Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Colours of Ostrava mění pro rok 2012 místo konání. Festival bude u pecí

Martin Peška

Martin Peška

8. 12. 2011

V areálu bývalého dolu, železáren a hutí, který v příštím roce oslaví desetileté výročí jakožto národní kulturní památka, se ve dnech 12. až 15. července uskuteční festival Colours of Ostrava. Ten se dosud odehrával na Černé louce a pod Slezskoostravským hradem.

video
play-sharp-fill

Nové místo konání festivalu – Dolní oblast Vítkovice – se v současnosti mění pod taktovkou zájmového sdružení. Kromě 11 památkově chráněných hektarů bude zbývajících 140 přebudováno na vzdělávací, kulturní a společenské centrum s celoročním provozem. Náklady se mohou vyšplhat až na 60 miliard korun.

Informace k festivalu:
Potvrzení účinkující: The Flaming Lips (USA), Kronos Quartet, Pohjonen, Kosminen (USA/Finsko)
Datum: čtvrtek 12. – neděle 15. července 2012
Místo: Dolní oblast Vítkovice, ul. Místecká, Ostrava-Vítkovice
Vstupenky: v předprodeji online za 1 190 korun (prvních 4 000 ks nebo do 9. prosince 2011), za 1 390 korun (dalších 5 000 ks nebo do 31. ledna 2012)

Příprava areálu pro festival si podle ředitele sdružení Dolní oblast Vítkovice Petra Koudely vyžádá přibližně 20 milionů korun. Volně otevřený by měl být už začátkem května.

Čtěte také exkluzivní rozhovor s francouzským multiinstrumentalistou Yannem Tiersenem

V době konání Colours má být v areálu zpřístupněna naučná trasa na Vysoké peci č. 1, část programu se bude odehrávat také v VI. energetické ústředně a Plynojemu, který byl přebudovaný dle projektu architekta Josefa Pleskota na multifunkční aulu.

Pořadatelé festivalu vidí v areálu především větší prostor pro návštěvníky, zázemí, lepší hygienické podmínky, prostor pro stanové městečko či vlastní parkoviště. Mezi důvody přesunu patří i vyprodanost festivalu v posledních dvou letech. Do původního areálu na Černé louce a na hradě se vešlo okolo 25 000 návštěvníků, ten nový pojme až o 10 000 návštěvníků více.

„Naším cílem není ho vyprodat za každou cenu nebo naplnit po okraj, udělat z akce megalomanský festival,“ řekl za festival tiskový mluvčí Jiří Sedlák, který také potvrdil, že do dnešního dne se v předprodejích prodalo téměř 4 000 vstupenek.

Čtěte také: Yann Tiersen na Colours zadupal do země Nicka Cavea. A polil se pivem

FOTO: Flaming Lips

Zdroj: artsmarketing

Pořadatelé zatím ohlásili pouze dvě části programu. Na festival v Ostravě přijede americký smyčcový Kronos Quartet, fenomenální finský akordeonista Kimmo Pohjonen a hráč na elektronické bicí a tvůrce samplů Samuli Kosminen a jejich multimediální projekt Uniko.

Druhým potvrzeným vystoupením je koncert rockově-psychedelické formace The Flaming Lips, která je kromě dalších ocenění držitelem tří Grammy a dle magazínu Q je jednou z padesáti skupin, které musíte vidět, než zemřete.

Podívejte se: Apollo 440 jsou skutečně bohové. Na Colours of Ostrava roztrsali všechny pařany FIFY

„Jakmile jsem viděla jejich úžasný koncert plný bizarních kostýmů, balónů a projekcí loni na festivalu Primavera Sound, okamžitě jsem se rozhodla, že tento famózní koncert musí také vidět návštěvníci našeho festivalu,“ řekla ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Colours of Ostrava mění pro rok 2012 místo konání. Festival bude u pecí