Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Olomoucké divadlo představí nejlepší kusy. Festival chystá koncem září

Jana Kumherová

Jana Kumherová

20. 9. 2012

Moravské divadlo Olomouc seznámí diváky se svojí aktuální tvorbou a zahraje pro ně nejzajímavější představení z repertoáru. Činoherní přehlídku můžete navštívit od neděle 23. do úterý 25. září.

FOTO: Stavitel Solness

Na činoherní přehlídce budete moci zhlédnout nejpovedenější inscenace Zdroj: MdO

Kromě divadelních vystoupení čeká na publikum také doprovodný program. „Chtěli jsme, aby v průběhu přehlídky naše divadlo opravdu žilo, aby se to zajímavé neodehrávalo jen na jevišti, ale i v nově zrekonstruované kavárně nebo ve foyer,“ komentuje Josef Podstata, ředitel divadla.

Recenzujeme: Arabská noc vás vtáhne do skleněného boxu

Prvním dílem, které se na jevišti během přehlídky objeví, je Shakespearovo Něco za něco. V této temné komedii už podle názvu budou hlavním tématem protislužby, jinými slovy oko za oko, zub za zub. Jak je tomu v oblibě dnes a bylo i v dobách minulých, hra se zaměřuje na zkaženou morálku.

FOTO: Něco za něco

Kromě současných dramat se odehraje i Shakespearova klasika Něco za něco

Druhého dne se představí nejprve Don Juan se vrací z války, který je dílem rakouského spisovatele Ödöna von Horvátha. Hlavní hrdina se pokouší nalézt svou lásku, kterou zanechal doma před odchodem do boje. Ocitá se ve světě plném žen, z nichž každá je jeho milované něčím podobná.

Ve večerním představení Stavitel Solness potom budete svědky boje jedné lidské duše. Hra o rozhodování mezi nebem a peklem pochází z pera známého norského dramatika Henrika Ibsena. Nejde zrovna o lehkou komedii, ale o složitý text, který uvádí diváka k zamyšlení.

FOTO: Don Juan se vrací z války

Když se Don Juan vrací z války, ženské jsou jak na trní

Třetího dne na vás čeká nejprve tragikomedie, ve které bude sám bůh čelit obvinění z osudů nešťastných lidí. Hra Žaloba proti neznámému autora Georgese Neveuxa prožila v olomouckém provedení českou premiéru. Jejím hlavním tématem je úvaha o lidském štěstí.

Posledním kouskem činoherní přehlídky je klasika současného německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga. Arabská noc vyvolala v Olomouci mnohá pozdvižení. Odehrává se v omezeném prostoru, ve skleněných boxech. Přenese diváky do arabských krajin a možná i mnohem dál.

FOTO: Arabská noc

Arabská noc je jednoznačně originální moderní dílo

V pondělí od čtyř hodin se můžete těšit na besedu s autorem kompozice hry Stavitel Solness, hudebním skladatelem a potencionálním kandidátem na prezidenta Vladimírem Franzem. Na tuto událost vás zve kavárna Divadelního klubu.

Další část doprovodného programu se odehraje v úterý od tří hodin ve foyer divadla. Členky činoherního souboru a sólistka olomouckého baletu Renáta Mrózková vám zazpívají slavné písně mimo jiné od Edith Piaf. Za doprovodu hudebníků Filipa Krejčího a Matěje Plíhala.

Festivalem se Moravské divadlo Olomouc hodlá podělit o svá nejzajímavější díla a předvést divákům, jakou tvorbu jim může během sezony nabídnout.

Činoherní přehlídka

Moravské divadlo Olomouc

Program

Ne 23. září 19:00  William Shakespeare: Něco za něco

Po 24. září 13:00  Ödön von Horváth: Don Juan se vrací z války

Po 24. září 16:00  Beseda s hudebním skladatelem Vladimírem Franzem

Po 24. září 19:00  Henrik Ibsen: Stavitel Solness

Út 25. září 10:00  Georges Neveux: Žaloba proti neznámému

Út 25. září 15:00  Les chansons des dammes

Út 25. září 19:00  Roland Schimmelpfennig: Arabská noc

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Olomoucké divadlo představí nejlepší kusy. Festival chystá koncem září