Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Přes svátky se hrají vánoční představení. Na Štědrý den divadla utichnou

Hana Švarcová

Hana Švarcová

20. 12. 2012

FOTO: Divadlo Kampa uvede inscenaci MesiášVánoční svátky můžeme prožít různě. V kruhu rodinném, s přáteli, v přírodě či s mísou bramborového salátu, která zůstane po štědrovečerní večeři. Kromě toho se nabízí výlet za kulturou. TOPZINE.cz vybral několik pražských divadel, která ani o svátcích nezahálejí.

FOTO: Kašparova sláva vánoční v Divadle v Celetné

Bez koled, zasněžených kopců a pohádek si neumíme Vánoce představit. Zdroj: Michal Hladík, Divadlo v Celetné

Najdou se divadla, která ctí vánoční klid. Příkladem za všechny budiž Divadlo Na Jezerce. Jan Hrušínský, principál divadla a herec v jedné osobě, k tomu pro TOPZINE.cz dodává: „Divadlo Na Jezerce se drží své tradice, kterou si během desetiletého působení vytvořilo. Vánoční svátky prožijí celoročně vytížení herci z Jezerky se svými dětmi v kruhu rodinném.“

Čtěte také: Giselle zatančí na Boží hod hned dvakrát

Některá divadla se činí i přes svátky vánoční. TOPZINE.cz vybral zlomek toho, co si pro diváky připravila pražská divadla na období nejkrásnějších svátků roku a na nejbližší dny.

FOTO: Vánoční večery, Studio Ypsilon

Blázinec? Nikoliv, Vánoční večery v Ypsilonce. Zdroj: Studio Ypsilon

Studio Ypsilon láká na tradiční Vánoční večery. Pod režijní taktovkou Jana Schmida projdou všichni přítomní rituálem příprav na štědrovečerní hodování. V závěru zazní Paschova vánoční mše F dur. Vánoční večery jsou představením celého souboru Studia Ypsilon a zúčastňuje se ho také řada hostů a bývalých členů Ypsilonky. První vánoční pořad se konal v Ypsilonce roku 1967, byl to improvizační večer Vánoční básničky takzvané na přidanou.

Vánoční večery, Studio Ypsilon, neděle 23. prosince, 16:00

FOTO: Divadlo Kampa uvede inscenaci Mesiáš

Mesiášův příběh je cinknutý cimrmanovským humorem. Zdroj: Divadlo Kampa

Divadlo Kampa sází na dvě inscenace. Legendární hra Patricka Barlowa s názvem Mesiáš nabízí pohled na události, které se seběhly před dvěma tisíci lety v dalekém Betlémě, perspektivou humoru spojovaného s Járou Cimrmanem a skupinou Monty Python. Vánoční pohádka o kapru Karlovi kombinuje koledy s pohádkovým vyprávěním. Není vyloučeno, že kapr Karel obepluje celý svět.

Mesiáš, Divadlo Kampa, neděle 23. prosince, 19:00
Vánoční pohádka o kapru Karlovi, Divadlo Kampa, sobota 22. a neděle 23. prosince, 15:00

FOTO: Louskáček v Národním divadle

Vánoce dovedou v lidech probudit jejich lepší stránku. Zdroj: Národní divadlo

Národní divadlo si pro diváky připravilo na vánoční období bohatou nadílku. Nabízí průlet všemi možnými žánry. Pouť začíná u baletu Louskáček – Vánoční příběh. V příběhu o tom, jak Vánoce dovedou proměnit lidskou povahu, se tvůrci nechali inspirovat vánoční povídkou Charlese Dickense.

Louskáček, Národní divadlo, sobota 22. a středa 26. prosince, 14:00 a 18:00

Volně naváže opera Kouzelná flétna autora Wolfganga Amadea Mozarta, která se stala nedílnou součástí repertoáru Národního divadla. Stále však okouzluje stovky diváků. V neděli 23. prosince zazní během posledního adventního koncertu Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby v podání Orchestru Národního divadla a Kühnova dětského sboru.

Kouzelná flétna, Národní divadlo, sobota 22. prosince, 19:00

Boží hod vánoční ovládne činohra. Kromě Pána z Prasečkova, kterého režírovala oceňovaná Hana Burešová, se mohou návštěvníci Národního divadla těšit také na tragikomedii Williama Shakespeara Troilus a Kressida. V hlavních rolích Troiluse a Kressidy se představí Jan Dolanský a Kateřina Winterová.

Pán z Prasečkova, Národní divadlo, úterý 25. prosince, 14:00 a 19:00
Troilus a Kressida, Národní divadlo, úterý 25. prosince 14:00, 19:00

FOTO: České Vánoce hrají v Městských divadlech pražských

Zpráva o příchodu spasitele dorazila do České kotliny. Vzbudí velký rozruch. Zdroj: Mdp

Městská divadla pražská také ctí Štědrý den. První poprázdninová představení nachystala na středu 26. prosince. Uvedou dvě představení. V Divadle ABC prodlouží vánoční nostalgii, kdy většina z nás jen hlasitě odfukuje s přejedeným břichem, inscenací České Vánoce. Povypráví o tom, jak to pravděpodobně vypadalo v České kotlině, když dorazila zpráva o narození spasitele. Současně proběhne ve foyer divadla tradiční vánoční trh.

České Vánoce, Divadlo ABC, středa 26. prosince, 15:00

Divadlo Rokoko se ve svátek svatého Štěpána naladí do humorné nálady a uvede originální inscenaci Kancl. Divák má jedinečnou šanci nahlédnout do zákulisí jedné obyčejné kanceláře. Pražský Kancl je vůbec prvním divadelním zpracováním slavného seriálu britské BBC.

Kancl, Divadlo Rokoko, středa 26. prosince, 17:30

FOTO: Kašparova sláva vánoční v Divadle v Celetné

Hrozivé strašidlo Barbucha děsí děti a dospělé o Vánocích. Zdroj: Michal Hladík, Divadlo v Celetné

Divadlo v Celetné přivítá Vánoce tradiční inscenací Kašparova sláva vánoční. Pravého a přirozeného vánočního ducha navodí nejen divadelním zážitkem, ale také vůní františků a svařeného vína, přívalem sněhu, kupou pohádek a vánočních koled. Divadelní spolek Kašpar hraje mimo jiné Děti z Bullerbynu nebo Kubulu a Kubu Kubikulu.

Kašparova sláva vánoční, Divadlo v Celetné, sobota 22. prosince, 15:00 a 19:30

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přes svátky se hrají vánoční představení. Na Štědrý den divadla utichnou