Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Giselle si podmanila Státní operu. Na Boží hod zatančí hned dvakrát

Jana Kumherová

Jana Kumherová

13. 12. 2012

Národní divadlo uvede 25. prosince jeden balet ve dvou časech. Příběh tragické lásky krásné Giselle mohou diváci zhlédnout odpoledne i večer. Státní opera předvede balet v tradiční verzi. V té, která se již mnohokrát osvědčila.

FOTO: Giselle

Giselle je jedním z mála skutečných baletních evergreenů. Zdroj: Národní divadlo

Balet Giselle odehraje Státní opera 25. prosince ve dvou časech, a to ve 14 a 19 hodin. Kvůli délce baletu, která činí zhruba dvě a půl hodiny, bude obsazení jednotlivých představení rozdílné.

Recenzujeme: Cesty a zastavení, představil se mistr českého baletu

Giselle, autorů Coralliho a Perrota, měla premiéru roku 1841 v Paříži a shledala se s ohromným úspěchem. Během deseti let zazářila na všech významných baletních scénách po celém světě. Jako jedna z mála romantických titulů se na vrcholu udržela a dodnes je legendou.

Jean Coralli (1779–1854) byl francouzský tanečník a choreograf. Působil jako první baletní mistr v Paris Opera Ballet. Nejvíce ho proslavilo romantické dílo Giselle. Spolupracoval na něm s francouzským tanečníkem Julesem Perrotem (1810–1892), později baletním mistrem v Imperial Ballet v St. Petersburgu.

FOTO: Giselle

Na jevišti Státní opery zatančí Giselle v tradiční podobě

Inspirací baletu se stala kniha Heinricha Heina s názvem Víly. Pro divadelní prkna příběh zpracoval básník Théophille Gautier. Už chyběla jen hudba Adolpha Adama a choreografie Jeana Coralliho s Jullesem Perrotem, aby se Giselle stala evergreenem.

Christian Johann Heinrich Heine (1797–1856) byl německý romantický prozaik, básník, publicista a esejista. Pocházel ze zámožné židovské rodiny, této víry se však vzdal a stal se protestantem. Od roku 1831 žil v pařížské emigraci, v Německu byla jeho díla zakázána. Byl přítelem Karla Marxe a  měl blízko k socialistickému smýšlení. Řada českých obrozeneckých básníků v něm našla svoji inspiraci, například Jan Neruda, Karel Havlíček Borovský či František Gellner.

Hlavním motivem je láska krásné venkovanky Giselle. Maminka ji varuje, že zrazené dívky mohou zemřít na zlomené srdce a proměnit se ve víly. Potom budou bloudit po světě a mstít se osamělým poutníkům tak, že je utančí k smrti.

FOTO: Giselle

Miho Ogimoto jako půvabná venkovská dívka Giselle

Giselle přitom netuší, že její milý Albert před ní tají svůj pravý původ. Ve skutečnosti je vévodou, dávno zasnoubeným s jinou ženou.

Pierre Jules Théophile Gautier (1811–1872) byl francouzský básník, dramatik, novinář a kritik. Básně začal psát v patnácti letech a první sbírku Poésie vydal v roce 1830, ve dnech červencové revoluce. Byl známý svou vášní k romantismu, v jeho vlastní tvorbě se však prolínalo i mnoho dalších směrů. Jeho nejznámějšími romány jsou historické Román mumie a Kapitán Fracasse.

Na české scéně je zatím nepřekonané nastudování z roku 1969, které měl na starosti choreograf Jiří Blažek. Tehdejší Smetanovo divadlo, kde se Giselle dočkala tak kladné odezvy, je dnešní budova Státní opery. Jednou z alternací hlavní role půvabné venkovanky byla i Hana Vláčilová. Právě ona je choreografkou nové inscenace, která se v prosinci na jeviště vrací.

Giselle

Státní opera Praha

Autor předlohy: Christian Johann Heinrich Heine

Autor libreta: Pierre Jules Théophile Gautier

Choreografie: Jean Coralli a Jules Perrot

Hudba: Adolph-Charles Adam

Kdy: 25. prosince, 14:00 a 19:00

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Giselle si podmanila Státní operu. Na Boží hod zatančí hned dvakrát