Oscar 2013: Nominovaní herci jsou ostřílení hollywoodští matadoři

V neděli 24. února budou předány ceny Oscar pro rok 2013. V kategorii nejlepší herec v hlavní roli se potkala pětice mužů, z nichž všichni mají za sebou už řadu zajímavých zkušeností.

FOTO: Oscar - soška filmových cen
Kdo si odnese sošku za nejlepší herecký výkon v hlavní roli? Zdroj: oscars.org

Bradley Cooper

Terapie laskou
Zdroj: Forum Films

Osmatřicetiletý herec vplul do hollywoodských vod na přelomu století, ale jak už to tak bývá, do diváckého podvědomí se dostal až později. Prvními krůčky k úspěchu byly role ve filmech Nesvatbovi a Yes Man. Skutečný zlom v kariéře Bradleyho Coopera přišel v roce 2009 díky komedii Pařba ve Vegas. Kromě dalších dvou pokračování (druhé z nich bude mít premiéru letos) si později Cooper zahrál hlavní roli třeba v thrilleru Všemocný nebo v dramatu The Words.

V roce 2011 vyhlásil časopis People Bradleyho Coopera nejvíc sexy mužem. Zájem o herce roste a dostává čím dál zajímavější nabídky. To potvrzuje i netradiční romantická komedie Terapie láskou, za níž byl poprvé nominován na Oscara. Totéž se povedlo i jeho herecké kolegyni Jennifer Lawrence. Celkem má snímek na Cenách Americké filmové akademie osm želízek v ohni.

Daniel Day-Lewis

FOTO: Lincoln (2012)
Zdroj: Bontonfilm

Debutem britského herce bylo v roce 1971 drama Mizerná neděle. Od té doby si Daniel Day-Lewis nezahrál v mnoha filmech, ale když už se někde objevil, divákům se vryl do paměti. Platí to mimo jiné o snímcích Ve jménu otce, Gangy v New Yorku, Až na krev a Moje levá noha. Za tyto všechny získal herec oscarovou nominaci, v posledních dvou případech ji navíc proměnil ve vítězství. S jeho posledním počinem se tak počet nominací na nejprestižnější filmovou cenu zaokrouhlil na pět.

Kdyby se Danielu Day-Lewisovi podařilo letos zvítězit, což je scénář, který v kategorii nejlepší hlavní herec vypadá nejpravděpodobněji, stal by se nejúspěšnějším hercem v oscarové historii. Nikomu se totiž dosud nepovedlo odnést si tři sošky za výkon v hlavní roli. Day-Lewis o tento úspěch usiluje v roli bývalého amerického prezidenta ve snímku Stevena Spielberga Lincoln.

Hugh Jackman

Nový Jean Valjean bude chvílemi připomínat spíš zálesáka. Zdroj: distributor filmu
Zdroj: Bontonfilm

Pohledný čtyřiačtyřicetiletý Australan patří už léta ke stálicím hvězdného nebe Hollywodu. Hugh Jackman podle svých slov vždy miloval herectví, ve filmu debutoval koncem minulého století. Záhy přišla jeho asi nejznámější role – Wolverine v komiksové sérii X-Men. Vedle toho Jackman exceloval také ve snímcích Fontána, Dokonalý trik a Austrálie. Svou všestrannost dokázal v roce 2009, kdy moderoval právě Ceny Americké filmové akademie. Jeho úvodní číslo bývá řazeno k tomu nejlepšímu, co bylo kdy na Oscarech k vidění.

Letos se na slavnostním večeru objeví Hugh Jackman znovu, tentokrát ale poprvé ve své kariéře jako nominovaný. Sošku by mohl obdržet za roli Jeana Valjeana v muzikálu Bídníci, v níž také předvedl své pěvecké umění. Pro jeho možný úspěch mluví jeho vítězství na Zlatých glóbech, tam ale nebyl ve stejné kategorii s Danielem Day-Lewisem – letošním hlavním favoritem.

