Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Osoblažsko: Projeďte se po poslední úzkorozchodné trati Českých drah

Redakce

Redakce

15. 10. 2011

FOTO: Parní lokomotivaPokud máte rádi klidnější oblasti, kde nepotkáte na každém rohu turistu, Osoblažsko pro vás bude skutečným rájem. Ukážeme vám krásy kraje v podhůří Jeseníků a seznámíme s úzkokolejnou vlakovou tratí.

FOTO: Parní lokomotiva úzkokolejka

Úzkokolejný vlak tažený parní lokomotivou, Zdroj: youtube.com

Osoblažský region se nachází na česko-polských hranicích a jako většina pohraničních oblastí je jen řídce obydlen. Najdeme zde města jako Město Albrechtice, Třemešná ve Slezsku či Osoblaha.

Největší kouzlo však mají nepochybně zdejší vesničky, či spíše osady. Nenajdete tu malebné domky a stavení jako v jižních Čechách nebo jižní Moravě, krása kraje spočívá právě v jeho nedokonalosti. Člověk tu zažije skutečný pocit samoty, když projíždí mezi poli oddělujícími jednotlivé vesnice.

Cyklistika

Nejlepší způsob, jakým se zde pohybovat a přitom nasávat atmosféru, je určitě na kole. Vzdálenosti mezi obydlenými osadami, a především mezi těmi, kde je možno se občerstvit, nejsou pro pěší turistiku zrovna vhodné. Cyklostezky nejsou potřeba, cesty jsou v překvapivě dobrém stavu a většinou nepotkáte více než dvě auta za hodinu.

Úzkokolejka

FOTO: Úzkokolejka

Úzkokolejná trať spojuje zdejší města i vesničky, Foto: Eva Řeháková, Topzine.cz

Pokud se však rozhodnete pro pěší turistiku, určitě vám přijde vhod jedna ze zdejších zajímavostí, a to úzkokolejná vlaková trať. Začíná v Třemešné ve Slezsku a míří do konečné stanice ve městě Osoblaha. Vine se mezi loukami, lesy a vískami.

V létě se zde můžete projet úžasnou historickou parní lokomotivou. Jezdí jen jednou denně tam a jednou zpátky, a to pouze o víkendech, proto je na ni poměrně velký nával. Určitě to však stojí za to.

Ubytování

Osoblažsko je sice řídce obydleným krajem, ubytování zde ale seženete poměrně snadno. Jednou z možností je kemp, který se nachází přímo v Osoblaze. Můžete se zabydlet v chatkách, stanu či obytném přívěsu.

Pokud zrovna neholdujete společnému bydlení v kempu, určitě najdete ubytování u soukromníka nebo v některém ze zdejších penzionů, které skýtá větší komfort a soukromí. K tomuto účelu slouží například rekreační chalupa v Bohušově, Penzion Marie ve Městě Albrechtice nebo Apartmány U loupežníka Osoblahy – Hotzenplotze ve Slezských Rudolticích.

Kam vyrazit

Mezi místa, která je možné v okolí navštívit, určitě patří židovský hřbitov v Osoblaze. Můžete zde vidět velice staré náhrobky. Hřbitov patří mezi nejstarší a nejvýznamnější v České republice.

FOTO: Židovský hřbitov

Náhrobky židovského hřbitova v Osoblaze

V každé větší vesnici najdete kostel, nejúžasnějším z nich je bezpochyby kostel Nanebevzetí Panny Marie v Liptáni, jehož severský styl a stěny z neomítnutých červených cihel mi naprosto učarovaly. U Liptáně můžete narazit na jednu z přírodních zajímavostí. Jedná se o bludný kámen, jenž doputoval až ze Švédska při posouvání ledovců.

včí hrad je další známou památkou. Renesanční architektura ze 16. století byla poškozena dělostřelbou a následným požárem v roce 1945. Hrad je veřejnosti nepřístupný a značně zchátralý.

Osoblažsko je místem, kde můžete strávit dovolenou nenáročným a relaxačním způsobem. Oprostíte se od denních starostí a uvidíte jiný způsob života v osadách o třiceti domech.

FOTO: Zemědělské stroje

Zemědělská výroba je pro Osoblažský region velice důležitá, Foto: Eva Řeháková, Topzine.cz

Lidé zde fungují často bez připojení k internetu, někteří musí dojíždět spoustu kilometrů do práce. Kvůli nedostatku pracovních příležitostí v tomto kraji je však mnoho z nich nezaměstnaných. Zdejší život není tolik uspěchaný jako ten náš, a přestože jistě není jednoduchý, tento klid můžeme lidem, žijícím ve zdejších vesničkách, závidět.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Osoblažsko: Projeďte se po poslední úzkorozchodné trati Českých drah