Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Nejlepší filmy roku 2012: Bodoval Skyfall i Avengers. Vítěz je ale jiný

Redakce

Redakce

30. 12. 2012

Blíží se konec roku a filmová redakce TOPZINE.cz a FANZINE.cz se ohlédla za filmy, které jsme mohli vidět v českých a amerických kinech. Přinášíme vám deset nejlepších filmů.

Do žebříčku se těsně probojoval i nový film Davida Finchera. Zdroj: Falcon

10. Muži, kteří nenávidí ženy (The Girl with the Dragon Tattoo)

Některým filmům se dá bez mrknutí oka vyčíst to, že jsou zdlouhavé, neúnosně přetažené. Při sledování snímku Muži, kteří nenávidí ženy tento pocit odpadá. Nabízí napínavý příběh plný zajímavých lokací a situací. Dynamika vyšetřování je podpořena zejména ústřední dvojicí. Daniel Craig i Rooney Mara dostatečně táhnou svou rovinu příběhu. Když se jejich osudy protnou, stane se pátrání po vrahovi dívek ještě intenzivnějším zážitkem. (napsal Marek Benda)

Kdo má film mezi TOP 5:

9. Stud (Shame)

Britský snímek Stud analyzuje vyprázdněnou duši jednoho člověka. Sleduje příběh úspěšného a bohatého Brandona (Michael Fassbender – známý jako Magneto z X-Men: První třídy), který je navzdory obrovskému blahobytu a společenskému úspěchu vnitřně nespokojený (není zcela jasné proč). Jedinou útěchou je mu absolutní sexuální svoboda, které si užívá plnými doušky. Ta mu ale na druhou stranu neumožňuje poznat skutečnou lásku. Film zaujme především soustředěným výkonem Fassbendera a mrazivě chladnou atmosférou. (napsal Jan Chalupa)

Kdo má film mezi TOP 5:

8. Kuře na švestkách (Poulet aux prunes)

Tak prostý, a přesto ve své jednoduchosti výjimečný film. Dokáže okouzlit jak líbivými obrazy, tak i nevtíravým romanticko-tragickým příběhem. Dokonale skloubit emoce, aby působily v rovnováze, je umění. Příběh houslisty, který touží zemřít, byl převeden na filmové plátno jakoby kouzelným proutkem. (napsal Marek Benda)

Kdo má film mezi TOP 5:

7. Divoká stvoření jižních krajin (Beasts of the Southern Wild)

Pro mnoho návštěvníků letošního ročníku v Karlových Varech byla právě Divoká stvoření nejlepším filmem na festivalu. Vypráví sice jednoduchý příběh, ovšem plný krásných metafor, které nejsou ani příliš jednoduché, aby byly banální, ale ani příliš složité, aby je pochopilo jen pár vyvolených. Malá Hushpuppy zde zažívá netradiční dětství na jihu USA, kde se svým tatínkem loví a přežívají bez televize, mobilu nebo mikrovlnky. A taky to jde. Zvlášť, když vám k tomu hraje tak nádherná hudba. (napsala Pavlína Nouzová)

Kdo má film mezi TOP 5:

6. Looper

Skvělá hříčka, ve které dokázal Rian Johnson za málo peněz natočit realistické sci-fi a Rko, kde je erotická scéna ustřihnutá po dvou pusách. Zároveň v tom všem schoval několik narážek na to, jestli člověka determinuje jeden konkrétní čin, nebo nic nezabrání tomu, jestli se z něj má stát magor, jenž vystřílí zločineckou partu / záporák, který tu partu založí. Nebudeme si zastírat, že je to trochu béčko, ale po všech vycizelovaných sci-fi s několika rovinami naše kina přesně tohle potřebovala. (napsala Pavlína Nouzová)

Kdo má film mezi TOP 5:

5. Hobit: Neočekávaná cesta (The Hobbit: An Unexpected Journey)

Ačkoliv není první návrat do Středozemě tak suverénní jako předešlé návštěvy, zůstává Hobit jednou z nejlepších fantasy uplynulého roku. Úchvatné záběry potvrzují módu vizuálních představení, kdy se divák kochá pohledem na atrakce, které v reálném životě postrádá. S úsměvem přikyvuje do rytmu zborcených hradů, záplavy ohně a drolící se skály. Peter Jackson sice zdá se polevil, ale svou práci zcela nezanedbal, a tak si Bilbovo dobrodružství užije každý. (napsal Marek Benda)

Kdo má film mezi TOP 5:

video
play-sharp-fill

4. Avengers

Avengers popisují příběh začínající skupiny superhrdinů danou dohromady za účelem ochrany naší planety. Je to de facto to nejlepší, co může Země nabídnout od zeleného monstra Hulka přes Thora, Captaina Americu až po Iron Mana. Tedy i o to nejlepší, co může nabídnout dílna Marvelu. Z počátku to této nesourodé skupince moc nejde, ale nakonec se srovnají a utkají se se samotným Lokim a jeho armádou z jiné dimenze. (napsal Honza Neuman)

Kdo má film mezi TOP 5:

3. Atlas mraků (Cloud Atlas)

Vizuálně i obsahově propracovaný malý zázrak. Napříč tisíciletími se rozevírají příběhy postav propojených mateřským znaménkem a výjimečnými osudy, jež jsou propleteny s údělem celého lidstva. Atlas mraků vychází ze světového bestselleru Davida Mitchella, který je postmoderní koláží různých žánrů i stylů vyprávění. Přesto, nebo právě díky tomu propojuje lidské osudy napříč celými věky, aniž se rozpadl do epizod. Stejně takový je i film sourozenců Wachowských. (napsala Lucka Šimůnková)

Kdo má film mezi TOP 5:

2. Skyfall

Nestárnoucí klasika zase trochu jinak. James Bond již není tím dokonalým a nezničitelným bojovníkem ve službách Jejího Veličenstva. Ukazuje i svou lidskou stránku, své slabosti a sem tam i nějakého toho kostlivce ve skříni své minulosti. Ubylo i všelijakých vynálezů ve stylu hodinek s laserem a podobných, díky čemuž se z něj stal klasický a uvěřitelnější obraz agenta. Špionáži a špionážním filmům ještě určitě neodzvonilo. (napsal Honza Neuman)

Kdo má film mezi TOP 5:

video
play-sharp-fill

1. Temný rytíř povstal (The Dark Knight Rises)

Film je závěrečným dílem Nolanovy trilogie, o níž lze říct, že lepší filmovou adaptaci komiksové předlohy byste těžko hledali. V předchozím snímku Batman porazil šíleného Jokera, později ale pověsil netopýří oblek na hřebík a nyní žije už jen jako Bruce Wayne stranou od společnosti. Pak se ale v Gothamu objeví zloduch Bane a Wayne se rozhodne nechat své alter ego Batmana znovu ožít. A tak začíná strhující podívaná. (napsala Kristýna Motlová)

Kdo má film mezi TOP 5:

Co se do výběru nevešlo: The Artist, Perfect Sense, Až vyjde měsíc, Je to jen vítr, Den zrady, Amazing Spider-Man, Musíme si promluvit o Kevinovi, Sedm psychopatů, Rozchod Nadera a Simin, Anna Karenina

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší filmy roku 2012: Bodoval Skyfall i Avengers. Vítěz je ale jiný