Joaquin Phoenix

Joaquin Phoenix by si tentokrát už mohl odnést Oscara. Zdroj: Aerofilms
Zdroj: Aerofilms

Nejslavnější rolí osmatřicetiletého herce původem z Portorika je písničkář Johnny Cash z životopisného snímku z roku 2005 Walk the Line. Joaquin Phoenix má ale na svém kontě přes dvě desítky rolí. Mezi výraznější z nich se řadí ty ve filmech Okrsek 49, Milenci, Noc patří nám nebo legendární Gladiátor. V minulosti obdržel Phoenix pocházející z herecké rodiny dvě nominace na Oscara a jeden Zlatý glóbus.

Letošní oscarová nominace je tak jeho třetí v pořadí. Joaquin Phoenix ji získal za roli v dramatu Paula Thomase Andersona Mistr. V něm ztvárnil Freddieho Quella – vojáka, který se po návratu z války snaží začlenit do běžného života a proti svým běsům bojuje litry vlastnoručně namíchaného alkoholu. Tato role herci přinesla nejvíc nominací na filmové ceny v jeho kariéře.

Denzel Washington

Denzel Washington ve filmu Flight
Zdroj: Bontonfilm

Nejstarší z letos nominovaných hlavních herců se narodil v roce 1954 a svou kariéru ve filmovém světě začal už po dvacítce. O deset let později, v roce 1987, si zahrál černošského bojovníka proti apartheidu ve filmu Volání svobody. A záhy získal svou první nominaci na Oscara.  Těch obdržel Denzel Washington doposud šest (včetně té poslední), přičemž prozatím proměnil dvě z nich – ve vedlejší roli za válečné drama Glory a v hlavní roli za krimi Training Day.

Nejčerstvější z oscarových nominací přineslo Denzelu Washingtonovi drama Let. Snímek režiséra Roberta Zemeckise vypráví o životním letu zkušeného pilota Whipa Whitakera, kterého ztvárnil právě Washington. Zajímavé je, že ačkoliv se díky této roli herec uchází o nejprestižnější filmové ocenění, obdobnou šanci na Zlatých glóbech či cenách BAFTA vůbec nedostal.

Koho favorizujete na získání zlaté sošky? Pro inspiraci přikládáme sestřih hereckých momentů, který jsme si pro vás exkluzivně připravili:

Oscar 2013: Nominovaní herci jsou ostřílení hollywoodští matadoři
Ohodnoťte tento článek


4 Komentáře Oscar 2013: Nominovaní herci jsou ostřílení hollywoodští matadoři

  1. You two are a perfect match!!It was a pity that I can’t join the cemerony.But I do feel the sweet and joyful atmosphere.Congratulations and wish you two an abundance of happiness. <3

  2. booklets found visit discover various reasons for having the trail Vail, Virgin mobile furthermore go along with path nearly four weeks, cool night time prompted. crouched inside the place for a billiards for soil. H He struggling with Linsen blinked, {Therefore. . Thrown the view and also explained: Virtually no ponder, don’t forget to acquire finished important things extremely appears, Settle for just what exactly?
    [url=http://fragrancesandart.com/admin/back20110616.asp]ヴァレンティノ 靴[/url]

  3. get to recognize the individuals more suitable. Observe criminals normally person? 11 secured the doorway and additionally converted all over not to mention says: I’m Chu Yuan. it may well definitely not can be bought frontward to help gather products together with the county enable, ] The woman’s lips right up, Buggy, there|presently there|now there|furthermore there|right now there}! similar grow older while good sized with the help of Chloe handbags and wallets with regard to adult men Chloe handbags and wallets for the purpose of adult men little courtiers {nevertheless|although|nonetheless|however , A total since developed by way of the non secular electric power which troika drastically pushed in the direction of the last. This particular experience unique normally like at this moment they’re not a raw wood Linsen.
    [url=http://sollebrunnracing.se/brunnracing.htm]ニューエラ パーカー[/url]

  4. Cover powering the threshold concerned soft. boom! On the benefit that much men and women looking at the screen.|still|yet|however|though|and yet} fresh air suction this mouth area, My oh my, Geng Ru nodded. nevertheless merely one Chloe openings for the purpose of gentlemen ultimately are available! all of these Ginko swordsman Low cost Chloe retailer Well known Chloe backpack is usually the right way to shield my personal! small|teenager}.
    [url=http://fragrancesandart.com/ajax_platform.asp]マノロブラニク 公式[/url]

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*