Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o Julianne Moore: Radši už negooglí své jméno

Nikola Němcová

Nikola Němcová

20. 10. 2013

Julianne Moore není ve světě filmu nováčkem. Má za sebou čtyři nominace na Oscara, ztvárnila nespočet rolí a tento týden v kinech se objeví ve filmu Carrie a v režijním debutu Josepha Gordona-Levitta Don Jon.

FOTO: Julianne Moore ve filmu Bláznivá, zatracená láska

Julianne vypadá na svůj věk skvěle. Zdroj: Warner Bros. Pictures

Julie Anne Smith, známá jako Julianne Moore, se narodila 3. prosince 1960 v Severní Karolíně. Díky otcově profesi se v dětství mnohokrát stěhovala. Nějaký čas dokonce bydlela v Německu, kde chodila i na střední školu.

Její matka byla psychiatrička, a proto z počátku Julianne Moore toužila po kariéře lékařky. Nakonec se ale rozhodla pro studium herectví na Bostonské univerzitě. Po absolvování školy se začala věnovat divadlu. Zahrála si v mnoha hrách, ale největší pocty se jí dostalo, když si zahrála po boku Al Pacina ve hře Otec.

Z divadla se přesunula do televizního světa, ve kterém se dočkala úspěchu. Za dvojroli v seriálu As the World Turns získala cenu Emmy. První výraznější úspěch ve filmovém světě přišel se snímkem Uprchlík, kde se objevila po boku Harrisona Forda. Nebyla to pro děj sice žádná významná role, ale otevřela se jí dvířka pro zajímavější role. Za roli pornoherečky ve filmu Hříšné Boogie si vysloužila nominaci na Oscara.

Největší úspěch přišel ale až po roce 2001, kdy převzala roli Clarice Starlingové ve filmu Hannibal. A fanoušci se rozdělili na dva tábory. Jedni film a Julianne zbožňují a druzí říkají, že nesahala Jodie Foster ani po kotníky. O rok později se objevila ve snímcích Hodiny a Daleko do nebe. Za oba dva si vysloužila již v pořadí třetí a čtvrtou nominaci na cenu Akademie.

video
play-sharp-fill

Příští rok bude mít Julianne pořádně na pilno. Objeví se ve čtyřech projektech a jedním z nich je první dvojdíl závěřečného dílu série Hunger Games, kde ztvární prezidentku 13. kraje.

1. Vdala se moc brzy

Julianne je již po druhé vdaná. Se svým prvním manželem, hercem Joshem Rubinem, se poznala v roce 1984. Vzali se o dva roky později. Rozešli se po sedmi letech, což bylo podle Julianne její nejtěžší rozhodnutí v životě. Dle svého tvrzení se vdala moc mladá a nebyla na to připravená. Dva roky po rozchodu se rozvedli a od té doby nejsou v kontaktu.

Svého nynějšího manžela, režiséra Barta Freundlicha, potkala rok po rozvodu s Rubinem. Poznali se při natáčení filmu Otisky prstů. Bart je o devět let mladší, ale prozatím se zdá, že to páru nepřekáží.

„Nikdy si negooglujte svoje jméno,“ říká Julianne. Na internetu se totiž dozvěděla, že jeden muž tvrdí, že on byl její první manžel a ne Josh Rubin. Tvrdí, že se vzali, když chodila na univerzitu. Ona ale toho muže vůbec nezná.

FOTO: Julianne Moore ve filmu Don Jon

Julianne po boku Josepha Gordon-Levitta. Zdroj: Warner Bros. Pictures

2. Píše knihy pro děti

Kromě herectví se věnuji i psaní knih pro děti. Její prvotinou se stala kniha Pihaté jahody, která se inspirovala jejími zážitky z dětství. Kniha vypráví příběh o dívce, která se chce zbavit svých pih, ale nakonec si na ně zvykne. Julianne se tuhle knihu rozhodla napsat v době, kdy začal mít její syn problémy se svým vzhledem. Vyvolalo to u ní vzpomínky na její dětství, kdy se jí ostatní kvůli jejím pihám posmívali.

Julianne posléze napsala dvě pokračování. Obě knihy nesly poselství, že děti dokážou překonat různé překážky. Myslím, že je důležité, aby děti dokázaly řešit vlastní problémy, říká Julianne.

Poslední Juliannina kniha neslavila moc velký úspěch mezi kritiky. Kniha My mom is foreigner, but not to me byla opět založena na jejích zkušenostech z dětství.

3. Je proti botoxu a plastickým operacím

Na svůj věk vypadá Julianne stále dobře. Je známá tím, že si ráda udržuje přírodní vzhled a že se vyhýbá botoxu a plastickým operacím.

„Nechápu, proč si ženy nechávají píchat botoxové injekce. Nevypadají potom o nic mladší. Vypadají potom, jako kdyby byly po operaci. Nebudou vypadat stejně, jako když jim bylo 25.“

video
play-sharp-fill

4. Stala se herečkou díky své profesorce

Zpočátku se chtěla stát Julianne lékařkou, ale během studia ve Frankfurtu změnila názor. Jednoho dne jí její učitelka angličtiny řekla, že by se mohla herectvím živit.

„Nejdřív mě to vůbec nenapadlo. Neznala jsem nikoho, kdo by byl hercem. Kromě školních her jsem nehrála v ničem pořádném. Moje profesorka mi tedy dala několik kopií divadelních magazínů a řekla mi o školách, na které bych se měla přihlásit. A tak jsem přišla domů a řekla jsem rodičům, že budu herečka,“ vypráví Julianne.

5. Necítí se jako stoprocentní američanka

Juliannina matka se narodila ve Skotsku a přestěhovala se do USA, když jí bylo deset. Proto se Julianne vždycky z části cítila jako Britka. Její matka jí vždycky říkala, že nesmí zapomenout, že je jen poloviční Američanka.

„Pamatuju si, když bylo mámě 27 a přišla domů s americkou vlajkou v rukách a brečela. Byla tak naštvaná. Můj otec se hlásil na práva, a tak nemohl být ženatý s cizinkou. Byla to prostě Skotka,“ vzpomíná Julianne na svoji matku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o Julianne Moore: Radši už negooglí své jméno