Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Princ a pruďas na DVD: Co udělat s minotauřím penisem?

Eliška Nová

Eliška Nová

5. 12. 2011

Přívlastek pohádková komedie mu nesedí. Děti by se na něj totiž opravdu dívat neměly. Přitom Princ a Pruďas pohádkovou komedií je. Jenže tady princové mluví sprostě a masturbují.

Princ a pruďas. Zdroj: distributor filmu

Film

Jsou filmy, které mají moc a moc chyb, kterých si však divák nevšimne, protože ho film vtáhne, dá mu to, co nečekal a navzdory všem prohřeškům nadměrně baví. Princ a pruďas ale není tento případ. Předně moc a moc chyb nemá, zato to, na čem staví, odhalí během první minuty a jeho průběh pak už vůbec nezajímá a celkově nudí.

David Gordon Green zaujal už svým prvním celovečerním snímkem Geroge Washington, který u kritiky sklidil úspěch. Úspěšný byl i se svými dalšími snímky. Všechny opravdové holky získaly na festivalu Sundance Zvláštní cenu poroty. Z jeho tvorby jmenujme i drama Sněžní andělé. Green se později uchýlil k nezávislým komediím, jakou je Travička zelená a teď i Princ a pruďas.

Jako by za to ale nemohl samotný film, ale divákovo nadměrné očekávání, za což nese odpovědnost trailer. Ten naláká na úplně jiný film, než který ve finále uvidíte. Hlavně ale v divákově mysli předurčí, že to bude nesmírná bžunda. Jenže humor naznačený v traileru se už dále nerozvíjí a nejde dál než k fuck. Kdo trailer neviděl, může si být jistý, že většího humoru než v první minutě, kdy se mluví o traditional shit, nedosáhne.

Přečtěte si kinorecenzi Pavlíny Nouzové, kterou Princ a pruďas naopak velice pobavil!

Celé žánrové zasazení do komedie pak pokulhává a čerpá jenom ze sprostých narážek. Všichni mluví o šukání, honění a o tom, jak být gay se svým otcem a bratrem. Pak se taky notně hulí a dobří čarodějové zneužívají malé chlapečky (což už je i za hranicí humoru, který je filmu vlastní). Jedinou zvláštností je, že je film zasazený do fantasy, případně do pohádky. Masturbují tak princové, co zachraňují princezny, a to nestačí. Ostatně už starší snímky, které vsadily jen na sprosťárny, pohořely.

Navíc si režisér David Gordon GreenDannym R. McBridem a Jamesem Francem podobně zablbli už ve filmu Travička zelená. Že u hulení zůstali, napovídá originální název Prince a pruďase Your Highness, což se dá vykládat dvěma různými způsoby, a to jako Vaše milosti, ale také Vaše zhulenosti.

Přitom všem není Princ a pruďas parodií. Neparoduje konkrétní film, ale ani žánr. Všechny jeho postupy striktně dodržuje, nestaví je na hlavu, jen jim dává jiný nádech. Ve smyslu pojďme udělat pohádku, kde si zaklejeme, a na kterou tím pádem nebudou chodit děti. Ale kdo na ni tedy půjde?

On nepřístupný pro děti byl svým způsobem i Hvězdný prach. Ten ale všechno nemístné servíroval s grácií, jeho humor byl promyšlenější, originální a nečišela z něj prvoplánovitost. Přitom mají oba filmy s přimhouřením oka srovnatelnou výpravu i trikovou část.

I Natalie Portman umí vyslovit peprné hlášky

Neříkám, že to není vtipné, že to není koukatelné a že se tomuto filmu máte obloukem vyhnout. Přišli byste například o to, jak Franco neskutečně přehrává. Problém je, že vtipné jsou jen útržky (ale když už, tak to stojí za to). Opravdu potěší jen ty, jejichž řečí se ve filmu mluví. A svou řečí v roce 2011 neprovokuje. Nemůže. Na fuck a shit jsme zkrátka zvyklí. Předvídám Princi a pruďasovi zapomnění. Na co ale určitě nikdo nezapomene, je to, co se dá všechno udělat s minotauřím penisem.

DVD

Disk je v plastovém obalu, což předvídá o trochu větší nabídku. Bohužel jeho titulní strana tak trochu lže. Zatímco James Franco a Danny R. McBride jsou skutečně hlavními postavami filmu, Natalie Portman se tady objeví až v druhé půli. Obal však láká na všechny tři.

V nabídce pak objevíte bonusy, které přináší vynechané scény, nepovedené záběry a zvrhlé představy. Dozvíte se tak třeba, co všechno po vás dobrý čaroděj může chtít, poslechnete si písničku o tom posraném měsíci nebo jak herci zvládají všechny ty perverzní hlášky.

Princ a pruďas (Your Highness)

Komedie / Dobrodružný / Fantasy
USA, 2011, 98 min

Režie: David Gordon Green
Hrají: Danny R. McBride, James Franco, Natalie Portman, Zooey Deschanel, Justin Theroux, Damian Lewis, Charles Dance, Toby Jones, Brian Steele, Eva Wyrwal, Julian Rhind-Tutt, Rasmus Hardiker

Zvuk: český 5.1, anglický 5.1, maďarský 5.1
Titulky: české, anglické, arabské, bulharské, maďarské, islandské
Bonusy: Vynechané scény, Nepovedené záběry, Zvrhlé představy

Hodnocení filmu: 2**
Hodnocení DVD: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Princ a pruďas na DVD: Co udělat s minotauřím penisem?