Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Oscar 2015. Nejvíc nominací posbíral Grandhotel Budapešť a Birdman

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

15. 1. 2015

Karty pro 87. ročník Oscarů jsou rozdány a tradičně se obešly bez velkých překvapení. Nejvíce šancí na zisk zlaté sošky mají komedie Birdman a Grandhotel Budapešť. Vítězové budou vyhlášeni 22. února.

FOTO: Birdman

Získá Michael Keaton za Birdmana Oscara? Mohl by. Zdroj: CinemArt

Jaký byl nejlepší film uplynulého roku? Podle Americké filmové akademie některý z osmičky ve složení Americký sniper, Birdman, Chlapectví, Grandhotel Budapešť, Kód Enigmy, Selma, Teorie všeho a Whiplash. Právě tyto snímky totiž nominovala v kategorii nejlepší film pro letošní Oscary.

Nejvíce nominací získaly celkově komedie Birdman a Grandhotel Budapešť, obě mají šanci v devíti sekcích. Shodně byly nominovány v kategoriích režie, kamera a původní scénář. Snímek Wese Andersona má další želízka v ohni díky hudbě, střihu či kostýmům, Birdman má své zástupce zase v hereckých kategoriích.

Mezi herci v hlavní roli má na zisk Oscara šanci vedle Michaela Keatona také Benedict Cumberbatch, Eddie Redmayne, Bradley Cooper a Steve Carell. Nikdo z nich dosud Oscara nezískal.

V hlavní ženské herecké kategorii bude o sošku usilovat Julianne Moore, Reese Witherspoon, Rosamund Pike, Marion Cotillard a Felicity Jones.

FOTO: The Imitation Game

Čistě matematicky má slušné šance i Kód Enigmy. Zdroj: Forum Film

Co se počtu nominací týče, uspěl i Kód Enigmy s osmi položkami. O jednou méně se může pyšnit Americký sniper v režii Clinta Eastwooda. Ze všech stran opěvované Chlapectví získalo slušných šest nominací. Po pěti obdrželi Interstellar, Teorie všeho a Whiplash.

Animovaný film roku vzejde z pětky Jak vycvičit draka 2, Velká šestka, Škatuláci, Song of the Sea a Kaguya-hime no monogatari. Z neanglicky mluvených filmů zaujala Ida z Polska, čerstvý držitel Zlatého glóbu Leviathan z Ruska, Mandarinky z Estonska, Timbuktu z Mauritánie a argentinské Divoké historky.

Slavnostní večer 87. ročníku nejprestižnějšího filmového ocenění se uskuteční v noci z 22. na 23. února. Ceremoniálem provede oblíbený herec a komik Neil Patrick Harris.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Oscar 2015. Nejvíc nominací posbíral Grandhotel Budapešť a Birdman