Menu
TOPZINE.cz
Apetit

O Breivikovi se natočí film. Režisérka už chodí na soudní jednání

Redakce

Redakce

19. 5. 2012

Režisérka Vibeke Lökkebergová se opičí po českém nápadu na thriller Kajínek z roku 2010 a chce natočit snímek o teroristickém útoku z 22. července 2011, při němž bylo zabito 77 lidí. V hlavní roli Anders Behring Breivik.

FOTO: Foto Breivik

Breivik u soudu. Zdroj: youtube.com

Snímek o atentátu na vládní budovu v Oslu a následné střelbě po dětech na táboře se má stát druhou částí režisérčiny protiválečné trilogie. O tento projekt byl projeven velký mezinárodní zájem a je považován za důležitou historickou událost. Podobně jako v první části trilogie, v Slzách Gazy, chce režisérka do historických faktů zaplést také fiktivní příběh, jako se to stalo u nás ve filmu Kajínek.

Čtěte více: Že by se režisérka inspirovala českým Kajínkem?

Vibeke Lökkebergová se navíc chtěla přiblížit objektu svého filmového zájmu natolik, že byla osobně přítomna při Breivikově soudním procesu.

„Být osobně přítomna mě děsilo, proto jsem jednání nejprve sledovala v televizi. Nakonec jsem však naživo slyšela výpovědi svědků a detailně pozorovala reakce pachatele,“ sdělila tisku.

FOTP: Breivik photo

Není za filmem jen snaha vyždímat peníze?

V návaznosti na charakter těchto světových událostí vzniká otázka, zda by se vůbec měly filmovat podobným způsobem.  Z dokumentárního filmu, který by popřípadě nejlépe vystihl celé téma, se díky vymyšlené zápletce stane thriller nebo drama, což může skutečnost značně zkreslovat. Aby se pak uzavřené soudní případy nemusely kvůli jejich filmům znovu po letech otevírat…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

O Breivikovi se natočí film. Režisérka už chodí na soudní jednání