Menu
TOPZINE.cz
Literární klub

Nejlepší knihy na léto? Vybrali jsme 8 tipů na prázdninové čtení

Redakce

Redakce

25. 7. 2013

Léto je v plném proudu, každý si proto může užívat volné chvilky s dobrou knihou. Pokud už jste vlastní inspiraci vyčerpali, TOPZINE.cz přináší tipy na letní čtení, které zpříjemní slunečné dny a povalování u vody.

FOTO: TOPZINE.CZ přináší několik knižních tipů na dovolenou. Zdroj: sxc.hu

TOPZINE.CZ přináší několik knižních tipů na dovolenou. Zdroj: sxc.hu

FOTO: Pěna dní. Zdroj: Argo

Pěna dní – Boris Vian

Jeden z nejpůsobivějších románů o lásce a vrcholné dílo francouzského spisovatele Borise Viana se nedávno dočkal úspěšného filmového zpracování s Audrey Tautou v hlavní roli.

Kniha doslova přetéká autorovou divokou fantazií, navíc je okořeněna originálním jazykem a sarkasmem. Vypráví sice příběh mladíka Colina, jehož krásná milenka Chloé umírá, i přesto ale dílo srší svěžím humorem a ironií. Při čtení vás bude unášet po pařížských ulicích na vlnách veselého surrealismu.

Boris Vian: Pěna dní. Vydalo nakladatelství Argo, Praha 2011, 184 stran.

Koho vypijou lišky. Zdroj: Host

Koho vypijou lišky – Lidmila Kábrtová

Na cesty se zdá být ideální také první literární počin prozaičky Lidmily Kábrtové Koho vypijou lišky.

Kniha tvoří mozaiku jednotlivých anekdotických minipříběhů, které mají svou pointu. Každá z povídek má přesně padesát slov, je příběhem sama o sobě a zároveň přidává další kamínek do stavby příběhu celé knihy. Vypráví o osudu malé dívky El, která žije v Československu sedmdesátých let. Celou knihu přečtete za krátkou chvíli, ale její silný příběh na vás zanechá stopu ještě dlouho po dočtení poslední strany.

Lidmila Kábrtová: Koho vypijou lišky. Vydalo nakladatelství Host, Brno 2013, 200 stran.

FOTO: Švábi. Zdroj: Kniha Zlín

Švábi – Jo Nesbø

Pokud máte rádi napínavě čtení, nezapomeňte si s sebou na dovolenou přibalit novou knihu švédského autora Jo Nesba s názvem Švábi.

Příběh začíná v jednom bangkockém nevěstinci, kde je nalezeno tělo norského velvyslance, v zádech má zabodnutý nůž a v aktovce inkriminující erotické snímky. Jak zabránit politickému skandálu? Na scénu přichází svérázný Harry Hole, jenž má za úkol případ vyřešit, ale přitom si co nejméně ušpinit ruce.

Jo Nesbø: Švábi. Vydalo nakladatelství Kniha Zlín, 2013, 394 stran.

FOTO: Závan klíčovou dírkou. Zdroj: Dobrovský

Závan klíčovou dírkou – Stephen King

Magnum opus krále hororu Stephena Kinga vypráví příběh posledního pistolníka Rolanda z Gileadu a jeho družiny.

V novém díle je při jejich putování po stezce Paprsku zastihne prudká bouře, která je donutí zůstat v úkrytu. Pistolník Roland zatím začne vyprávět příběh, který osvětlí jeho záhadnou minulost.

Stephen King: Závan klíčovou dírkou. Vydalo nakladatelství Dobrovský, Praha 2013, 248 stran.

FOTO: Mapa času. Zdroj: Host

Mapa času – Felix J. Palma

Mrzí vás, že toto léto se nepodíváte nikam do zahraničí? S novou knihou Felixe J. Palma můžete cestovat v čase i prostoru a vypravit se rovnou do prostředí viktoriánské Anglie.

Londýn v roce 1896 a celé město žije převratnou novinkou – cestováním v čase, všichni si jednoduše můžou splnit dávný lidský sen a vypravit se do jiné doby. Každý pro to má však jiné důvody. Jenže cestování časem nese i svá podstatná rizika. Můžeme jen tak měnit minulost a smíme vidět budoucnost?

Felix J. Palma: Mapa času. Vydalo nakladatelství Host, Brno 2013, 528 stran.

FOTO: Zvláštní smutek citr. koláče. Zdroj: Argo

Zvláštní smutek citrónového koláče – Aimee Benderová

Neobyčejné počtení slibuje i román mladé autorky Aimee Benderové. Hlavní protagonistka knihy, mladičká Rose má neobyčejné a možná až trochu komické nadání.

Prostřednictvím jídla dokáže ochutnávat emoce těch, kteří pokrm připravili. Představte si, že citronový dort s čokoládou vám chutná po samotě, polévka po nevěře nebo z vlastnoručně připravené večeře cítíte fabriku. Pro Rose se tento dar stane spíše utrpením, s nímž se musí naučit žít.

Aimee Bender: Zvláštní smutek citrónového koláče. Vydalo nakladatelství Argo, Praha 2013, 300 stran.

FOTO: Míjím se s měsícem. Zdroj: DharmaGaia

Míjím se s měsícem – výběr z českých a slovenských haiku

Pokud patříte spíše mezi příznivce poezie než prózy, máme tu pro vás básnickou sbírku ideální pro polehávání na pláži, kde vám verše bude podkreslovat poetické šumění moře. Knížka, kterou edičně připravili Martin Krátoška a Pavel Martinec a ilustroval Emil Sláma, je antologií krátkých básní haiku, což je nejznámější forma japonské poezie.

Na stránkách publikace Míjím se s měsícem se sešlo třicet českých a slovenských autorů haiku, někteří začínající a jiní naopak velmi zkušení, jež spojuje přinejmenším jedno, a to těžké i krásné hledání úplnosti, s níž se v našem světě stále tak úplně nesetkáváme.

Míjím se s měsícem. Vydalo nakladatelství DharmaGaia, 2013, 180 stran.

FOTO: Očima fotografa. Zdroj: Zoner Press

Očima fotografa: Kompozice pro lepší (digitální) fotografie – Michael Freeman

Rádi uchováváte vzpomínky z dovolené pomocí fotoaparátu a zároveň nechcete, aby se jednalo jen o obyčejné fádní výcvaky? Potom doporučujeme knihu uznávaného fotografa a spisovatele Michaela Freemana Očima fotografa: Kompozice pro lepší (digitální) fotografie.

Příručka se věnuje fotografování na cestách a představuje nám ho hned z několika úhlů. Publikace pomůže při výběru fotoaparátu, výběru vhodného světla v jednotlivých částech dne nebo poradí při výběru jednotlivých témat.

Michael Freeman: Okem fotografa: Kompozice pro lepší fotografie. Vydalo nakladatelství Zoner Press, Praha 2010, 192 stran.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší knihy na léto? Vybrali jsme 8 tipů na prázdninové čtení