Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Festival 4+4 dny v pohybu: kyborgy a supermany hostí divadlo Archa

Michaela Deáková

Michaela Deáková

8. 10. 2011

FOTO: Inscenace Cyborg Manifesto brazilské divadelní skupiny Joelsona Gussona na festivalu 4+4 dny v pohybu 2011

Divadlo Archa propůjčí scénu ve dnech od 15. do 22. října předním divadelním souborům ze zemí, jako jsou Brazílie, Itálie, Anglie nebo Německo. Konat se tu bude festival současného umění 4+4 dny v pohybu.

FOTO: Inscenace Not Made For Flying česko-italského tanečního souboru Deja Donne na festivalu 4+4 Dny v pohybu 2011

Inscenace Not Made For Flying česko-italského tanečního souboru Deja Donne Zdroj: 4+4 Dny v pohybu

Již 16. ročník festivalu 4+4 dny v pohybu probíhá ve dnech od 15. do 22. října a můžete jej navštívit například v divadlech Alfred ve dvoře, MeetFactory nebo Studio Alta. V rámci festivalu uvidíte i řadu premiér českých tvůrců, jako jsou Jiří Havelka a VOSTO5, Jiří Adámek, Veronika Švábová nebo taneční soubor NANOHACH. Připravený je také doplňující program v podobě výstav, diskuzí a workshopů.

Co pořadatelé pro diváky tento rok přichystali?

„Diváci zde uvidí přední mezinárodní soubory různých žánrů – z oblasti současného tance, performance nebo experimentálního divadla. Ať už půjde tematicky o milovníky kávy, děti, kyborgy nebo supermany, vždy jde o představení, která reprezentují aktuální tvorbu ve světě, která jsou zajímavá, provokativní a nenechají přítomné lhostejnými,“ láká Pavel Štorek, dramaturg festivalu.

Festival zahájí slavné německo-britské uskupení Gob Squad představením Before Your Very Eyes. Autentické texty, použité v inscenaci, vznikaly během dvou let v Belgii při improvizovaných rozhovorech se samotnými aktéry – dětskými performery ve věku od osmi do čtrnácti let – v nichž dětští herci rozumují nad tím, čím se stanou, až vyrostou.

Tanečně-herecká severská skupina Jo Strømgren Kompani, která v rámci festivalu vystoupí v Arše 18. října, není v Praze úplným nováčkem. Při předchozích vystoupeních tento soubor sklidil u českého publika velký ohlas. Tentokrát přijíždí do Prahy s humorným představením The Society z prostředí kavárenských povalečů a vůbec milovníků kávového nápoje.

Druhou polovinu festivalu otevře experimentální divadelní bonbónek v podobě představení Cyborg Manifesto v provedení brazilského divadla Joelsona Gussona. Inscenace staví na hlavu kult dokonalé krásy, který vládne v Brazílii, zemi považované za království plastických operací, ale v posledních letech i po celém světě. Sami tvůrci se o hře zmínili jako o inscenaci, kde se „setkává Franz Kafka s Michaelem Jacksonem“.

Taneční třešnička na konec

Festival uzavře taneční česko-italský soubor Deja Donne uvedením české premiéry své nejnovější inscenace Not Made For Flying, ve které sedm tanečníků z různých zemí světa poodhalí „krásu v napětí mezi hrdinou a obyčejným člověkem“.

Vstupenky můžete zakoupit v předprodeji již nyní. Od 30. září můžete využít i výhodného vstupného v podobě festivalového pasu, který vám umožní vstup na všechna představení v Divadle Archa, divadle Alfred ve dvoře a Studiu Alta.

Festival je známý i netradičními prostorami, ve kterých se koná. V minulosti byl pořádán například v budově bývalého Federálního shromáždění (ročník 2009), v ZOO v Praze Tróji (ročník 2005) či v opuštěných továrních halách ČKD v Karlíně (ročník 1999). Letos se můžete těšit na návštěvu stadionu Bohemians 1905 (Ďolíčku), nebo ÚLUV (Ústředí lidové umělecké výroby na Praze 1).

Festival 4+4 dny v pohybu

Probíhá ve dnech: od 15. do 22. října 2011

Místo: Divadlo Archa, Divadlo Alfred ve dvoře, MeetFactory, Studio Alta, ÚLUV, Stadion Bohemians 1905 (Ďolíček)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival 4+4 dny v pohybu: kyborgy a supermany hostí divadlo Archa