Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Přehledně: Letní hudební festivaly 2012. Známe první jména a termíny

Martin Peška

Martin Peška

18. 1. 2012

Je teprve leden, ale pořadatelé některých hudebních festivalů v ČR už ohlašují první headlinery pro rok 2012. Redakce TOPZINE.cz pro své čtenáře připravila přehled těch nejočekávanějších akcí, jejich data a místa konání či informace o předprodeji vstupenek.

FOTO: Návštěvníci letních hudebních festivalů

Do otevření festivalových bran je ještě daleko, termíny a první jména už ale známe. Foto: Tereza Ticháčková, TOPZINE.cz

Ačkoliv jsou pořadatelé festivalů většinou teprve před podpisem smluv s očekávanými headlinery, řada z nich už připravuje první speciály a zajímavosti. Nejvíce zahraničních účinkujících potvrdil festival Colours of Ostrava, na JamRocku v Žatci si kapely vyberou sami návštěvníci a na Sázavafestu by se měla skupina Sto zvířat pokusit o rekord. Podívejte se na náš první přehled letních hudebních festivalů.

JamRock

Datum konání: 14.–16. června
Místo konání: přírodní areál Rozálka, Žamberk
Potvrzení účinkující: zatím neohlášeno žádné jméno

FOTO: Jam Rock

Foto: M. Víděňský

Organizační tým 5. ročníku jednoho z nejzajímavějších nových festivalů v ČR se rozhodl pro zajímavý projekt a výběr účinkujících svěřil do rukou návštěvníků, kteří mohou formou sms zpráv hlasovat o tom, koho na JamRocku chtějí. Zatím má nejvíce hlasů slovenská partička Horkýže Slíže. Mezi další skupiny s nejvíce hlasy v tuto chvíli patří Škwor, UDG, Mr Cocomann, Vypsaná Fixa, Krucipüsk a Tomáš Klus.

Zatím měla veřejnost možnost hlasovat pouze o skupinách, které již na JamRocku v minulosti vystoupily. V nejbližších dnech chtějí pořadatelé hlasování rozšířit i o zcela nové kapely. Dramaturgie festivalu by ale jako celek měla kopírovat koncept z minulých let. Čtvrtek by tedy měl patřit metalu, pátek punku a jiným žánrům a sobota se ponese v duchu ska a pop-rocku.

Ačkoliv festival kromě české hudební scény nabízí také zahraniční hosty, jako v minulosti například australskou zpěvačku Gabriellu Cilmi, cena vstupného se pohybuje velmi nízko. Před koncem roku 2011 se v předprodeji objevila první limitovaná edice vstupenek za 390 korun.

Vstupenky momentálně nejsou k dispozici.

Rock for People

Datum konání: 3.–6. července
Místo konání: Festivalpark, Letiště Věkoše 38, Hradec Králové
Potvrzení účinkující: zatím neohlášeno žádné jméno

FOTO: Design Rock for People

Foto: Eva Makovská, TOPZINE.cz

Festival Rock for People, který letos oslaví pomyslnou plnoletost 18. ročníkem, se může pochlubit nedávným úspěchem v holandském Groningenu, kde se umístil mezi 15 nejlepšími hudebními festivaly střední velikosti v rámci Europe Festival Awards.

Pořadatelé letos chtějí představit členění areálu Festivalparku, v němž se festival odehrává. Uvedli také, že na dramaturgii letošního ročníku mají větší rozpočet než v loňském roce, kdy se jako headlineři představili formace jako Paramore, Pendulum a My Chemical Romance. Současně ale vyloučili hvězdy jako U2 a Red Hot Chilli Peppers, kteří vystoupí 27. srpna v pražské Sinot Tip Aréně.

Vstupenky jsou nyní v předprodeji za 1 300 korun.

Colours of Ostrava

Datum konání: 12.–15. července
Místo konání: Dolní oblast Vítkovice, ul. Místecká, Ostrava-Vítkovice
Potvrzení účinkující: Björk (Island), Bobby McFerrin (USA), The Flaming Lips (USA), Animal Collective (USA), Kronos Quartet, Pohjonen, Kosminen (USA/Finsko), Parov Stelar Band (Rakousko), Ibrahim Maalouf (Libanon), Portico Quartet (UK), Tamikrest (Mali), Euzen (Dánsko)

FOTO: Stage na Colours of Ostrava 2009

Foto: Dušan Takáč, TOPZINE.cz

Největší počet zahraničních hvězd zatím potvrdili pořadatelé festivalu Colours of Ostrava, který se již neuskuteční na Černé louce a pod Slezskoostravským hradem, nýbrž v areálu bývalého dolu, železáren a hutí v Dolní oblasti Vítkovice. Letošní ročník láká na desetinásobného držitele cen Grammy Bobbyho McFerrina či islandskou umělkyni Björk.

Vstupenky jsou v předprodeji online za 1 390 korun (do 31. ledna).

Sázavafest

Datum konání: 2.–5. srpna
Místo konání: Areál Zelený ostrov, Benešov
Potvrzení účinkující: Sto zvířat, Mňága a Žďorp

FOTO: Sázavafest

Zdroj: sazavafest.cz

Sázavafest zatím neohlásil jméno žádného zahraničního headlinera, láká prozatím na oslavu 50. narozenin spisovatele Michaela Viewegha a na 25. výročí od založení skupiny Mňága a Žďorp. Ta na festivalu předvede průřez svými největšími hity za celou svou historii.

Ska kapela Sto zvířat by se na Sázavafestu měla pokusit o rekord. Chce v průběhu třídenního programu zahrát 100 písní rozdělených do 3 žánrových bloků nazvaných Oldies, Janies a Čerstvees a jeden akustický blok.

Vstupenky jsou momentálně v předprodeji za 900 korun.

Hip Hop Kemp

Datum konání: 16.–18. srpna
Místo konání: Festivalpark, Letiště Věkoše 38, Hradec Králové
Potvrzení účinkující: zatím neohlášeno žádné jméno

Ačkoliv největší hip hopový festival v Česku neohlásil prozatím jediné jméno, láká návštěvníky na zlevněné vstupné, které je ke koupi za 800 korun.

Vstupenky jsou momentálně v předprodeji od 800 korun.

Open Air Festival Trutnov

Datum konání: 16.–19. srpna
Místo konání: Trutnov, Na Bojišti
Potvrzení účinkující: The Plastic People of The Universe, Jiří Schmitzer, J.A.R., Irena Budweiserová, Vlasta Třešňák & Band, Sto zvířat, Mňága a Žďorp, Zuby nehty, Visací zámek, Baťa & Kalábůf něžný beat, N.V.Ú., Už jsme doma a další

FOTO: TrutnovOpen Air Festival

Foto: Petr Vozák, festivaltrutnov.cz

Festival se opět uskuteční v prostorách Na Bojišti. Chystanou změnou je zvětšení a přejmenování undergroundového stanu po nedávno zemřelém Ivanu Martinu „Magoru“ Jirousovi. Program by se měl nově také rozšířit o divadelní představení.

 

Předprodej vstupenek nebyl dosud zahájen.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přehledně: Letní hudební festivaly 2012. Známe první jména a termíny