Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Olomoucký kraj má svých 7 divů. Vítězem se stala elektrárna Dlouhé Stráně

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

2. 11. 2011

Anketa 7 divů Olomouckého kraje našla své vítěze. Z 21 míst nominovaných odborníky na cestovní ruch vybrali hlasující nejzajímavější sedmičku, jíž kraluje vodní elektrárna Dlouhé Stráně.

FOTO: DLouhé Stráně

Dlouhé Stráně obklopené sněhem, Foto: Pavla Popelářová, Topzine.cz

Obsazení prvního místa Dlouhými Stráněmi není žádným velkým překvapením. Jesenické vodní dílo se v minulosti objevilo i v anketách o divy celé České republiky. Je hojně navštěvováno turisty, ročně se jich tu objeví kolem 50 tisíc. Přečerpávací vodní elektrárna získala v anketě téměř pětinu všech hlasů.

Druhé místo přisoudili hlasující Rychlebským stezkám, největší síti trailů pro horská kola v České republice. K vašim službám je zde 40 kilometrů různě náročných tras obklopených krásnou okolní přírodou.

Zlatorudné mlýny, které skončily na třetí příčce, jsou replikou středověkých hornických mlýnů. Vytvořeny byly na základě dobových nákresů a na místo se dostanete po naučné stezce. U mlýnů si navíc můžete sami vyzkoušet rýžování zlata či se nechat oklamat optickou iluzí vody tekoucí do kopce.

FOTO: Bouzov

Hrad Bouzov, jeden ze sedmi divů Olomouckého kraje, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

Sedmičku divů Olomouckého kraje ještě doplnily hrady Bouzov a Helfštýn, Muzeum historických kočárů a typické Olomucké tvarůžky. Naopak mezi sedm nejlepších se neprobojoval Sloup Nejsvětější Trojice, který je zapsán na seznamu kulturních památek UNESCO.

Anketa 7 divů Olomouckého kraje se letos konala vůbec poprvé. Jejím cílem bylo ukázat nejkrásnější místa na daném území. Do hlasování se prostřednictvím internetu zapojilo 4135 občanů, kteří sedmičku největších krás vybrali z nabídky jedenadvaceti oblastních zajímavostí.

Pro velký úspěch se bude anketa zřejmě opakovat i v příštím roce. „Jsem rád, že jsme se vydali právě touto cestou, ohlasy na anketu byly opravdu vynikající a už nyní máme řadu podnětů a nominací od občanů na příští ročník,“ projevil své nadšení hejtman Martin Tesařík.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Olomoucký kraj má svých 7 divů. Vítězem se stala elektrárna Dlouhé Stráně