Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Tanec Praha 2011 předvede i show se sklenicí na hlavě

Redakce

Redakce

7. 6. 2011

Téměř celý červen bude v Praze patřit tanci. V Divadle Ponec, na prknech Karlínského hudebního divadla a na Nové scéně Národního divadla se nám představí špičkoví tanečníci z mnoha koutů světa.

FOTO: Fotografie z představení SUTRA

Představení Sutra je plné bojových prvků Zdroj: Tanec Praha 2011

Již třiadvacátý ročník festivalu Tanec Praha se koná 6. – 29. června. Hlavním lákadlem a vrcholem celého festivalu je vystoupení Sutra od vlámského choreografa Sidi Larbi Cherkaouiho. Je to představení, kde kromě tohoto choreografa, nebo za něj alternujícího tanečníka, uvidíme sedmnáct mnichů šaolinského kláštera z čínské provincie Henan.

Umění mladých mnichů v akrobacii a bojových uměních je velmi atraktivní a obyčejný divák se k němu jen tak nedostane. Představení je propojením západní a východní kultury. Cherkaoui si choreografii pečlivě připravoval, dokonce s mnichy několik měsíců žil a nechal se inspirovat buddhistickou filozofií a vírou. Inscenace Sutra je jedinečným zážitkem, neboť po dlouholetém turné je pražské představení jedním z posledních.

Kdo se postará o zahájení festivalu?

Festival Tanec Praha 2011 oficiálně začne 6. června vystoupením skupiny Granhøj Dans. Dánský soubor uvede dvě své nové inscenace Dance me to the end on/off Love a 2men2mahler. V obou těchto představení hraje důležitou roli živá hudba. Šest kytaristů nejprve doprovodí první hru písněmi Leonarda Cohena a druhou melodiemi Gustava Mahlera.

Slavnostní zahájení v Divadle Ponec je spojeno s předáváním cen. O vítězi rozhodovala mezinárodní porota. Ceny se budou udílet v kategoriích Inscenace roku, Tanečník a tanečnice roku a Cena diváků. Pro české taneční soubory je toto srovnání hodnotné, přestože peněžité ceny nejsou tak vysoké.

Fastival pak bude pokračovat například vystoupením RootlessRoot Company, řecko-slovenského souboru. Premiéra vystoupení Eyes In The Colors of the rain, s kterým vystoupí v Praze, se odehrála letos v Aténách. Skupina má výborné renomé, je známá svým syrovým, naturalistickým pojetím.

Díky skvělému systému výběru tanečních souborů uvidíme například i takové skvosty jako je choreografie od slavného britského tvůrce Akram Khana. Tanečníci, které vede, pochází z mnoha koutů světa. Jeho nové představení se jmenuje Vertical Road. Na něj bude lákat i výstava fotografií od nezávislého umělce Laurenta Zieglera ve foyer divadla Ponec, vernisáž proběhne po zahajovacím večeru 6. června.

Hned dvě představení za sebou souboru 420People uvidíme na Nové scéně

Kromě domovské scény, Divadla Ponec, své prostory festivalu propůjčila i Nová scéna Národního divadla. Zde se představí Compagnia Zappalà Danza z Itálie. Do programu Tance Praha 2011 bylo začleněno také vystoupení souboru 420Pepople, který je veden Václavem Kunešem. Po nich přijdou na řadu Kidd Pivot Frankfurt RM.

Tanec Praha 2011 se výrazně prosazuje i v regionech. Zde se představují díla kratší, technicky méně náročná. Obvykle to jsou díla zajímavá, více divadelní. Zde se také setkáme s inspirativním představením Clémenta Layese, během kterého má po celou dobu na hlavě sklenici. Inscenace je podávána s nadhledem a má nečekanou pointu.

FOTO: C. Layes, německý choreograf, v představení Allege

Vtipné představení a tanec se sklenicí předvede C. Layes

Chybět nemůžou workshopy pro profesionální tanečníky ve Studiu ALT@, jejichž program je tento rok sice chudší, ale o to kvalitnější. Dne 16. června se zase uskuteční naopak pro laickou veřejnost atraktivní outdoorová cykloperformace NANOHACH NA KOLE. Trasa povede z Námestí Jiřího z Poděbrad k Divadlu Ponec.

Tanečníci nezapomínají ani na děti. Na základních školách již proběhly úvodní dílny a jejich veřejné prezentace. Během června pak v Divadle Ponec budou uvedena čtyři představení pro děti. Za shlédnutí stojí například Třiačtyřicet slunce západů českého souboru VerTeDance, představení inspirované filozofickou pohádkou Malý princ.

Tanec Praha 2011

6. – 29. června 2011

Divadlo Ponec, Nová scéna, Hudební Divadlo Karlín

Program festivalu naleznete na oficiálních stránkách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tanec Praha 2011 předvede i show se sklenicí na hlavě