Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Novinky na DVD na září 2013: Jen Bůh odpouští Rozkoš v oblacích

Jiří Hannich

Jiří Hannich

27. 8. 2013

Ani v září nepřijdete o výčet DVD titulů, které stojí za to vidět. Distributoři si pro filmové nadšence připravili například crazy komedii od Almodóvara, sportovní drama o boji s rasismem či krimi thriller z prostředí bangkokské mafie.

Rozkoš v oblacích (Los Amantes pasajeros)

Co se stane ve vzduchu, to se zkrátka nepočítá. Tímto heslem se zřejmě řídil režisérský velikán Pedro Almodóvar, když nahnal plejádu po všech stránkách zvláštních charakterů do útrob letadla směřujícího do Mexika. Let však musel být vinou poruchy přerušen, což poskytuje bizarní posádce prostor k drogami podpořenému uvolnění zábran a naprosto ztřeštěnému chování.

Rozkoš v oblacích je absurdní podívanou, v níž si Almodóvar – jak je mu ostatně vlastní – záměrně pohrává s extrémy, v mnoha ohledech napodobuje výrazovou estetiku nekonečných latinskoamerických telenovel. K vidění je tedy nejen několik sexuálně otevřených scén, ale i neustálé přehrávání a zveličování, stějně jako laciná přesycenost barvami. Tento let je prostě úlet, vtip mu však neschází. Ve vedlejších rolích se – k potěše diváka – mihnou Penélope Cruz a Antonio Banderas.

Vychází: 9. září

video
play-sharp-fill

Jen Bůh odpouští (Only God Forgives)

Není to zrovna spořádaná rodinka. Julian před deseti lety zabil policistu, podařilo se mu však prchnout do Bangkoku, kde se stal jedním z největších drogových dealerů. Když přijde o bratra, který pro změnu zavraždil prostitutku, přijede k Julianovi na návštěvu jeho matka, šéfka mocné zločinecké organizace, a přesvědčí ho, aby jí přinesl hlavu vraha jejího syna.

Režisér a scenárista Nicolas Windig Refn natočil po snímku Drive, který mu konečně přinesl mezinárodní uznání, další atmosférický thriller s prvky nezávislého filmu. Dráždivé vizuální zpracování plně čerpá z dekadentního prostředí bangkokských nevěstinců a drogových doupat, pozvolné tempo vyprávění, strohé dialogy a odkazy na asijskou mystiku připomenou Jarmuschovu Cestu samuraje. V hlavní roli éterický Ryan Gosling.

Vychází: 16. září

video
play-sharp-fill

42

V roce 1946 představovala rasová segregace pro většinu americké společnosti běžnou záležitost. Baseball nebyl výjimkou. Diváci tmavé pleti vcházeli do ochozů postranním vchodem, na hřišti se proháněli pouze bílí hráči. Vše se změnilo, když majitel brooklynského klubu Dodgers Branch Rickey podepsal profesionální smlouvu s afroamerickým basseballistou Jackie Robinsonem.

Robinson je vystaven nepokrytému rasismu ze všech stran. Díky své ohromné odvaze a talentu si ale postupně získá fanoušky i spoluhráče, umlčí kritiky a změnou na baseballovém hřišti přiměje širší veřejnost, aby se pokusila zbavit nesmyslných předsudků. Jeho dvaačtyřicítku nosí vždy 15. dubna (den, kdy Robinson vstoupil na profesionální okruh) všichni hráči ligy.

Vychází: 18. září

video
play-sharp-fill

Velký Gatsby (The Great Gatsby)

Klasický románový příběh z pera Francise Scotta Fitzgeralda bývá častým námětem k filmovému zpracování. Neodolal ani Baz Luhrman, který v minulosti oblékl do nového, moderního hávu Romea a Julii. Také k Velkému Gatsbymu přistoupil neotřele, ba přímo s jistou mírou šibalské kýčovitosti, již lze dohledat v opulentních obrazových sekvencích, lehce neurovnané dějové kompozici a žánrově pestrém hudebním doprovodu.

Příběh se však obešel bez experimentů. Hlavní hrdina Nick Carraway – ztělesněný precizně hrajícím Leonardem DiCapriem – přijede na jaře roku 1922 do New Yorku, aby se usadil nedaleko domu nepolepšitelného zhýralce Jaye Gatsbyho a rovněž kousek od své sestřenice a jejího záletného manžela. Nick se postupem času stane součástí vyšších společenských kruhů, na Gatsbyho bujarých večírcích osloví řadu mimořádně zámožných lidí a podává svědectví o jejich iluzích, láskách a zklamáních.

Vychází: 18. září

video
play-sharp-fill

The Words

Rory Jansen vydal knihu. Skvělou knihu. Svěžím stylem, jímž je napsána, a moudrostí o životě, kterou obsahuje, se zdá být jaksi nadčasová. Lidé si ji navzájem doporučují, kritika je rovněž nadšena. V okamžiku, kdy Rory dosáhne nejvyššího úspěchu, jej vypátrá neznámý muž pokročilého věku a konfrontuje jej s faktem, že on je skutečným autorem novely.

Snímek disponuje třemi dějovými linkami, řadou emocionálně silných scén, romantickým podhoubím, inteligentními dialogy, propracovanými charaktery ústředních postav a více než zdařilými výkony jejich protagonistů – vedle sebe se objevují Bradley Cooper, Zoe Saldana, Jeremy Irons, Dennis Quaid a Olivia Wilde.

Vychází: 30. září

video
play-sharp-fill

Dále vychází:

Iron Man 3 (Tony Stark alias Iron Man potřetí v boji na život a na smrt)
Velká svatba (blázinec na veselce)
The East (tajná agentka se infiltruje mezi levicové teroristy)
Neobyčejný Odd Thomas (pracuje jako kuchař a vidí mrtvé lidi)
Na šrot (Jeff slaví 21 let – a je to party ve velkém stylu)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky na DVD na září 2013: Jen Bůh odpouští Rozkoš v oblacích