Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Jak získat vízum: Ruská federace

Šárka Braumová

Šárka Braumová

21. 8. 2011

Cestování patří k oblíbeným činnostem. Do některých zemí je však stále zapotřebí vízum. Jak a kde vízum pořídit? Na si dát pozor? Topzine.cz pro vás zjišťoval informace!

FOTO: cestovní pas

Cestovní pas do některých zemí stále potřebujeme, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Rusko se stává stále atraktivnější destinací. Cestovní kanceláře nabízejí různé pobyty a prodloužené víkendy za krásami především Moskvy a Petrohradu. Pokud se do Ruska chystáte s cestovní kanceláří, většina ochotně vyřídí vízovou povinnost místo vás.

Pokud se ale do Ruské federace vydáváte na vlastní pěst, budete si muset vystát frontu na velvyslanectví Ruské federace v Praze nebo na konzulátu v Brně či Karlových Varech. Pokud jste občanem Evropské unie, poplatek za vyřízení víza vás přijde na 990 korun a bude vyřízen do deseti pracovních dnů. Pokud vízum vyřizujete na poslední chvíli, je možnost využít expresní vyhotovení za 1980 korun.

Co s sebou na ambasádu?

Pro vycestování do Ruské federace existuje několik typů víz. Základ všech typů tvoří cestovní pas, který bude platný minimálně dalších šest měsíců, vyplněný a podepsaný vízový dotazník ve dvou vyhotoveních a dvě zezadu podepsané pasové fotografie.

FOTO: ruské vízum

Ruské turistické vízum, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Druhy víz

Turistické vízum většinou zajišťuje cestovní kancelář, která vám zájezd zprostředkovává. CK se na velvyslanectví prokáže potvrzením z ubytovacího zařízení v Ruské federaci, letenkami či jízdenkami. Při turistickém vízu je doba pobytu kratší než jeden měsíc a cílem je buď turistika, nebo soukromá návštěva. Turistické vízum se rozděluje na jednovstupové a dvouvstupové. U dvoustupového víza platí pravidlo, že druhý vstup musí být proveden z jakékoli jiné země kromě České republiky.

Pro cestu do Ruské federace je nejdůležitějším dokumentem pozvání z ruské strany nebo turistický voucher. Bez těchto dokladů vám nebude vízum uděleno.

FOTO: žádost o vízum

Budete vyplňovat také žádost o vízum, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Pro služební vízum budete, kromě výše uvedeného, potřebovat také potvrzení o HIV negativitě, a to v případě, že zde budete pobývat více než tři měsíce nebo pokud budete žádat o vícerázové vízum. Neobejdete se ani bez potvrzení od vašeho obchodního partnera či firmy, ke které se na služební cestu chystáte.

Ruské návštěvní vízum vám pomohou zajistit vaši přátelé v Rusku. Požádejte je, aby vám napsali zvací dopis.

Budou potřebovat vaše jméno a příjmení, adresu, číslo pasu, národnost, datum narození a datum příjezdu a odjezdu do Ruské federace. Poplatek za vyřízení stojí v přepočtu přibližně 600 korun a potrvá čtyři až šest týdnů.

Pro tranzitní vízum je potřeba letenek či jízdenek na celou cestu, a pokud to bude nutné, vízum do cílového státu.

Pokud se rozhodnete kombinovat cestu také s pobaltskými státy, obstarejte si vízum dvouvstupové. Nezapomeňte, že budete dále potřebovat vízum z pobaltské země.

Cestování s dětmi

Pokud je dítě do 15 let zapsáno v pase dospělé osoby, která ho doprovází, vízum nepotřebuje. Pokud má však svůj vlastní pas, potřebuje pro získání víza také pozvání či ubytovací voucher.

Registrace

Při příjezdu či příletu do Ruska budete vyplňovat imigrační kartičku. Pokud jste ubytováni v hotelu, jejich povinností je registraci provést, pokud jste ubytováni u přátel, budete potřebovat potvrzení od majitele bytu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak získat vízum: Ruská federace