Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Obojživelný autobus ukáže památky Budapešti z ulice i z hladiny Dunaje

Redakce

Redakce

26. 11. 2011

Až se někdy budete v Budapešti procházet po nábřeží Dunaje a oko vám zabloudí k autobusu plovoucímu na hladině, nepodléhejte panice. Hlavně nevolejte hasiče nebo záchranku! Jde o běžný jev.

Návštěvníci města si k prohlídce jeho pamětihodností do nedávné doby mohli vybrat mezi brázděním města na čtyřech kolech či plavbou po hladině Dunaje. Revoluci v tomto směru přinesl obojživelný autobus, který dnes zájemcům na své dvouhodinové trase ukazuje největší zajímavosti města v samotném centru a také ty viditelné z hladiny veletoku.

Pohodlně se usaďte, vyrážíme za poznáním

Pohodlně se usaďte a svěřte se do péče řidiče autobusu a kapitána lodi v jedné osobě. Celá prohlídková trasa začíná na Rooseveltově náměstí v letních měsících čtyřikrát, v zimních třikrát denně. Za nezapomenutelný zážitek zaplatí dospělá osoba 30 euro.

FOTO: Prohlídka začíná na Rooseveltově náměstí v blízkosti Řetězového mostu

Prohlídka začíná na Rooseveltově náměstí v blízkosti Řetězového mostu, Foto: Pavla Popelářová, Topzine.cz

Při okružní jízdě městem se seznámíte s bazilikou sv. Štěpána či s druhou největší židovskou Synagogou světa, postavenou mezi léty 1854 – 1859 vídeňským architektem Ludwigem Försterem. Z neorenesanční budovy Státní opery možná zaslechnete věhlasného pěvce a po prohlídce největšího vídeňského náměstí, náměstí Hrdinů, již šplouchnete do vod Dunaje.

Z hladiny pak budete obdivovat impozantní neogotickou budovou Maďarského parlamentu nebo Řetězový most postavený v roce 1849, který jako první tvořil stálou spojnici mezi částmi Buda a Pest. Nad levým břehem řeky se hrdě tyčí Královský palác s dalšími budovami, Rybářská bašta, více než 700 let starý Matyášův kostel nebo Citadela, jež byla v polovině 19. století vybudována jako vojenská pevnost v nejvyšším bodě Budapešti.

FOTO: Parlament v Budapešti

Osvětlený parlament je nádherný, Foto: Pavla Popelářová, Topzine.cz

Škoda jen, že pokrok moderní techniky nedospěl dnes mnohem dále. Jak krásné by bylo během jedné prohlídky pozorovat tyto krásy města i z ptačí perspektivy.

Stejnou příležitost obdivovat památky z paluby obojživelných vozidel mají také návštěvníci Belfastu, Londýna, Liverpoolu, holandského Rotterdamu a dalších měst.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Obojživelný autobus ukáže památky Budapešti z ulice i z hladiny Dunaje