Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: V Divadle Rokoko zbudovali Kancl. Podle seriálu BBC

Redakce

Redakce

26. 11. 2012

FOTO: Rokoko - KanclV Rokoku se divák cítí, jako by seděl doma na gauči a oddychově sledoval televizi. Příčinou je nová inscenace Kancl, jež vznikla podle vzoru britského seriálu BBC. Sitcomový pach prosákl i do inscenace, kterou režisér Petr Svojtka postavil na černém britském humoru.

FOTO: Rokoko - Kancl

Motivační píseň. Vasil Fridrich a Jiří Hána. Zdroj: Igor Chmela, MDP

Kancl je nenáročnou oddychovou inscenací, která se snaží vyhovět požadavkům současného mainstreamového diváctva. Pokouší se vtipně ulevit mozkovým závitům současných workoholiků a zároveň jim umožnit přínos v podobě nadhledu na groteskní pomíjivost jejich vlastních zaměstnání.

Tento záměr víceméně vyšel, diváci se smáli nad malichernými problémy a trapnými situacemi každodenního života. Mnohdy si neuvědomovali, že jim jeviště pouze nastavuje zrcadlo jich samých.

V Rokoku hrají: Sebevrah rozjel bláznivý boj o život

Scéna chytře přenáší diváky do kancelářského prostředí. Mobilní jednotlivé části umožňují okamžité změny situací. Poutavou výpravu má na svědomí scénograf Ondřej Nekvasil. Ruku v ruce se scénou jdou i vypilované střihy, které herci zvládali s perfektní přesností.

FOTO: Rokoko - Kancl

Teambuilding a nesmyslná školení – kdo by to v dnešní době neznal

Nicméně časté střihy a zhasínání světla na scéně se mohou stát po čase rušivými a nudnými, což je daň tohoto stylu. Prázdná místa ale vyplňuje hudba, která neustále udržuje diváka v dění kanceláře. V hledišti nebyly zaznamenány žádné odfrknutí či povzdechy nad zhasnutou scénou.

Herecké výkony odpovídají českým poměrům. Jinak řečeno, urputně se snaží napodobit britskou sitcomovou předlohu. Komediální role jsou obecně považovány za lehce ztvárnitelné, zesměšnit se umí každý, ale opak je pravdou. Sitcomově humornou roli nedokáže ztvárnit každý, navíc pokud má přesvědčit, okouzlit a pobavit tak velký prostor, jakým je divadelní hlediště. Každý z herců se vypořádával s rolí po svém, což mnohdy vedlo k trapnému vyšumění situace.

FOTO: Rokoko - Kancl

Zbigniew Kalina a nová členka souboru MDP Henrieta Hornáčková

Přesto je rozhodně nutno vyzdvihnout dva muže, kteří by nenucenou komičností uspěli i na tvrdém mezinárodním sitcomovém poli. Zbigniew Kalina v roli referenta Tima vdechl roli neodolatelný charakter. Tima si zamilujete díky jeho sarkasmu a naprosté milostné marnosti. Přejete mu, aby konečně uspěl, ale zároveň chcete, aby pokračoval ve své tragikomické eskapádě.

Jiří Hána pobaví snad každým pohybem. Role kancelářské krysy mu sedla stejně skvěle jako ulízaná ofinka na čele. Outsider společnosti, který se jím snaží tak zoufale nebýt, a proto leze šéfovi tak usilovně do pozadí, až nevíte, kde šéf končí a Gareth teamleader začíná.

Recenzujeme: Temné Želary překypují napětím

Režie Petra Svojtky se urputně drží seriálové předlohy, a tedy střihového způsobu zpracování. Přináší na prkna Rokoka divadelní novinku, kterou diváci přijali velmi třaskavě. Avšak Svojtka si brilantně poradil s pohybem na jevišti a jednotlivými střihy. Na úkor technické propracovanosti však padlo lepší rozpracování charakterů některých postav a nalezení jejich správného místa v kancelářském roji.

Ačkoliv se závěr představení povedlo dovést do morálně poetického konce, samotná délka komické vaty měla být lépe zvážena. Tvůrci filmových sitcomů přece jen vědí, proč seriály netrvají déle jak padesát minut. Udržení diváka na vlně plytkého, lehce vulgárního a peprného humoru déle jak hodinu je vcelku nereálné.

FOTO: Rokoko - Kancl

Každý kancelářský tým musí přece mít i své náležité benefity v podobě párty

Tvůrčí tým vsadil všechny žetony na předlohu a její úspěšnost, především u generace od dvaceti do čtyřiceti let. Jinak řečeno, postarší dámy a pánové chodili z divadla rozhořčeni a uraženi slovy a děním, které se na scéně Rokoka odehrávalo. Není na světě divadelní počin ten, který zavděčil by se lidem všem. Nicméně účel pobavit a odreagovat se podařilo Divadlu Rokoko uspokojivě naplnit.

Kancl

Divadlo Rokoko

Autoři: Ricky Gervais, Steve Merchant

Režie: Petr Svojtka

Hrají: Vasil Fridrich, Zbigniew Kalina, Jiří Hána, Henrieta Hornáčková, Veronika Janků, Stanislav Lehký, Robert Hájek, Radim Kalvoda, Lenka Zbranková, Jaroslav Vlach

Hodnocení: 60 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V Divadle Rokoko zbudovali Kancl. Podle seriálu BBC