Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Oscar 2013: Nominovaní herci jsou ostřílení hollywoodští matadoři

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

11. 2. 2013

V neděli 24. února budou předány ceny Oscar pro rok 2013. V kategorii nejlepší herec v hlavní roli se potkala pětice mužů, z nichž všichni mají za sebou už řadu zajímavých zkušeností.

FOTO: Oscar - soška filmových cen

Kdo si odnese sošku za nejlepší herecký výkon v hlavní roli? Zdroj: oscars.org

Bradley Cooper

Terapie laskou

Zdroj: Forum Films

Osmatřicetiletý herec vplul do hollywoodských vod na přelomu století, ale jak už to tak bývá, do diváckého podvědomí se dostal až později. Prvními krůčky k úspěchu byly role ve filmech Nesvatbovi a Yes Man. Skutečný zlom v kariéře Bradleyho Coopera přišel v roce 2009 díky komedii Pařba ve Vegas. Kromě dalších dvou pokračování (druhé z nich bude mít premiéru letos) si později Cooper zahrál hlavní roli třeba v thrilleru Všemocný nebo v dramatu The Words.

V roce 2011 vyhlásil časopis People Bradleyho Coopera nejvíc sexy mužem. Zájem o herce roste a dostává čím dál zajímavější nabídky. To potvrzuje i netradiční romantická komedie Terapie láskou, za níž byl poprvé nominován na Oscara. Totéž se povedlo i jeho herecké kolegyni Jennifer Lawrence. Celkem má snímek na Cenách Americké filmové akademie osm želízek v ohni.

Daniel Day-Lewis

FOTO: Lincoln (2012)

Zdroj: Bontonfilm

Debutem britského herce bylo v roce 1971 drama Mizerná neděle. Od té doby si Daniel Day-Lewis nezahrál v mnoha filmech, ale když už se někde objevil, divákům se vryl do paměti. Platí to mimo jiné o snímcích Ve jménu otce, Gangy v New Yorku, Až na krev a Moje levá noha. Za tyto všechny získal herec oscarovou nominaci, v posledních dvou případech ji navíc proměnil ve vítězství. S jeho posledním počinem se tak počet nominací na nejprestižnější filmovou cenu zaokrouhlil na pět.

Kdyby se Danielu Day-Lewisovi podařilo letos zvítězit, což je scénář, který v kategorii nejlepší hlavní herec vypadá nejpravděpodobněji, stal by se nejúspěšnějším hercem v oscarové historii. Nikomu se totiž dosud nepovedlo odnést si tři sošky za výkon v hlavní roli. Day-Lewis o tento úspěch usiluje v roli bývalého amerického prezidenta ve snímku Stevena Spielberga Lincoln.

Hugh Jackman

Nový Jean Valjean bude chvílemi připomínat spíš zálesáka. Zdroj: distributor filmu

Zdroj: Bontonfilm

Pohledný čtyřiačtyřicetiletý Australan patří už léta ke stálicím hvězdného nebe Hollywodu. Hugh Jackman podle svých slov vždy miloval herectví, ve filmu debutoval koncem minulého století. Záhy přišla jeho asi nejznámější role – Wolverine v komiksové sérii X-Men. Vedle toho Jackman exceloval také ve snímcích Fontána, Dokonalý trik a Austrálie. Svou všestrannost dokázal v roce 2009, kdy moderoval právě Ceny Americké filmové akademie. Jeho úvodní číslo bývá řazeno k tomu nejlepšímu, co bylo kdy na Oscarech k vidění.

Letos se na slavnostním večeru objeví Hugh Jackman znovu, tentokrát ale poprvé ve své kariéře jako nominovaný. Sošku by mohl obdržet za roli Jeana Valjeana v muzikálu Bídníci, v níž také předvedl své pěvecké umění. Pro jeho možný úspěch mluví jeho vítězství na Zlatých glóbech, tam ale nebyl ve stejné kategorii s Danielem Day-Lewisem – letošním hlavním favoritem.

Joaquin Phoenix

Joaquin Phoenix by si tentokrát už mohl odnést Oscara. Zdroj: Aerofilms

Zdroj: Aerofilms

Nejslavnější rolí osmatřicetiletého herce původem z Portorika je písničkář Johnny Cash z životopisného snímku z roku 2005 Walk the Line. Joaquin Phoenix má ale na svém kontě přes dvě desítky rolí. Mezi výraznější z nich se řadí ty ve filmech Okrsek 49, Milenci, Noc patří nám nebo legendární Gladiátor. V minulosti obdržel Phoenix pocházející z herecké rodiny dvě nominace na Oscara a jeden Zlatý glóbus.

Letošní oscarová nominace je tak jeho třetí v pořadí. Joaquin Phoenix ji získal za roli v dramatu Paula Thomase Andersona Mistr. V něm ztvárnil Freddieho Quella – vojáka, který se po návratu z války snaží začlenit do běžného života a proti svým běsům bojuje litry vlastnoručně namíchaného alkoholu. Tato role herci přinesla nejvíc nominací na filmové ceny v jeho kariéře.

Denzel Washington

Denzel Washington ve filmu Flight

Zdroj: Bontonfilm

Nejstarší z letos nominovaných hlavních herců se narodil v roce 1954 a svou kariéru ve filmovém světě začal už po dvacítce. O deset let později, v roce 1987, si zahrál černošského bojovníka proti apartheidu ve filmu Volání svobody. A záhy získal svou první nominaci na Oscara.  Těch obdržel Denzel Washington doposud šest (včetně té poslední), přičemž prozatím proměnil dvě z nich – ve vedlejší roli za válečné drama Glory a v hlavní roli za krimi Training Day.

Nejčerstvější z oscarových nominací přineslo Denzelu Washingtonovi drama Let. Snímek režiséra Roberta Zemeckise vypráví o životním letu zkušeného pilota Whipa Whitakera, kterého ztvárnil právě Washington. Zajímavé je, že ačkoliv se díky této roli herec uchází o nejprestižnější filmové ocenění, obdobnou šanci na Zlatých glóbech či cenách BAFTA vůbec nedostal.

Koho favorizujete na získání zlaté sošky? Pro inspiraci přikládáme sestřih hereckých momentů, který jsme si pro vás exkluzivně připravili:

video
play-sharp-fill

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Oscar 2013: Nominovaní herci jsou ostřílení hollywoodští matadoři