Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Do Rokoka zavítal Sebevrah. Rozjel bláznivý boj o život

Jana Kumherová

Jana Kumherová

28. 9. 2012

Divadlo Rokoko uvedlo Sebevraha od ruského autora Nikolaje Erdmana. Na jevišti uvidíte, že bez politických záměrů se dnes člověk nemůže dokonce ani zabít.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/sebevrah/]

Příběh hry je prostý. Podsekalnikov je nespokojený se svým životem. Nemá práci a živí ho manželka, stejně jako tchýni, která s nimi bydlí. Naděje na štěstí se mu rozplývají před očima ještě rychleji, než je stíhá vymýšlet. Napadne ho tedy, že by se vším jednou provždy skoncoval.

Recenzujeme: ABC si trouflo na Sto roků samoty

Překvapivé zjištění ho čeká, když se zpráva rychle rozkřikne. Sousedi jsou z plánu nadšeni a každý v něm vidí prospěch pro sebe. Přejí si, aby se Podsekalnikov zabil kvůli nim nebo aby to mohli aspoň tvrdit. Může zemřít pro řezníky, pro boháče, pro chudé či ze zhrzené lásky. Pokud nakonec nedojde k tomu, že se mu vlastně umírat nechce.

FOTO: Sebevrah

Jakmile se vše rozkřikne, Podsekalnikov je ihned populární Zdroj: Markéta Bendová, Rokoko

Autora dramatu si můžete pamatovat jako scenáristu v Čechách proslulého Mrazíka nebo animovaného seriálu Jen počkej, zajíci! Sebevrah není pohádkou ani tvorbou pro děti, ale i toto dílo se však zakládá především na humoru, ačkoli v sobě skrývá hlubší téma.

Přesto je od začátku do konce Sebevrah zejména komedií. Na závěr následuje nečekaný konec, který přináší již několikátý zajímavý zvrat v příběhu.

Čtěte také: Temné Želary překypují napětím

Scéna Rokoka je i tentokrát velmi pečlivě propracovaná. Každé ze změněných prostředí je plné detailů a doplňků, které působí věrohodně. Z velkého množství rekvizit většina ani nesehraje žádnou roli a slouží jen jako dekorace.

FOTO: Sebevrah

Hamletova otázka Být, či nebýt se stává závažným tématem i v Sebevrahovi

Děj se rychle odvíjí a má spád. Inscenace se pyšní dobrou režií a také promyšlenými pohybovými scénami. Jako jednu z nejzdařilejších bych uvedla originální houpání hlavního představitele na telefonním sluchátku, které visí z trámu pod stropem.

Z celkového hlediska bych Sebevraha označila spíš za lehčí komedii, která se hlubokých myšlenek dotýká jen místy. Inscenace Divadla Rokoko je ale povedená a pokud nic víc, tak určitě pobaví.

Sebevrah

Divadlo Rokoko

Autor: Nikolaj Erdman

Režie: Ondřej Zajíc

Hrají: Jiří Hána, Máša Málková, Lenka Termerová, Pavel Juřica, Jan Vlasák/Jan Szymik, Stanislav Lehký, Radim Kalvoda, Lucie Roznětínská, Robert Hájek/Zbigniew Kalina

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Do Rokoka zavítal Sebevrah. Rozjel bláznivý boj o život