Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Nejlepší inscenace roku 2011: Cenu u kritiků vybojoval Polední úděl

Foto: Inscenace Polední úděl v Divadle v DlouhéV 19. ročníku ankety Divadelních novin uspěly především etablované scény z Prahy, Brna a Ostravy. Titul Inscenace roku získal Polední úděl uváděný v pražském Divadle v Dlouhé.

Foto: Inscenace Polední úděl v Divadle v Dlouhé

Výkon Heleny Dvořákové v Poledním údělu ocenily Divadelní noviny už loni Zdroj: Divadlo v Dlouhé

První měsíce nového roku patří již tradičně bilancování toho uplynulého. Nejinak tomu je v divadelních kuloárech. Na vyhlášení velké dvojky v podobě Cen Thálie a Cen Alfréda Radoka si sice ještě pár týdnů počkáme, první vlaštovka je tady už nyní.

Přečtěte si více o českých divadelních cenách

Výroční anketu Inscenace roku vyhlašují Divadelní noviny. Hlasují v ní kritici, divadelní publicisté, teatrologové a další kulturní osobnosti blízké tomuto čtrnáctideníku.

Záměrem ankety je vyzdvihnout nejkvalitnější, nejpozoruhodnější a nejvýraznější české inscenace či inscenační projekty uplynulého roku. Do letošního, 19. ročníku ankety přispělo celkem 110 respondentů.

Foto: David Prachař jako Král Lear

Kontroverzní Král Lear v režii Jana Nebeského obsadil 2. příčku Zdroj: Národní divadlo

Nejvíce hlasů získala incenace hry Paula Claudela Polední úděl, kterou v režii Hany Burešové uvádí pražské Divadlo v Dlouhé. Stříbrnou pozici obsadil kontroverzně pojatý i diváky přijímaný Nebeského Král Lear v Národním divadle. Třetí místo patří brněnskému divadlu Husa na provázku s opusem Leoš aneb Tvá nejvěrnější z dílny Uhde/Štědroň a pod režijní taktovkou Vladimíra Morávka.

TOPZINE.cz také vybíral nejlepší inscenace roku 2011

Těsně pod stupněm vítězů, avšak v patách nejlepší trojici, se ocitla Mikuláškova Europeana inscenovaná Divadlem Reduta, komorní scénou Národního divadla v Brně.

Tato čtveřice nejúspěšnějších se od ostatních bodově oddělila. A přestože Polední úděl zvítězil bez debat, bodový rozdíl mezi prvním a druhým místem nebyl tak markantní, jako tomu bývalo v předešlých ročnících ankety.

Foto: inscenace Leoš v divadle Husa na provázku

Příběh hudebního génia Leoše Janáčka ožívá na prknech divadla Husa na provázku Zdroj: Divadlo Husa na provázku

Celkově uspěla hlavně městská kulturní centra. Nejvíce bodovalo Národní divadlo v Praze se sedmi tituly, dále pak pražské Divadlo v Dlouhé a Divadlo Komedie. V těsném závěsu uspěla brněnská Husa na provázku, ostravské Národní divadlo moravskoslezské a Reduta Národního divadla v Brně.

Loňský vítěz ankety Divadelních novin, inscenace Muž bez minulosti v režii Miroslava Krobota (Dejvické divadlo), nakonec získala také Cenu Alfréda Radoka. O tom, zda bude i letošní ročník relevantní předzvěstí, se rozhodne v březnu.

INSCENACE ROKU 2011

Anketa Divadelních novin

1. místo: Polední úděl – Divadlo v Dlouhé (Praha)

2. místo: Král Lear – Národní divadlo (Praha)

3. místo: Leoš aneb Tvá nejvěrnější – Divadlo Reduta (Brno)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší inscenace roku 2011: Cenu u kritiků vybojoval Polední úděl