Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Představujeme: Sedmnáctiletá Gabriella Cilmi ráda poučuje

Martin Peška

Martin Peška

8. 1. 2009

Zpěvačka Gabriella Cilmi oslavila 10. října teprve sedmnácté narozeniny, přesto její barva hlasu bývá přirovnávána ke střízlivému projevu Amy Winehouse.

FOTO: Zpěvačka Gabriela Cilmi

Zdroj: archív zpěvačky

Gabriella vyhrála v šesti kategoriích ARIA Awards 2008, byla vybrána jako Objev roku v MTV European Music Awards, a také byla nominována na Objev roku v Q Awards, britských výročních cenách hudebního magazínu Q. Přesto se jí český tisk příliš nevěnuje. TOPZINE.cz vám ji představí a přiblíží její album Lesson To Be Learned.

Ze songu z reklamy se stal hit

Australskou zpěvačku s italskými kořeny proslavila písnička Sweet About Me, která se objevila v celosvětové kampani na nejmenovaný deodorant. Z písničky se stal rázem hit. U nás televizní spot běžel loni na jaře. Krátce na to začala písnička sklízet úspěch i v českých rádiích, kde ke konci roku patřila mezi jedny z nejhranějších. Hudební televize Óčko mělo dokonce část svého promo spotu s touto hitovou písničkou.

Málokdo u nás však ví, že prvně Gabriella představila Sweet About Me v britské noční show Joolse Hollanda v prosinci 2007. Téhož roku se objevil její druhý singl Sanctuary ve filmu St. Trinian, který je součástí série filmů založených na díle karikaturisty Ronalda Searleho.

Gabriellu si už v roce 2004 vyhlídnul Michael Parisi z hudebního vydavatelství Warner Music na pouličním festivalu Lygon Street Festa v Melbourne. Ve Spojených státech, kde ve třinácti letech cestovala, dostala nabídku natočit desku hned od čtyř velkých vydavatelství. Nakonec ale podepsala smlouvu s Island Records (Universal Music) ve Velké Británii.

O sebevědomí pop-rockové zpěvačky svědčí i předskakování na koncertech Sugababes, Jamese Blunta nebo Nouvelle Vague. Sebevědomí se odráží i na desce Lesson To Be Learned, která u nás vyšla ve speciální výrobě pro Českou republiku a Slovensko 16. června 2008, tedy dva a půl měsíce po vydání ve Velké Británii.

Pravděpodobně každý, kdo si desku koupí, se nebude moct dočkat písničky Sweet About Me. Možná si ji bude stejně jako já pouštět stále dokola, dokud se neoposlouchá. To však není vůbec na škodu, protože v tu chvíli si teprve budete moci vychutnat ostatní skladby, které jsou také výtečné. Rozhodně se nejedná o žádnou vatu, jako u některých, zvláště pak mladých, interpretů bývá. Jsou jen v jakémsi stínu, a musíte vyčkat, až ze Sweet About Me opadá listí.

Pokud se skutečně tato sedmnáctiletá zpěvačka podílí na psaní téměř všech písní z alba, jak je psáno v bookletu, pak musím smeknout. A po té, co získala cenu pro nejlepší zpěvačku, cenu za nejlepší popové album, singl roku a další tři ceny v ARIA Awards, australské obdoby Grammy, troufám si vyloučit i možnost, že si nějaký hudební kritik troufne pochybovat o pokračování její kariéry. A kdo ví, třeba se zanedlouho dozvíme, že se stala jednou z hlavních hvězd nějakého českého open-air festivalu.

Vydáno: 16. 6. 2008
Celkový čas: 40:03
Skladby: Save The Lies, Sweet About Me, Sanctuary, Einstein, Got No Place To Go, Don’t Want Go To Bed Now, Awkward Game, Safer, Cigarettes And Lies, Terrifying, Sit In The Blues, Echo Beach

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Představujeme: Sedmnáctiletá Gabriella Cilmi ráda poučuje