Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Vybrali jsme 5 největších mýtů o lyžování: přednost zprava a další

Tomáš Miška

Tomáš Miška

10. 1. 2012

Jsou vžité, zaběhlé a neopodstatněné. Mýty o lyžování. I v dnešní době, kdy zimním sportům holduje mnoho z nás, se nejeden lyžař řídí falešnými radami a nechá se na horách unášet předsudky.

FOTO: Alkohol na sjezdovky nemá patřit

Alkohol na sjezdovky nemá patřit, Zdroj: Neckermann CK

Ptáte se, které polopravdy a mýty máme na mysli? Specialisté z Neckermann CK sestavili žebříček pěti nejčastějších legend a bájí o zasněžených pláních a fenoménu zimních sportů, které se neopodstatněně tradují v kruzích lyžařů.

Alpy nejsou vhodné pro začátečníky

Na pohled krásné, ale i děsivé. Takové jsou velehory Alpy. Zasněžené vrcholky tyčící se v neskutečných výškách. Vyvolává to pocit náročnosti a nebezpečí? Opak je však pravdou.

Alpská zimní střediska jsou vhodná i pro začátečníky. Naučit se lyžovat v pokročilém věku, nebo postavit svá drobátka poprvé na lyže. Pro to všechno mají Alpy výrazně propracovanou nabídku služeb svým zákazníkům, navíc jsou střediska často velmi rozlehlá, takže každý najde, co potřebuje. Od prudkých sjezdovek pro zkušené lyžaře až po mírné kopečky pro začátečníky. Navíc jsou sjezdovky perfektně upravené, a tudíž pro začátečníky bezpečné.

Přítel alkohol, zahřeje na těle i na duši

Butylka se slivovicí v náprsní kapse a krátké příjemné zastávky na grog a svařák ve stánku s občerstvením. Démon alkohol však na sportovním výkonu nepřidá.

Vyvolává pouze subjektivní pocit příjemného tepla po celém těle, protože po jeho požití se rozšíří povrchové cévy. Tělo naopak potřebuje mít k udržení tepla cévy stažené, protože tak chrání teplotu tělesného jádra. A to je důležitější než teplota pokožky.

Mráz tedy díky alkoholu cítit nemusíte, to však neznamená, že nemrznete. Nehledě na ty patálie, pokud pod vlivem alkoholu sobě nebo někomu jinému ublížíte.

Na sjezdovkách platí přednost zprava

Nikoliv nezbytně. U nás, na Slovenska dokonce i v celých Alpách platí na sjezdovkách mezinárodní pravidla FIS. Každý účastník provozu na sjezdovkách se musí chovat tak, aby neohrožoval nikoho jiného.

FOTO: Pravidla zimního provozu

Pravidla zimního provozu

„Předjíždět můžete zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem. Předjížděný lyžař musí mít vždy dostatek prostoru pro svou jízdu,” cituje z pravidel Pavel Zigáček, specialista na zimní zájezdy Neckermann CK.

Jezdit s přiměřeným odstupem, rychlost a způsob jízdy přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům i hustotě provozu. A to platí nejen pro lyžaře, ale i pro snowboardisty a sáňkaře. Lyžař, který přijíždí zezadu, svou jízdní stopu volí tak, aby neohrožoval sportovce jedoucího před ním.

Tři tlusté svetry a nejméně dvoje ponožky

Další z mýtů na sjezdovkách je vytvořen veskrze našimi babičkami. Čím víc oblečení na sobě, tím lépe. Naproti tomu je ideálním řešením funkční oblečení, které nepropustí chlad zvenku, ale odvádí pryč pot vzniklý tělesnou námahou.

Poradíme vám, co si s sebou sbalit do hor.

Absolutně postačí natáhnout na spodní vrstvu elastického termoprádla termofleecový rolák a na nohy pod legíny směsové ponožky. Navrch už jen moderní zdobený zimní outfit a vyrazit na sjezdovky.

Alpy jsou drahé, vždyť je to v zahraničí

Předsudky z dávno minulých dob nás nutí uchylovat se k těm nejlevnějším variantám. Proč taky ne. Jen zvažme, zdali je lepší jet do Krkonoš nebo do Alp.

FOTO: Co se v mládí naučíš aneb na lyžích od útlého věku

Co se v mládí naučíš aneb na lyžích od útlého věku

Permanentky jsou v alpských střediscích často cenově srovnatelné s těmi českými, zejména když využijete některé z nabízených množstevních slev. To platí i o ubytování a evropskému přístupu k zákazníkům. Alpské hotely a penziony nabízejí kvalitnější služby, a to  zejména ve stravování a v rozmanitosti odpočinkových aktivit. A hlavně ty fronty u vleků. V Alpách je neznají.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vybrali jsme 5 největších mýtů o lyžování: přednost zprava a další