Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Osvěžte více lidí aneb bowles, cups a limonády

Redakce

Redakce

13. 6. 2010

Také v letních dnech rády zvete své přátele na odpolední grilování? Nebo naopak navštěvujete párty, kde se sejde hromada lidí a všichni se smějí a jsou šťastní? Základem veselé společnosti je i dobré pohoštění a k tomu patří zejména dobré pití. Ale co připravit, když se chystá na návštěvu třeba deset a více lidí?

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Šťavnaté ovoce a studené nápoje, to je léto

Pokud se jedná o dospělé jedince, kteří nepohrdnou alkoholem, bude nejlepší tzv. bowles. Tímto se naši předci napájeli již v prvním desetiletí minulého století. Základem je vždy kvalitní víno či suchý sekt a minerálka nebo soda. Pokud toužíme po bowles pro děti, místo vína můžeme použít například mošt. Dětská párty bude hned oživená. V bowles nesmí chybět též cukr nebo sirup, čerstvé nebo konzervované ovoce, nejlépe měkké, jako jsou broskve, melouny, maliny, jahody, ananas a další, na které si vzpomenete. Samozřejmě je vždy lepší mít ovoce čerstvé, ale pokud myslíte, že zbytky potlučených broskví a jahod budou dobré, mýlíte se. Pokud čerstvé ovoce do bowles, tak jedině bez modřin, považte, budete ho krájet na kostičky, které budou plavat ve velké míse, na kterou budou padat zraky hostů, a na prvním pohledu přece záleží.

Chcete extravaganci? Vydlabte meloun!

Pokud toužíte po extravaganci, můžete místo nádoby na bowles, které se odborně říká terina, použít samotný vydlabaný meloun. Do kombinace s melounem se hodí nejvíce rum či vodka. Jinak je vhodná kulatá skleněná nádoba s víkem. Víko je důležité pro udržení aroma, které velice rádo prchá. Proto alternace nádoby za džbán je možná, ale nedoporučovaná, nemáte ho čím přikrýt.

Důležitým aspektem je též chlazení, zde jde o hlavní moment, led nikdy neházejte přímo do bowles. Přikládejte ho do samostatných sklenic, které budete plnit, spolu se lžičkou a ozdobou.

Máte kamarády, které jen tak neuchlácholíte kapkou alkoholu? Namíchejte jim silnější odrůdu bowles, tzv. cups. Základní ingredience jsou téměř totožné, jen k vínu či sektu přidejte ještě další lihoviny a likéry. Hladina promile bude rychle stoupat i otrlému pijákovi.

Osvěžte se limonádou

Do slunečných dnů ale patří také osvěžující limonády. Vaše rodina bude mít radost, když jí k bazénu přinesete chlazenou domácí limonádu. Zpravidla jde samozřejmě o nealkoholický nápoj, ale s trochou fantazie můžete připravit i pololimo s kapkou lihoviny. Základem je šťáva z citrusových plodů, která dodá tu správnou letní náladu, a drcený led, sklenice ozdobena nejrůznějším ovocem a barevným brčkem dodá pití šmrnc.

Nezapomínejte, že nejen v teplých dnech má člověk denně vypít několik litrů vody, proč si tedy nepřipravit něco výjimečného a jedinečného?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Osvěžte více lidí aneb bowles, cups a limonády