Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Top 10 nejvýznamnějších řek světa. V hlavní roli piraně i náboženství

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

10. 11. 2011

Vodní toky nejsou jen krásnou součástí přírody. Řeky jsou pro člověka zdrojem vody a potravy, stejně jako zprostředkovatelem vodní dopravy. Podívejte se na seznam těch nejdůležitějších z nich.

FOTO: Řeka Amazonka

Amazonka, nejvodnatější řeka na Zemi, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

Věděli jste, že řeka může stát za vznikem lidské civilizace? Že existuje řeka, v níž najdete přes tři tisíce rozličných druhů ryb? A že řeka může být dokonce považována za posvátnou? V naší desítce nejvýznamnějších toků planety vám přesně takové řeky představíme.

10. Sepik

Sepik je nejdelší řekou ostrova Nová Guinea. Její délka přesahuje tisíc kilometrů, nenajdeme podél ní však téměř žádné osady. Řeka a její okolí jsou tak jedním z posledních neponičených prostředí na naší planetě.

9. Mississippi

Nejdelší řeka Severní Ameriky spolu se svým hlavním přítokem, řekou Missouri, odčerpává částečně či kompletně vodu z 31 zemí Spojených států. Během 20. let 18. století se součástí obchodu staly slavné parníky, které po Mississippi přepravovaly bavlnu, dřevo a potraviny. S nástupem železnic v  80. letech téhož století využívání parníků pokleslo, ale lodní doprava se na řece využívá dodnes.

8. Volha

Největší řeka Ruska i Evropy má velký význam hlavně v oblasti vnitrozemské vodní dopravy, a to i navzdory tomu, že z větší části každý rok na tři měsíce zamrzá. Volha pramení ve Valdajské vrchovině a ústí do Kaspického moře.

7. Zambezi

Přes dva a půl kilometru dlouhý tok je znám především díky tomu, že na něm leží krásné Viktoriiny vodopády. Přestože je řeka čtvrtou nejdelší v Africe, nachází se na ní pouze pět mostů, pro pěší je navíc určený jen jediný. Největší význam řeky Zambezi tkví v podpoře mnoha zvířecích populací, které v ní žijí. Najdete tu hrochy, aligátory, stovky druhů ryb včetně těch největších, ale i žraloky.

FOTO: Viktoriiny vodopády

Součást řeky Zambezi – Viktoriiny vodopády, Zdroj: wikipedia.org

6. Mekong

Asijský tok pramení v Tibetské plošině, odkud protéká přes Čínu až do jihovýchodní Asie. Z důvodu velkého kolísání hladiny během roku je na řece lodní doprava obtížn,  a tedy využívaná pouze sporadicky. Mekong se ale může pyšnit vysokou biodiverzitou, v této oblasti řeku může překonat už jen vodnatější Amazonka.

5. Ganga

Ganga je řekou posvátnou, proto se v ní za účelem očištění duše i těla koupají miliony hinduistů. Mnoho z nich si také přeje, aby byl jejich popel po smrti v řece rozptýlen. Voda v indickém toku je ale bohužel už několik let silně znečištěná kvůli průmyslovým i městským odpadům.

4. Dunaj

Dunaj je po Volze druhou nejdelší řekou Evropy. Významný tok protéká desítkou evropských zemí a jeho povodí zasahuje dokonce do devatenácti států. Od roku 1992 je řeka důležitou součástí transevropské vodní cesty směřující od Černého moře až po nizozemský Rotterdam.

Hlavní město Budapešť leží na Dunaji

Dunaj protékající Budapeští, Zdroj: sxc.hu

3. Jang-c‘-ťiang

Nejdelší řeka Číny a třetí nejdelší řeka na světě, to je Jang-c‘-ťiang. Hojně je využívána k zásobování, zavlažování i rybolovu. Její hlavní význam ale spočívá ve vodní dopravě, jedná se o jeden z nejrušnějších toků světa. Na Jang-c‘-ťiang najdeme také přehradu Tři soutěsky, jejíž součástí je největší elektrárna na světě.

2. Nil

Africký Nil hrál klíčovou roli především při vzniku a rozvoji egyptské civilizace. Naplavené usazeniny z veletoku způsobovaly vysokou úrodnost okolní krajiny, díky čemuž zde mohli obyvatelé pěstovat obilí a další plodiny. V současnosti je zde však kvůli Asuánské přehradě přísun náplavu přerušen. Řeka je využívána také pro lodní dopravu.

1. Amazonka

Amazonka je nejvodnatější řekou světa a zároveň i tokem s největším povodím, které zabírá 40 % Jižní Ameriky. V řece lze najít více než 3000 druhů ryb, přičemž jsou stále objevovány nové. Charakteristický je zde také výskyt piraň. Amazonka se může pochlubit i největším systémem vnitrozemských vodních cest na světě, její hlavní tok je splavný v délce 4300 km.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Top 10 nejvýznamnějších řek světa. V hlavní roli piraně i náboženství