známé kapely, o to však inspirativnější. V čele budou WWW, elektroničtí Prince of Tennis, mladá kladenská skupina Zrní nebo Monika Načeva, která nevynechá téměř žádný ročník United Islands. Většina zástupců české scény má společného jmenovatele. Byli buď nominováni nebo zvítězili v nových hudebních cenách Apollo a Vinyla.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Program United Islands 2012 je nabitý. Prahu roztančí i holandští Prodigy