Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Odcházení na DVD: Od Václava Havla odejde polovina diváků

Adéla Nikodýmová

Adéla Nikodýmová

20. 10. 2011

Může se filmový debut exprezidenta Václava Havla zařadit po bok jeho divadelních her? Zatím to z větší části vypadá, že osudem Odcházení je být nepochopeno a odsouzeno jako naprostá kravina.

Film

Snímek Odcházení opravdu nesklidil u běžných diváků velké úspěchy. Věřím tomu, že dobrá polovina z nich proseděla v kině půlku filmu s takzvaným výrazem wtf a byla pobouřena nad ztrátou svého volného času. Na české vody je to nejspíš příliš alternativní kus, navíc jde o dílo národem milovaného Václava Havla. Prostě skandál. Jediné, nad čím každý divák zajásá, je výborné obsazení herců.

Jan Malíř se u Odcházení ujal kamery. Tento významný český kameraman často spolupracuje s režisérem Janem Hřebejkem a má na svém kontě i nejoblíbenější české filmy Pelíšky, Musíme si pomáhat a Pupendo.

V hlavní roli se objevuje Josef Abrhám, který představuje kancléře odvolaného z úřadu. Musí najednou řešit problémy se stěhováním z vládní vily, se svou přítelkyní (Dagmar Veškrnová-Havlová) a postupným rozkladem všeho okolo. Přitom ho pronásleduje lživý bulvární časopis Fuj a jeho dřívější spojenci se obrací proti němu. Za vším stojí politické intriky a vidina velkého zisku.

The YouTube ID of _IEQ01Je6mg&feature=related is invalid.

Dále si zde zaodcházeli Oldřich Kaiser, Jaroslav Dušek, Tatiana Vilhelmová, Barbora Seidlová a další výborní, známí herci. Nutno říci, že do svých charakterů všichni zapadli naprosto perfektně a odvedli skvělou hereckou práci.

Pochvalu si zaslouží také kamera. Všechny scény jsou vyvedeny v jasných a sytých barvách a jednotlivé záběry mají velmi dobrou kompozici. Na pohled je vše krásné. Přece jen si to vzali na starost profesionálové.

Celý film ovšem působí dojmem, jako by se snažil shazovat svoji knižní předlohu. Ta je totiž seriózní a její humor působí o několik stupňů kvalitněji. V knize se dá rozpoznat množství intertextuality, především motivy Višňového sadu. Tato stránka příběhu ve filmu zcela zaniká. Jako by pan autor své dílo proměnil v něco úplně jiného. Kouzlo se ztratilo. Papírové Odcházení bylo skvělé, filmové Odcházení je jen jeho divným stínem.

FOTO: Odcházení

Riegerova družka Irena s přítelkyní Monikou

Možná tento jev není způsoben přerodem hry na papíře ve hru na filmovém plátně, ale pouze představami, které doprovázely naše čtení. Pokud jsme tedy předlohu četli, můžeme snímek vnímat jako vizi autora, která se od té naší dosti liší. Pokud ne, budeme nejspíš úplně zmateni.

Závěrem snad už jen hláška z jednoho z nejoblíbenějších českých filmů: „Teda, to muselo dát příšernou práci… Přitom taková blbost, co?“

DVD

Disk i obal jsou provedeny v líbivém grafickém provedení. Samotný film je k dispozici ve výborné kvalitě a nabízí české titulky pro neslyšící i titulky anglické, polské a francouzské. Máme možnost zhlédnout tři bonusové materiály, ve kterých se dozvíme o Odcházení ještě něco víc.

První bonus Film o filmu Odcházení nabízí rozhovory s tvůrci a herci, kde popisují svůj vztah k dílu a hovoří o průběhu natáčení. Druhý bonus Noční balábile Jiřího Kyliána je nejzajímavějším z bonusů. Jde o natáčení společné choreografie všech herců, která má představovat zmatení hlavní postavy a její vidiny. Zde je divákovi opravdu umožněno nahlédnout do zákulisí a prožívat s herci jejich pocity. Třetím bonusem je Ohlédnutí za Odcházením, který podrobně dokumentuje natáčení, jeho začátek i konec a obsahuje komentáře herců.

Odcházení

Drama
Česko, 2011, 97 min

Režie: Václav Havel
Hrají: Josef Abrhám, Dagmar Veškrnová-Havlová, Jaroslav Dušek, Tatiana Vilhelmová, Eva Holubová, Vlasta Chramostová, Jiří Lábus, Ivana Uhlířová, Jiří Macháček, Stanislav Zindulka, Miroslav Krobot, Jan Budař, Oldřich Kaiser, Barbora Seidlová, Jan Kraus, Josef Polášek, Pavel Landovský, Jiří Bartoška, Michal Novotný

Zvuk: český 5.1 a 2.0
Titulky: české pro neslyšící, anglické, polské, francouzské
Bonusy: Film o filmu Odcházení, Noční balábile Jiřího Kyliána, Ohlédnutí za Odcházením

Hodnocení: 2**
Hodnocení DVD: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Odcházení na DVD: Od Václava Havla odejde polovina diváků